Foto Galeri WebTV

6 Aralık 2019 Cuma  12:55
Fen Lisesinde, Uzay Bilimleri Ve Teknolojileri İle
Akdeniz üniversitesi Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Fatma Mehmet Cadıl Fen Lisesinde Uzay Bilimleri ve Teknolojileri il ilgili TUBİTAK Çalışmaları konusunda öğrencilerle bilim söyleşisi
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Akdeniz Üniversitesi’nde uzaktan algılama çalışmalarına daha yakından bakmak için Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü uzaktan algılama anabilim dalından Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Fatma Mehmet Cadıl Fen Lisesinde Uzay Bilimleri ve Teknolojileri il ilgili TUBİTAK Çalışmaları konusunda öğrencilerle bilim söyleşisi yaptı. 

Söyleşide Demir, Bilgiye nasıl ulaşılır ?, Bilgi nasıl kullanılır?, Bilim ve teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması. Profesyonel bilimsel bir proje nasıl yapılır  ve yöntemleri konularında açıklamalarda bulundu.

Fen Fakültesi Dekan yardımcısı Nusret Demir, Uzaktan algılama, fiziksel temas olmadan cisimler ya da yüzeyler hakkında bilgi elde edilmesini olanak sağlar. Uzaydaki uydulardan, uçaklardan ya da yerden herhangi bir algılayıcıdan elde edilen verilerin analizi ile örneğin ormacılık alanında bir bölgede bulunan ağaçların çeşitleri, biyokütlesi, jeolojide kayaç analizleri, haritacılıkta kent planlarının otomatik oluşturulması, deprem sonrası fay hatlarının analizi, kıyı değişimlerinin gözlenmesi, asteroid madenciği , endüstri 4.0’da da oldukça önemli hale gelen ve daha pek çok konuda olmazsa olmaz bir teknoloji uzaktan algılama. 
Akdeniz Üniversitesi farklı eğitim seviyelerinde uzaktan algılama eğitimi veren ve ayrıca bünyesinde bulunduğu araştırma merkeziyle Türkiye’deki sayılı üniversitelerden.
Fen Fakültesinin en önemli bölümleri arasında yer almayı sürdüren Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü lisans,; Fen Bilimleri altında üniversitenin farklı bölümlerinden öğretim üyelerinden oluşan çok disiplinli ‘Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri’ yüksek lisans programında eğitim-öğretim araştırma faaliyetleri sürdürülürken, Rektörlüğe bağlı ‘Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi’ de kamu kurumlarının ,özel sektörün ve üniversitenin farklı bölümlerinin ihtiyaç duyduğu ‘uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri’ desteğini sağlamakta. Ve ayrıca eğitim faaliyetlerinde de Merkez öğrencilerin  tez çalışmalarına katkı sunmakta.
Öğrencilerimiz üç anabilim dalında bulunan alanında uzman yurtdışı deneyimli öğretim üyelerinden çok disiplinli ve ağır bir müfredat ile eğitim almaktadırlar. O yüzden  istemediğimiz sayıda ancak istediğimiz nitelikte mezun veriyoruz. Öğrencilerimiz daha lisans seviyesinde ulusal ve hatta uluslararası bilimsel konferanslarda boy gösteriyorlar, araştırma sonuçlarını sunuyorlar. Örneğin bir öğrencimiz, bizim danışmanlığımızda yaptığı insansız hava araçlarıyla buğday boylarının otomatik ölçümü çalışmasıyla ulusal sempozyumda üçüncü oldu, bir  başka öğrencimiz iha tasarımı çalışması ile başka bir sempozyumda ikinci oldu” dedi.

 
 

 
 

 

 

 

Emekli Öğretmen Tuğ, Öğretmenlere Kitabını Hediye
Emekli öğretmen ve idareci Fahrettin Tuğ, 46 yıl sonra çıkardığı kitabını ilçede...
13.01.2020 (0)
Dev Ödül Sınavı Yapıldı
Ödül Okullarının dev ödül sınavı hafta sonu gerçekleşti. Sınava İlkokul 4’üncü s...
13.01.2020 (0)
Kütüphane Işık Saçıyor
Halk Kütüphanesinde 2019 Yılında 13 bin 472 Kişi Kitap Okudu ...
13.01.2020 (0)
DEV ÖDÜL SINAVI BUGÜN
Korkuteli eğitimine 25 yıl önce dershanecilikle başlayan ve şuanda Kargalık Maha...
11.01.2020 (0)
Yıldız’dan Başarılı Öğrencilere Ödül
Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, başarılı öğrencilereyapılan tö...
9.01.2020 (0)
CUMHURİYET’TE HEDEF BÜYÜK
Cumhuriyet Gülhizar Osman Sarıca Ortaokulu/İmam Hatip Ortaokulu bu yıl LGS ‘de y...
7.01.2020 (0)
Bir Başarıda Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Öğrenci
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İmam H...
28.12.2019 (0)
“Pastacı Çırakları Hünerlerini Sergiledi”
Korkuteli Sevim Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürlülüğü, iş gücü yetiştirme ...
28.12.2019 (0)
Eğitim Bir-Sen’den 14 Maddelik Talep
Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Sait Özçelik, yazılı bir açıklama yaptı. Özçelik,...
28.12.2019 (0)
Genç nida Kur'an-ı Kerim güzel okuma yarışmasında
Genç nida Kur'an-ı Kerim güzel okuma yarışmasında Nazlı İrfan Önal İmam Hatip öğ...
27.12.2019 (0)