Foto Galeri WebTV

4 Ocak 2020 Cumartesi  09:57
Su Kanunu Hayat Olacak
Tarım Orman Şurası kararları kapsamında 2020’de bölgede tarımı ve hayvancılığı güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılacağını kaydeden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Çiftçilik mesleki
 Paylaş
QR Kodu
 

TARIM sektöründe önümüzdeki 4 yılın planlamaları kapsayan 60 maddelik Tarım ve Orman Şurası Sonuç Bildirgesi hazırlandı. Geçtiğimiz ay Ankara’da toplanan 3’üncü Tarım ve Orman Şurası’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirgede, bölgesel dinamiklere göre etkin politikalar üretilebilmesi için havza bazlı yönetim modeline geçildiği duyuruldu.

ARAZİ BANKACILIĞI SİSTEMİ

Bildirgede 2024 yılına kadar uygulanacak şu kararlar öne çıktı: “Aktif çiftçi odaklı, üretim, kalite, ulaşılabilir fiyatlar ve sürdürülebilirliği esas alan yönlendirici bir destekleme sistemi oluşturulacak. Atıl tarım arazilerini üretime kazandırımak için arazi bankacılığı altyapısı kurulacak. Gıda depolarının izlenebilirliğini sağlanmak için stok takip sistemi oluşturulacak. Organik ve organomineral gübre üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması ve kimyasal gübre ithalatının azaltılması için bu alanda teşvik uygulanacak. Sıfır atık hedefine ulaşmak için geri dönüşüm tesisleri artırılacak.”

SU KANUNU ÇIKARILACAK

Bildirgede kararlar doğrultusunda yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili de şöyle bilgi verildi: “Sudan maksimum faydayı sağlayacak üretim planlaması yapılacak. Su kaynaklarının daha etkin ve verimli yönetilebilmesi amacıyla Su Kanunu çıkarılacak. Gıdada taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcılığını artırmak için mevzuatta düzenleme yapılacak. Ulusal orman envanteri çıkarılacak. Orman yangınlarına müdahalede kullanılan teknoloji yenilenecek ve bu alanda yapay zekâ uygulamaları kullanılacak. Tarımsal ormancılık teşvik edilecek. Tarım ve ormancılık faaliyetlerinde denetimli serbestlik kapsamında kamuya yararlı işte çalışma cezası alan hükümlülerin görev alması sağlanacak.”

YENİ NESİLE ÇİFTÇİLİK EĞİTİMİ

Tarım Orman Şurası kararları kapsamında 2020’de bölgede tarımı ve hayvancılığı güçlendirmeye yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Çiftçilik mesleki eğitim kurumları açacağız ve eğitim alan gençleri teşvik kapsamına alacağız. Akıllı tarım uygulamalarında yetişmiş çiftçi, mühendis ve ara eleman sayısını özel proje ve programlarla artıracağız. Yerli ırklarımızın muhafaza ve ıslahına yönelik çalışmalar yapacağız. Mera ıslahında kullanılacak bitki tohumlarının geliştirmesi için teşvik uygulayacağız. Bitki ve hayvan hastalıkları ile etkin mücadelede yerli ilaç ve aşı üretimi teşvik edilecek. Buzağı ölümlerini azaltmaya ve döl verimini artırmaya yönelik eğitimler verilecek. Arazi toplulaştırma ve sınıflandırma projeleri on yıl içinde tamamlanacak ve toprak bilgi sistemine dayalı tarımsal arazi kullanım planları hazırlanacak” dedi.

HIZLI VE PLANLI BÜYÜYECEĞİZ

Alınan kararların üreticiyi tekrar üretime motive ederek tarımdan kaçışı önleyeceğinin altını çizen Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, tarım topraklarını korumaya yönelik maddelerin de önemine vurgu yaptı. Bildirge kapsamında tarım, hayvancılık ve ihracat potansiyelini büyütmeye yönelik önemli konu başlıklarının gündeme geldiğini ifade eden Alp, bildirgeyi şöyle yorumladı: “Şura’da tarım teşviklerinde öncelik tanınması gereken ürünlere, tropikal bitkilerin yaygınlaşması için alınabilecek kararlara değinmiştik. Bölge bazlı teşviklerin uygulanması bu alanlarda hızlı büyüme ve planlı üretim sağlayacak. Kırsaldaki yaşamın devam etmesi için küçük üreticinin desteklenecek olaması da son derece önemli bir karar.”

 
 

 

 

 

Ağaçlar Çiçek Açtı
Korkuteli İlçesinde gece soğuk havalara rağmen gündüzleri ısınan hava ve güneşe ...
16.03.2020 (0)
Sabah Namazı Buluşmasını Yoğun Bir Katılımla Gerçe
Türkiye Gençlik Vakfı Korkuteli Temsilciliği'nin düzenlediği sabah namazı buluşm...
10.03.2020 (0)
Alafaradın Kilimini Hep Birlikte Yaşatacağız
Sevim –Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi tarafından ilçede devam eden Alafaradın K...
9.03.2020 (0)
Bir Psikolog Gözünden..
El Alem Ne Der Hapishanesi ...
5.03.2020 (0)
2019-2020 Av Dönemi Sona Erdi
Tarım Ve Orman Bakanlığı, 6. Bölge Müdürlüğü, Antalya DKMP Şube Müdürlüğü yazılı...
2.03.2020 (0)
Ambulans Kaza Yaptı; 3 Yaralı
Denizli-Antalya Karayolu Yukarı karaman Mevkiinde meydana gelen trafik kazasında...
25.02.2020 (0)
Vergi Haftası Başladı
Korkuteli’nde Korkuteli Vergi Dairesi Müdürü Yılmaz Külen, Vergi Haftası dolayıs...
25.02.2020 (0)
Yazıcı, “Regaip Kandili,
Yazıcı, “Regaip Kandili, Kendimizle Yüzleşme Ve Tövbe Etmek İçin Bir Fırsattır” ...
25.02.2020 (0)
İmam Hatip Lisesi 11 Yetime Bakıyor
İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet isleri başkanlığı ve Eğitim...
24.02.2020 (0)
Şişçi İbo’nun Mutlu Günü
Korkuteli eşraflarından İbrahim Yavaş (Şişçi İbo) kızı Hikmet, hafta sonu görkem...
22.02.2020 (0)