Foto Galeri WebTV

17 Eylül 2019 Salı  10:42
Karyağdı Armudunu Olgunlaşmadan Toplamayın
Armut Hasadına Dikkat
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Bütükçetin ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri, haftalık toplantısında Karyağdı armudunu masaya yatırdılar.

Oda Başkanı Musa Fikri Büyükçetin ve Yönetim Kurulu üyesi Ziraat Mühendisi Hasan Ali Ayekin, Karyağdı armudunun çekirdeğinin siyah renge dönüşmeden kesinlikle toplamayın uyarısında bulundular.

Karyağdı armudunun başkenti olarak bilinen ilçede,  Armut toplama dönemine 2 Ekim itibariyle başlanacağını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, çiftçilerin, hasada çekirdeğin olgunlaşmadan ve siyah renk almadan toplanmaması konusunda çiftçileri uyardılar.

Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, geçmiş yıllarda 13 farklı bölgeden karyağdı armudu numunesi alındığını, alınan numunelerde, 10 tanesinde çekirdeğin beyaz çıktığını, 3 yerde çekirdeğin siyah çıktığını ifade ederek, bu yıl Armut üreticisinin, Pazar payını kaybetmemesi ve bindiği dalı kesmemesi için mutlaka Ankara armudunda olguna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükçetin, ürününde ekonomik zarara uğranılmaması ve pazar sorununun yaşanmaması için üreticilerin erken hasattan kaçınmaları gerektiğini, Ankara armudu üreticilerinin mağdur olmamaları için hasat öncesi teknik elemanlar getirip Refraktometre ile ölçümler yaptırmaları gerektiğini, erken toplanan armutta kalibrenin düşük olacağını, boylamada sıkıntı yaşanacağını söyledi.

Ziraat Mühendisi Hasan Ali Ayekin ise, Şuan Ankara armudunun kalibresinin 11-12 olduğunu normal olgunlaşan armudun Kalibresinin 14 olması gerektiğini ifade etti.

İlçede Ankara armudunun hasadının Eylül ayının son haftası ile Ekim Ayının ilk haftasında yapıldığını ifade eden Büyükçetin, Şuan ovada yapılan ölçümlerde Ankara Armudu hasadı için şartların henüz oluşmadığını öğrendik. Ankara armudu hasat dönemine Ekim ayı başından itibaren başlanmalı. Biz her zaman Ankara armudu üreticilerinin güvencesi olacağız. Her tarım ürününde olduğu gibi Ankara armudunda da, mutlaka tam olgunlaşma sağlandıktan sonra yapılmalıdır. Olgunluğa ulaşmadan hasadı yapılan üründe şekil bozuklukları ortaya çıkar ve buruşukluklar oluşur. Ayrıca, yine Ankara armudunda tat ve aroma bozuklukları yaşanır. Bu nedenle çiftçilerimiz büyük ekonomik kayıplara uğrayabilir. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan ele ele vererek Ankara armudunu en iyi şekilde pazarlayacağız” diye konuştu. 

 

 

 
 

 

 

 

Ağaçlar Çiçek Açtı
Korkuteli İlçesinde gece soğuk havalara rağmen gündüzleri ısınan hava ve güneşe ...
16.03.2020 (0)
Sabah Namazı Buluşmasını Yoğun Bir Katılımla Gerçe
Türkiye Gençlik Vakfı Korkuteli Temsilciliği'nin düzenlediği sabah namazı buluşm...
10.03.2020 (0)
Alafaradın Kilimini Hep Birlikte Yaşatacağız
Sevim –Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi tarafından ilçede devam eden Alafaradın K...
9.03.2020 (0)
Bir Psikolog Gözünden..
El Alem Ne Der Hapishanesi ...
5.03.2020 (0)
2019-2020 Av Dönemi Sona Erdi
Tarım Ve Orman Bakanlığı, 6. Bölge Müdürlüğü, Antalya DKMP Şube Müdürlüğü yazılı...
2.03.2020 (0)
Ambulans Kaza Yaptı; 3 Yaralı
Denizli-Antalya Karayolu Yukarı karaman Mevkiinde meydana gelen trafik kazasında...
25.02.2020 (0)
Vergi Haftası Başladı
Korkuteli’nde Korkuteli Vergi Dairesi Müdürü Yılmaz Külen, Vergi Haftası dolayıs...
25.02.2020 (0)
Yazıcı, “Regaip Kandili,
Yazıcı, “Regaip Kandili, Kendimizle Yüzleşme Ve Tövbe Etmek İçin Bir Fırsattır” ...
25.02.2020 (0)
İmam Hatip Lisesi 11 Yetime Bakıyor
İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet isleri başkanlığı ve Eğitim...
24.02.2020 (0)
Şişçi İbo’nun Mutlu Günü
Korkuteli eşraflarından İbrahim Yavaş (Şişçi İbo) kızı Hikmet, hafta sonu görkem...
22.02.2020 (0)