Foto Galeri WebTV

5 Aralık 2019 Perşembe  11:36
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatmak İçin
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatacağız
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Moda Tasarım Teknolojileri alanı

Yoğun ilgi görüyor.

İş dünyasının özellikle tekstil sektörünün takibinde olan bölüm; kısa sürede hayat atılmak isteyen ya da modaya ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Moda tasarım bölümüne gelen öğrencilere bir ürünün sıfırdan başlayıp paketlenmesine kadar geçen süreç öğrencilere uygulamalı olarak anlatılıyor.

Öğrencilere terzilerin tek tek yaptığı üretim ile birlikte fabrikaların yaptığı seri üretim süreci de anlatılarak öğrenciler kendileri terzilik yapabileceği gibi fabrikalarda seri üretimde de ara eleman olarak çalışabiliyor. Öğrenciler aldıkları eğitim ile fabrikada bir ürünün tasarımından son ütüsüne, paketlenmeye kadar ki olan süreci öğreniyor. Hatta diploma aldıkları zaman meslek lisesi öğrencilerine işyeri açma belgesi ve diploma veriliyor. Öğrencilere aynı zamanda iş güvenliği dersi de verilerek çalışma esnasında kendi güvenliğini nasıl alabileceği de öğretiliyor.

Moda tasarımının küçük yaştan itibaren hedefi ve hayali olduğuna dikkat çeken öğrenciler, “Bu bölüme gelmemin amacı küçüklükten beri hedefimizdi. Bu bölümde hocalarımın katkısı çok büyük. Bize her şeyi öğretiyorlar. Püf noktalarını olsun, pantolon olsun, etek olsun, etek kalıbı olsun. Kendi yaptığımız çizimlerimi dikebiliyoruz” dediler.

Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Moda Tasarım Teknolojileri alanı şefi Azime Aksarı ve Moda Tasarım Teknolojileri Alan Öğretmeni Cazibe Bayar Doğan, “Bir öğrencinin beğendiği bir kıyafetin çiziminden tutun, yapımına kadar 12’inci sınıfa kadar tüm aşamaları gösteriliyor. Buradan mezun olduktan sonra kendilerine ait, bizim vermiş olduğumuz iş yeri açma diploması ile bir iş yeri aşabiliyorlar. Diploma olmadan kesinlikle bir iş yeri açılmıyor. Bu diplomayı ya buradan alacaklar, ya da çıraklık eğitim merkezinden. Şuna Korkuteli’ndeki işletmelerin çoğunun iş yeri açma belgesi yok. Bizim okuldan mezun olan öğrencilerimizden aldıkları diplomaları kiralayarak iş yeri açıyorlar. Bunu sadece Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çıraklık eğitim merkezi yapıyor. Bu sadece Moda Tasarım Teknolojileri alanında. Bu bölümde 20 öğrencimiz var. Antalya ili genelinde sadece giyim bölümü Moda Tasarım Teknolojileri alanı Antalya İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kaldı. Antalya’da bu alan sadece 2 yerde kaldı. Biz bu alanın devam ettirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz hep köyden gelen öğrencilerimiz. Bu meslek bir bayan için sonuna kadar geçerliliği olan bir meslek. Mezun olan öğrencimiz iş yeri açmasa bile evine bir makine alıp, komşusunun pantolonunu daraltıp, boynunu kısaltsa bile para kazanır. Biz Korkuteli’ne bu alanı mutlaka devam ettirmemiz gerekiyor. Biz Amerikan bezi üzerinde uygulamalı olarak elbisenin tümünü öğreniyoruz. Sonra çocuklar kumaşı getiriyorlar ve kumaş üzerinden gerçek anlamda elbiseyi çıkartıyoruz. İlk önce Amerikan bezi ürerinde çalışmasını yapıyoruz. Biz Moda Tasarım Teknolojileri alanında her şeyi aşama aşama öğretiyoruz. Bu ürünler tamamen atölyemizdeki makinelerimizde dikiliyor. Dışarıdan malzeme gelmiyor. Buradaki makinelerden sadece İsmet İnönü lisesinde var. Bu makinelerin tamamı dijital makineler. Bu konuda tam donanımlı bir okuluz. Tam donanın olmadan, alt yapı olmadan bu ürünleri yapamayız. Bu bölümü olan birçok okul bölümlerini kapatmak zorunda kaldı. Biz bu bölümün yaşatmak için mücadelesini vereceğiz. Şuna birçok okulda giyim öğretmeni açıkta ve norm fazlası. Şuna Korkuteli için ideal bir meslek. Şuan okulda bu bölümü seçen öğrencilerimiz bu mesleği severek geldiler.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

KORKUTELİ’NDE TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ 2
YARALIKorkuteli-Fethiye karayolu 8’inci kilometresi Koçantı köprüsü mevkiinde g...
4.08.2020 (0)
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YILDIZ VEDA ETTİ
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YILDIZ VEDA ETTİ...
23.07.2020 (0)
BİR PSİKOLOG GÖZÜNDEN..KADIN OLMAK
BİR PSİKOLOG GÖZÜNDEN..KADIN OLMAK...
23.07.2020 (0)
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AKİF TAK GÖREVE BAŞLADI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AKİF TAK GÖREVE BAŞLADI...
23.07.2020 (0)
TUNÇ'TAN ANLAMLI ZİYARET
TUNÇ'TAN ANLAMLI ZİYARET...
15.07.2020 (0)
7 Günde 683 Ünite Kan Bağışı
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi, “Kan Bağışı” kampanyası çerçevesi...
15.07.2020 (0)
KAYMAKAM ÇİMŞİT, KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi tarafından Korkuteli’nde devam ede...
15.07.2020 (0)
KORKUTELİ’NDE MOTOSİKLET KAZASI 1 ÖLÜ
Korkuteli’nde sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücü...
9.07.2020 (0)
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMAN
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMANI ATANDI ...
9.07.2020 (0)
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İLAÇLAMA
ABB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı çalışanlarımızca ağaçların ilaçlanması yap...
17.06.2020 (0)