Foto Galeri WebTV

13 Kasım 2020 Cuma  10:41
SOKAKTA SİGARA İÇİLMESİ YASAKLANDI
İLÇE HIFZISSIHHA KURULU TOPLANDI
 Paylaş
QR Kodu
 

Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınını önlemek, ülke geneliyle birlikte Korkuteli’nde de pozitif vaka ve temaslı sayısında yaşanan artışı durdurmak amacıyla ilçe Hıfzıssıhha kurulu ile Devlet Hastanesinde toplantı yaptı.

Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit’in başkanlık ettiği toplantıda; Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sadık Önal, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Vedan Kılınç, İlçe Emniyet Müdür vekili Komiser Orhan Yıldırım, İlçe Müftüsü Selim Yazıcı, İlçe Orman ve Tarım müdürü Selda Sert, Devlet Hastanesi başhekimi Op. Dr. Nihat Ateş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, Belediye zabıta müdürü Nazmi Bilgin katıldı.
Toplantıda, ilçedeki Kovid-19 tedbirleri, denetim faaliyetleri, HES Kodu uygulamaları, alınacak yeni tedbirler ve salgınla mücadelede yapılması gerekenler ilgili görüşmeler gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamı Ömer Çimşit, İlçemizdeki vaka sayıları ne kadar azalırsa toplum olarak o kadar güvende oluruz. Sizlerden ricamız pozitif ve temaslı olarak ev karantinasında olan vatandaşlarımızın takiplerini yapalım” dedi.

Evlere misafir kabul edilmemesi ve misafirliğe gidilmemesi toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Kaymakam Çimşit, “60 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan büyüklerimiz bu salgından çok daha fazla etkileniyorlar. Onları bu hastalıktan korumak için sokaklarda fazla dolaşmamaları lazım. Biz bu salgından ancak topyekun mücadele ile kurtulabiliriz, sadece devletimizin aldığı kararları uygulayarak değil vatandaşlarımızın bu kararlara harfiyen uyması ile başarı sağlayabiliriz. Biz daha önce bunu başardık sizlerin ve Korkutelili vatandaşlarımızın destekleri ile yine başaracağız” ifadelerini kullandı.
toplantıda; İçişleri Bakanlığının yukarıda zikredilen Genelgesiyle; Koranavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği, Covid-19 salgınının tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ettiği ve vaka sayılarında ciddi artışların yaşanmakta olduğu, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görüldüğü, kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararlarının alındığı ve kamuoyu ile paylaşıldığı,

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği belirtilerek, genelge çerçevesinde Vali ve Kaymakamlarca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması istenmiştir.

Söz konusu Genelge ile bildirilen hususlar ışığında yapılan görüşme sonunda;

İl Hıfzıssıhha Kurulunun 09.09.2020 tarihli ve 2020/81 no.1u karar ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu / bulanabileceği Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Antalya Caddesi, Eski Antalya Caddesi, Kocakuruş Caddesi, Fatih Bulvarı, Atatürk Caddesi, Şehit Yılmaz Gencer Caddesi, Şehit Recep Kaya Caddesi, İstiklal Caddesi, Belediye Caddesi, Girne Caddesi, Eski Hastane Caddesi, Hükümet Caddesi, Kaymakamlık Önü, Anıt Meydan ve çevresi, Arasta Çarşısı ve sokakları, Çayırlı Camii ve Pazar Camii çevresi, Pazar yerleri ve çevresindeki alanlarda, meydanlar ve toplu taşıma araç duraklarında sigara içilmesinin yasaklanmasına,

İl Hıfzıssıhha Kurulunun 15.09.2020 tarihli ve 2020/85 no.1u kararının 2, maddesi ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına karar verilmiştir. Söz konusu değiştirilen kararın bu maddesinde yer alan saatlerin ilçemizde de 10:00 - 16:00 olarak uygulanmasına,

Yukarıda belirtilen hususların uygulanmasının, takip ve denetiminin Kaymakamlık, genel kolluk birimleri, ilgili ilçe müdürlükleri ve belediyeler tarafından koordineli bir şekilde yapılmasına, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı, a) 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, b) 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince 39200 TL idari para cezası uygulanmasına, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan "... Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca karar verildi.

Ayrıca, ilçe Hıfzıssıhha kurulundan ilçede ve mahallelerde camilerden öğle ile ikindi hoparlörler ile, Belediye hoparlöründen ve Jandarma ve Polis araçlarından anons yapılmasına karar verildi.

Yapılacak olan anonsta; Kıymetli vatandaşlarımız; Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız. Saygıdeğer hemşerilerimiz, Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız.”

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDEN SÜRÜCÜLERE HAVADAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL EDEN SÜRÜCÜLERE HAVADAN CEZA ...
20.11.2020 (0)
“KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR ‘SÜRÜ’ NEDENİM VAR’
“KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR ‘SÜRÜ’ NEDENİM VAR’ PROJESİ BAŞLADI ...
20.11.2020 (0)
İL MÜFTÜSÜ ARTAN, PERSONEL MUTAT TOPLANTISINDA
İl Müftüsü Osman Artan, Korkuteli İlçe Müftülüğünce yapılan Personel Mutad topla...
20.11.2020 (0)
UZUNOLUK MAHALLE HALKINDAN KAN BAĞIŞI
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kanMerkezi, 3,5 ay sonra geldiği “Kan Bağışı” ...
20.11.2020 (0)
KORKUTELİ MÜFTÜLÜĞÜ, YETİM VE ÖKSÜZLERİ GEZDİRDİ
Korkuteli Müftülüğü, ilçedeki yetim ve öksüz çocukları aileleri ile birlikte sey...
20.11.2020 (0)
MÜFTÜ YAZICI, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TAK’I ZİYARET ET
Korkuteli İlçe Müftüsü Selim Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak’ı ziyaret...
19.11.2020 (0)
KORONAVİRÜS YENİ TEDBİRLER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri ...
19.11.2020 (0)
JANDARMA,DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR
JANDARMA, COVİD-19 SALGINI TEDBİRLERİ KAPSAMINDA MAHALLELERDE DENETİMLERİNE DEVA...
19.11.2020 (0)
İL MÜFTÜSÜ ARTAN, ŞEHZADE KORKUT CAMİİSİNİ GEZDİ
Korkuteli’nde Alaaddin Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan Şe...
19.11.2020 (0)
Jandarma’dan Kızılay’a Kan Bağışı
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığında görevli rütbeli personel, erbaş ve erler ...
19.11.2020 (0)