Foto Galeri WebTV

6 Aralık 2019 Cuma  12:55
Fen Lisesinde, Uzay Bilimleri Ve Teknolojileri İle
Akdeniz üniversitesi Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Fatma Mehmet Cadıl Fen Lisesinde Uzay Bilimleri ve Teknolojileri il ilgili TUBİTAK Çalışmaları konusunda öğrencilerle bilim söyleşisi
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Akdeniz Üniversitesi’nde uzaktan algılama çalışmalarına daha yakından bakmak için Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü uzaktan algılama anabilim dalından Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Fatma Mehmet Cadıl Fen Lisesinde Uzay Bilimleri ve Teknolojileri il ilgili TUBİTAK Çalışmaları konusunda öğrencilerle bilim söyleşisi yaptı. 

Söyleşide Demir, Bilgiye nasıl ulaşılır ?, Bilgi nasıl kullanılır?, Bilim ve teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması. Profesyonel bilimsel bir proje nasıl yapılır  ve yöntemleri konularında açıklamalarda bulundu.

Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Uzaktan algılama, fiziksel temas olmadan cisimler ya da yüzeyler hakkında bilgi elde edilmesini olanak sağlar. Uzaydaki uydulardan, uçaklardan ya da yerden herhangi bir algılayıcıdan elde edilen verilerin analizi ile örneğin ormacılık alanında bir bölgede bulunan ağaçların çeşitleri, biyokütlesi, jeolojide kayaç analizleri, haritacılıkta kent planlarının otomatik oluşturulması, deprem sonrası fay hatlarının analizi, kıyı değişimlerinin gözlenmesi, asteroid madenciği , endüstri 4.0’da da oldukça önemli hale gelen ve daha pek çok konuda olmazsa olmaz bir teknoloji uzaktan algılama. 
Akdeniz Üniversitesi farklı eğitim seviyelerinde uzaktan algılama eğitimi veren ve ayrıca bünyesinde bulunduğu araştırma merkeziyle Türkiye’deki sayılı üniversitelerden.
Fen Fakültesinin en önemli bölümleri arasında yer almayı sürdüren Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü lisans,; Fen Bilimleri altında üniversitenin farklı bölümlerinden öğretim üyelerinden oluşan çok disiplinli ‘Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri’ yüksek lisans programında eğitim-öğretim araştırma faaliyetleri sürdürülürken, Rektörlüğe bağlı ‘Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi’ de kamu kurumlarının ,özel sektörün ve üniversitenin farklı bölümlerinin ihtiyaç duyduğu ‘uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri’ desteğini sağlamakta. Ve ayrıca eğitim faaliyetlerinde de Merkez öğrencilerin  tez çalışmalarına katkı sunmakta.
Öğrencilerimiz üç anabilim dalında bulunan alanında uzman yurtdışı deneyimli öğretim üyelerinden çok disiplinli ve ağır bir müfredat ile eğitim almaktadırlar. O yüzden  istemediğimiz sayıda ancak istediğimiz nitelikte mezun veriyoruz. Öğrencilerimiz daha lisans seviyesinde ulusal ve hatta uluslararası bilimsel konferanslarda boy gösteriyorlar, araştırma sonuçlarını sunuyorlar. Örneğin bir öğrencimiz, bizim danışmanlığımızda yaptığı insansız hava araçlarıyla buğday boylarının otomatik ölçümü çalışmasıyla ulusal sempozyumda üçüncü oldu, bir  başka öğrencimiz iha tasarımı çalışması ile başka bir sempozyumda ikinci oldu” dedi.

 
 

 
 

 

 

 

MEB, Uzaktan Eğitim Ders Programını Açıkladı
Yıldız, “Evde Ders Takibini Yapınız” ...
20.03.2020 (0)
6 Hafız Daha Belgesini Aldı
Korkuteli’ne 1962 yılında hizmete açılan Korkuteli Müftülüğü, Merkez yatılı Erke...
16.03.2020 (0)
Fikriye Ramazan Yalçın İlkokulu Olarak Takım Halin
Geçen hafta TAZOF ile Milli eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Akıl ve Zek...
13.03.2020 (0)
İstiklal Marşının En İyi Okudular, Ödülleri Kaptıl
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99’uncu yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Pr...
13.03.2020 (0)
“Yarın Sizdeyiz” Projesi Veli Ziyaretleri
Veli Ziyaretlerinde Hedef: Tüm Öğrenci Velilerimiz ...
13.03.2020 (0)
Prof. Dr. Remzi Yılmaz, Kariyer Günlerine Katıldı
Cumhuriyet Gülhizar Osman Sarıca Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu’nda “Hayalim ...
12.03.2020 (0)
Büyükköy’de Tıbbi Ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Sevim Cevat Soyiç Halk eğitim Merkez...
5.03.2020 (0)
Türkiye Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası’nda 2 Büyü
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, MEB Özel Eğitim Kurumları G...
5.03.2020 (0)
Yıldız, Bilgilendirme Yaptı
Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmet Yıldız, İlçe kaymakamı Ömer Çimşit’in d...
5.03.2020 (0)
Moda Tasarım Teknolojileri Sınıfı Mesleki Eğitim U
Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri...
3.03.2020 (0)