Foto Galeri WebTV

4 Ocak 2020 Cumartesi  09:59
Domates Üreticisine Yeni Yıl Mutluluğu
Yeni yıl öncesi ihracat ve hava şartları domates üreticisinin yüzünü güldürdü. Domatesin kilo fiyatının Antalya Toptancı Hali’nde 5 liraya çıktığını dile getiren ANTKOMDER Başkanı Hasan Ali Yılmaz, “V
 Paylaş
QR Kodu
 

YAZ aylarında umduğunu bulamayan Domates üreticisinin yüzü bir nebzede olsa yeni yılda güldü. Antalya’dan Rusya’ya yapılan domates ihracatının yanı sıra iç pazardan da ürün talebinin artması domates fiyatını yükseltti. Antalya Toptancı Hali’nde kilosu 3 lira olan domates 4 lira 50 kuruş ila 5 lira arasında alıcı buldu. Domates üreticisi yeni yıla gülümseyerek girdi.

RUSYA DURDU İÇ PAZAR İSTEDİ

Antalya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği (ANTKOMDER) Başkanı Hasan Ali Yılmaz, tekli domatesin kilo fiyatının 3 liradan 5 liraya kadar yükseldiğini söyledi. Hava şartlarından dolayı Antalya Toptancı Hali’ne doğru dürüst mal girmediğini dile getiren Yılmaz, “İhracatın olması ve iç piyasanın da bastırmasıyla fiyatlar biraz daha yükseldi. Rusya 24 Aralık’ta Noel için domates alımını durdurur. Bu yıl 25’inde de aldı. Rusya’nın alımı durdurmasıyla fiyatlar düşerdi. Bu sene, kaç yıldır olmayan bir şey oldu. Fiyatlar yükseldi. Çünkü yılbaşı nedeniyle iç piyasadan çok talep geldi. Bir de hava şartlarının da etkisiyle fiyat yükseldi.”

Fiyatların düşük seyretmesinin çiftçiyi olumsuz etkilediğini de ifade eden Yılmaz, “Vatandaşımız hemen 5 liraya domates yüksek diyebilir. Fakat bu fiyata giden mallar 50 kuruşa satılıyordu. Öyle gitseydi çiftçi seneye mahsul ekemezdi. Hava şartları ve piyasadan kaynaklı bir şey bu. Çiftçinin cebine de 5 lira girmiyor zaten. En azından bu fiyatlarla yılbaşında çiftçinin bir nebze de olsa yüzü güldü” dedi.

5 LİRAYA ALICI BULDU

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi komisyoncu ve üretici Cüneyt Doğan da, halde tekli domatesin kilosunun 5 liraya kadar alıcı bulduğunu söyledi. Rusya’ya ihracattan dolayı fiyatların yükselişe geçtiğini dile getiren Doğan, “3 gündür hale domates gelmiyor. Pazartesi günü hal hareketliydi. Bu hareketlilik devam eder mi göreceğiz” dedi.

ARTIŞ SUNİ

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise domates fiyatının artışının havadan kaynaklı olduğunu söyledi. Alp şöyle konuştu: “Hava kaç gündür yağmurlu gidiyor. Bu nedenle domatesler olgunlaşmadı. Bunu suni yükseliş olarak görüyorum. Havalar düzelince fiyat zaten düşer. Üreticinin yüzü de yeni yılda gülmüş oldu. Çiftçi kazanırsa, serasına kömür alıyor, serasını onarıyor. Yani başkaları da kazanıyor.”

Haber Merkezi

 
 

 

 

 

Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi
Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ‘Aile İçi ve Kadına Şiddet Büro Amir...
16.03.2020 (0)
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’un
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’uncu Yılı Kutlandı ...
13.03.2020 (0)
Sağlık Müdürü Dirican’dan ‘Bilim Ve Teknoloji Haft
İlçe Sağlık Müdürlüğü, Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak...
13.03.2020 (0)
Eğitim Bir Sen’den Ek Ders Adaletsizliğine Dilekçe
Eğitim-Bir-Sen olarak, aylık karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için asgari ...
13.03.2020 (0)
İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u An
Korkuteli ilçesinde “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99’uncu yılı ve Mehmet...
13.03.2020 (0)
“En Büyük Engel Sevgisizliktir”
Korkuteli Yurt Müdürlüğünün Üniversiteli Gençleri, Rehabilitasyon Merkezi İle Bi...
12.03.2020 (0)
Yeni Tip Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Korkuteli Sağlık İlçe Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, Koronavirüs ile ilgili broşür...
12.03.2020 (0)
Mesude Erol Memioğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lis
Mesude Erol Memioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Akev Koleji arasında y...
12.03.2020 (0)
Bir Psikolog Gözünden
Türkiye’de Kadın Olmak ...
12.03.2020 (0)
Tunç Ve Atalay Kurum Ziyaretlerinde
Korkuteli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Tunç ve Antalya Gençlik ve Spor İl M...
12.03.2020 (0)