Foto Galeri WebTV

2 Ekim 2019 Çarşamba  12:04
Korkuteli çarşı merkezi tehlikede
Kentsel dönüşüm eylem planı kapsamında Korkuteli Belediyesi’nin olduğu bölge ile çarşı merkezi ve bölgesinin afet riski yüksek olan alanlar olabileceği bilgisi verildi.
 Paylaş
QR Kodu
 

NECDET TUNA

Sabah gazetesinin haberinde yer alan bilgilere göre; İstanbul'da meydana gelen deprem, riskin ne kadar yakınımızda olduğunu yeniden hatırlattı. Gözler, yıkılma riski olan binalara çevrildi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından açıklanan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nın Antalya'da yerel yönetimlere takıldığı ortaya çıktı. Şehirlerdeki sağlıksız yapıların tespiti için hazırlanan 5 yıllık eylem planı kapsamında riski yüksek olan yapıların tespitinde görev belediyelere verildi.

BAKANLIK YAZISI TEBLİĞİ
19 Şubat'ta gönderilen tebliğde, 3 ay içerisinde Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin hazırlanmasını istendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bakanlıktan gelen bu yazıyı 19 ilçe belediyesine tebliğ etti fakat birçok belediye bu tebliğe uymadı. Özellikle Manavgat, Gazipaşa, Kumluca, Akseki, Gündoğmuş ve Elmalı belediyelerinin tebliğe cevap verme gereği bile duymadığı iddia edildi.

ADA BAZLI YIKIM
Afet riskli en yüksek olan alanların tespiti için çalışmalara başlayan bazı belediyelerin ise çalışmalara devam ettiği öğrenildi. Ancak geçen 7 aylık sürede henüz sonuçlanan bir çalışmanın olmaması dikkat çekti. Bakan Murat Kurum'un çok önemsediği kentsel dönüşüm eylem planı kapsamında riskli binaların eritilmesi hedefleniyor.

14 BİN YAPI YIKILDI
Yetkililer münferit yıkımlar ve ada bazlı yıkımlarla baş edilemeyeceğinin anlaşıldığını bu nedenle riskli yapılan eylem planı kapsamında bölgesel olarak yıkılacağı belirtildi. Antalya'da, 2013 yılında yürürlüğe giren kentsel dönüşüm kanunu çerçevesinde tespit edilen toplam 85 bin riskli binadan 10 bini parsel bazında 4 bini ise alan bazında olmak üzere toplamda 14 bin bina yıkıldı.

100 BİNDEN FAZLA KONUT TEHLİKEDE
EYLEM planı kapsamında 5 yıl içerisinde Türkiye'de 1 milyon 500 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu rakamın yüzde 7'sinin Antalya'da olduğu tahmin ediliyor. Yani Antalya'da risk altında olduğu tahmin edilen konut sayısı 100 bini geçiyor.

İŞTE RİSKLİ BÖLGELER
KENTSEL Dönüşüm Eylem Planı kapsamında Alanya ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi, Korkuteli'nde Belediye bölgesi ve çevresi, Serik'te belediye bölgesi ve çevresi, Kepez'de Fatih, Göçerler, Gülveren ve Güneş mahallesi, Finike'de Sahil Kenet, Aksu'da Çalka'ya, Muratpaşa'da Yüksekalan, Deniz, Gençlik, Üçgen, Memurevleri, Balbey gibi alanların afet riski yüksek olan alanlar olabileceği bilgisi verildi.

 
 

 

 

 

Şişçi İbo’nun Mutlu Günü
Korkuteli eşraflarından İbrahim Yavaş (Şişçi İbo) kızı Hikmet, hafta sonu görkem...
22.02.2020 (0)
Şişçi İbo’nun Mutlu Günü
Korkuteli eşraflarından İbrahim Yavaş (Şişçi İbo) kızı Hikmet, hafta sonu görkem...
22.02.2020 (0)
Kaymakam Çimşit, Şampiyonları Kutladı
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Anadolu Yıldızlar ligi Türkiye Güreş Şampiyonas...
21.02.2020 (0)
Polislere Üstün Başarı Belgesi
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit tarafından üstün başarı belgesi ile taltif edile...
21.02.2020 (0)
Acil Durumda Tek Numara 112
112 Acil Çağrı Merkezi Yetkililerimiz Kamu Kurumlarını Ziyaret Etti ...
18.02.2020 (0)
Jandarma’dan Uyuşturucu Operasyonu
İlçeye bağlı Yeşilyayla mahallesindenevlerinin bahçesinde uyuşturucu madde yetiş...
18.02.2020 (0)
Antalya'da 14 Okul Depreme Dayanaksız Çıktı
Antalya'da okullarda yapılan deprem tetkikleri sonucu, dayanıksız olduğu tespit ...
8.02.2020 (0)
Op. Dr. Arif Bulut Yaşamını Yitirdi
Korkuteli Devlet Hastanesinde de yıllarca görev yapan, Antalya'da tıp ve siyaset...
13.01.2020 (0)
Kolan’ın Acı Günü
Korkuteli Belediye spor kulübü eski başkanlarından Korkuteli eşraflarından Mehme...
11.01.2020 (0)
Bir Psikolog Gözünden…
Değerli Korkuteli Gündem okurları, ilk olarak yazıma kendimi tanıtarak başlamak ...
9.01.2020 (0)