Foto Galeri WebTV

5 Aralık 2019 Perşembe  11:36
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatmak İçin
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatacağız
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Moda Tasarım Teknolojileri alanı

Yoğun ilgi görüyor.

İş dünyasının özellikle tekstil sektörünün takibinde olan bölüm; kısa sürede hayat atılmak isteyen ya da modaya ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Moda tasarım bölümüne gelen öğrencilere bir ürünün sıfırdan başlayıp paketlenmesine kadar geçen süreç öğrencilere uygulamalı olarak anlatılıyor.

Öğrencilere terzilerin tek tek yaptığı üretim ile birlikte fabrikaların yaptığı seri üretim süreci de anlatılarak öğrenciler kendileri terzilik yapabileceği gibi fabrikalarda seri üretimde de ara eleman olarak çalışabiliyor. Öğrenciler aldıkları eğitim ile fabrikada bir ürünün tasarımından son ütüsüne, paketlenmeye kadar ki olan süreci öğreniyor. Hatta diploma aldıkları zaman meslek lisesi öğrencilerine işyeri açma belgesi ve diploma veriliyor. Öğrencilere aynı zamanda iş güvenliği dersi de verilerek çalışma esnasında kendi güvenliğini nasıl alabileceği de öğretiliyor.

Moda tasarımının küçük yaştan itibaren hedefi ve hayali olduğuna dikkat çeken öğrenciler, “Bu bölüme gelmemin amacı küçüklükten beri hedefimizdi. Bu bölümde hocalarımın katkısı çok büyük. Bize her şeyi öğretiyorlar. Püf noktalarını olsun, pantolon olsun, etek olsun, etek kalıbı olsun. Kendi yaptığımız çizimlerimi dikebiliyoruz” dediler.

Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Moda Tasarım Teknolojileri alanı şefi Azime Aksarı ve Moda Tasarım Teknolojileri Alan Öğretmeni Cazibe Bayar Doğan, “Bir öğrencinin beğendiği bir kıyafetin çiziminden tutun, yapımına kadar 12’inci sınıfa kadar tüm aşamaları gösteriliyor. Buradan mezun olduktan sonra kendilerine ait, bizim vermiş olduğumuz iş yeri açma diploması ile bir iş yeri aşabiliyorlar. Diploma olmadan kesinlikle bir iş yeri açılmıyor. Bu diplomayı ya buradan alacaklar, ya da çıraklık eğitim merkezinden. Şuna Korkuteli’ndeki işletmelerin çoğunun iş yeri açma belgesi yok. Bizim okuldan mezun olan öğrencilerimizden aldıkları diplomaları kiralayarak iş yeri açıyorlar. Bunu sadece Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çıraklık eğitim merkezi yapıyor. Bu sadece Moda Tasarım Teknolojileri alanında. Bu bölümde 20 öğrencimiz var. Antalya ili genelinde sadece giyim bölümü Moda Tasarım Teknolojileri alanı Antalya İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kaldı. Antalya’da bu alan sadece 2 yerde kaldı. Biz bu alanın devam ettirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz hep köyden gelen öğrencilerimiz. Bu meslek bir bayan için sonuna kadar geçerliliği olan bir meslek. Mezun olan öğrencimiz iş yeri açmasa bile evine bir makine alıp, komşusunun pantolonunu daraltıp, boynunu kısaltsa bile para kazanır. Biz Korkuteli’ne bu alanı mutlaka devam ettirmemiz gerekiyor. Biz Amerikan bezi üzerinde uygulamalı olarak elbisenin tümünü öğreniyoruz. Sonra çocuklar kumaşı getiriyorlar ve kumaş üzerinden gerçek anlamda elbiseyi çıkartıyoruz. İlk önce Amerikan bezi ürerinde çalışmasını yapıyoruz. Biz Moda Tasarım Teknolojileri alanında her şeyi aşama aşama öğretiyoruz. Bu ürünler tamamen atölyemizdeki makinelerimizde dikiliyor. Dışarıdan malzeme gelmiyor. Buradaki makinelerden sadece İsmet İnönü lisesinde var. Bu makinelerin tamamı dijital makineler. Bu konuda tam donanımlı bir okuluz. Tam donanın olmadan, alt yapı olmadan bu ürünleri yapamayız. Bu bölümü olan birçok okul bölümlerini kapatmak zorunda kaldı. Biz bu bölümün yaşatmak için mücadelesini vereceğiz. Şuna birçok okulda giyim öğretmeni açıkta ve norm fazlası. Şuna Korkuteli için ideal bir meslek. Şuan okulda bu bölümü seçen öğrencilerimiz bu mesleği severek geldiler.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Kaymakam Çimşit, Gazetecilerle Buluştu
Korkuteli ilçe Kaymakamı Ömer Çimşit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle...
11.01.2020 (0)
İnce’den Gazetemize Ziyaret
Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür yardımcısı Ayşenur Altınok İnce, ...
11.01.2020 (0)
Kaymakam Çimşit’ten Pehlivanlara Tatlı İkramı
Korkuteli Cengiz Elbeye Güreş Eğitim Merkezde antrenman yapan güreşçileri ziyare...
8.01.2020 (0)
Çiftçi Eğitim Toplantısı Çomaklı’da Gerçekleşti
Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)’in koordinatörlüğünde ve Antal...
8.01.2020 (0)
Yağmur Yağdı Yollar Su Doldu
Korkuteli’nde son günlerde etkili olan Kar ve dün yağan yağmur yağışın neden old...
7.01.2020 (0)
Korkuteli’mize Çok Geçmiş Olsun, Yüce Mevla’m Bizl
Korkuteli Muhtarlar Derneği başkanı ve Kiremitli Mahalle muhtarı Osman Küçükkara...
6.01.2020 (0)
Domates Üreticisine Yeni Yıl Mutluluğu
Yeni yıl öncesi ihracat ve hava şartları domates üreticisinin yüzünü güldürdü. D...
4.01.2020 (0)
Önal, Başarıyı Altın İle Ödüllendirdi
Hayırsever iş adamı İrfan Önal, geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen Genç n...
4.01.2020 (0)
Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘’Kurumsal İletişim M
Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin, sporcuların, öğrencilerin ve kamuoyunun ba...
3.01.2020 (0)
Deneyap Teknoloji Atölyesi Kuruluyor
Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe müdürlüğü, İlçemizde 4-5-8-9 ve lise hazırlık sı...
3.01.2020 (0)