Foto Galeri WebTV

9 Ağustos 2019 Cuma  11:35
Faiz Düştü, Konut Hızlandı
Merkez bankasının faiz indirim kararı ardından, kamu bankaları başta olmak üzere birçok bankadan konut kredisi faiz oranlarında çok ciddi bir indirim yapılıp, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “Konut satın almak için en uygun zaman dilimindeyiz dedi. Yaşanan ekonomik krizden dolayı ertelenen konut talebi,  konut kredilerinin 0,99 seviyesine inmesi ile çifte fırsata dönüşmüş durumdadır. Birincisi,  konut fiyatlarının en düşük seyrettiği dönemdeyiz. İkincisi,  konut kredilerinin 0,99 a inmesidir. Bu fırsatların ikisi her zaman aynı anda gelmez. Konut ihtiyacı olan vatandaşlarımız elini çabuk tutarak, konut fiyatları yükselmeden konutlarını almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “örneğin 100 bin TL x 120 ay vade için indirimden önce;  % 1.50 oran ile aylık 1,802 TL ödeme, toplamda 216 bin                                                                                                                                                                     indirimden sonra; % 0.99 oran ile aylık  1,428  TL  ödeme, toplamda  171 bin TL  geri ödemesi olacaktır. Dolayısıyla 45 bin TL vatandaşın cebinde kalacaktır. Bu oranlar 2. el konutlar içinde aynen geçerlidir.

Son yıllarda yüksek seyreden konut kredi faizleri, vatandaşın alım gücünü kırmış,  konut sektörü, satışlarda yaşanan gerilemeyle birlikte sıkıntılı sürece girmişti.  Yaşanan ekonomik krizden dolayı konut fiyatları maliyetine hatta maliyetinin altında satılmaktaydı.

Nihayet iş dünyası tarafından ümitle beklenen indirim geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faizleri 4.25 baz puan indirmesinin ardından kamu bankaları Ziraat bank, Halk bank ve Vakıf bank 500 bin TL ye kadar ve 180 aya kadar vadeli konut kredilerini  0.99 a indirmiştir.  Bu indirim Konuta olan talebi arttıracak,  emlak sektörünü hareketlendirecektir. Özel bankaların da bu harekete katılmasıyla birlikte,  konut sektörü en kazançlı yatırım araçları haline gelecektir.

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörü, direk olarak yaklaşık 200,  dolaylı olarak 400  iş kolunu harekete geçiren, binlerce istihdam sağlayan ve ülkenin büyüme oranlarını doğrudan etkileyen konut sektörü de, yeniden katma değer üretmeye başlayacak ve ülkemiz genelinde hem kendi sektörünü hem de diğer sektörleri tekrar beklenen canlılığa kavuşturacaktır.

Amerika merkez bankası FED, yılsonuna kadar yapacağı iki toplantıda büyük ihtimalle faizlerde indirim kararı alması bekleniyor.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimine devam etme sinyalleri verdi ve bir yandan da döviz rezervlerini arttırıyor. Dolayısıyla faizler düşme trendine girdi.  Döviz de de ibre aşağı yönlü devam ediyor. Artık günümüzde dövizin yatırım aracı olma ihtimali azalırken, önümüzdeki dönemlerde yatırımın parlayan yıldızı emlak sektörü olacaktır. dedi

 

 

 
 

 

 

 

Kaymakam Çimşit, Soğuk Hava Deposunu Gezdi
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, hasat sonrası soğuk hava deposunda bekleyen elm...
11.12.2019 (0)
Polis, Yaya Önceliği Denetimi Yaptı
Korkuteli’nde yayalara öncelik uygulaması kapsamında PTT müdürlüğü önünde deneti...
11.12.2019 (0)
‘Hayatıma Kastım Yok, Kaskım Var’ uygulaması
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Trafik Tim Komutanlığı ekip...
11.12.2019 (0)
Doğrul’un acı günü
Korkuteli Fatma Mehmet Cadıl Fen Lisesi Müdürü Erkan Süha Doğrul’un annesi Ülker...
11.12.2019 (0)
1’inci Uluslararası Yörük Sempozyumu
Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Yörük Kültürünü Araştırma ve Uyg...
10.12.2019 (0)
Milli Piyango Biletleri Görücüye Çıktı
Vatandaşların umutla beklediği “Belki bana da çıkar” dediği milli piyango yılbaş...
9.12.2019 (0)
KORKOOP Korkuteli, Türkiye Kooperatifler Fuarında
Korkuteli ürünleri Türkiye Kooperatifler Fuarı'nda yerini aldı. S.S. Korkuteli T...
6.12.2019 (0)
AKEV Koleji Ve MESEM Arasında Kardeş Okul Protokol
AKEV Koleji ve Korkuteli Mesude-Erol Memioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi a...
6.12.2019 (0)
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatmak İçin
Moda Tasarım Teknolojileri Bölümünü Yaşatacağız ...
5.12.2019 (0)
Elektrikçiler Odası Ankara’da Fuarı İnceledi
Korkuteli İnşaatçılar Elektrikçiler Sıhhi Tesisatçılar ve Doğramacılar Odası, 21...
27.11.2019 (0)