Foto Galeri WebTV

6 Temmuz 2019 Cumartesi  11:38
Kanser Taramalarında Antalya, Türkiye Birincisi Ol
Antalya’da yaşayan 30-65 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında 116.485 kişi tarandı ve Sağlık Bakanlığı il hedef nüfusu olan 114. 852 sayısının üzerine çıkarak %101,4 oranı i
 Paylaş
QR Kodu
 

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında    kardiyovasküler  hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.

Ülkemizde kanser tarama programları Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı organizasyonunda “Ulusal Kanser Tarama Standartlarına” göre; Meme, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim ağzı (serviks) kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi ile meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV/DNA testi ile rahim ağzı (serviks) kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadınlara ve erkeklere 2 yılda 1 GGK testi ile kalın bağırsak (kolorektal) kanseri taraması yapılmaktadır.

İlimizde ise kanser taramaları 1. Basamak sağlık kuruluşları olarak belirlenen Aile Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ile Sağlıklı Hayat Merkezleri bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM’ler) uygulanmaktadır. Ücretsiz olarak yapılan bu taramalardan tüm vatandaşlarımız yararlanabilir.

Antalya’da 2018 yılı verilerine göre üç kanser tarama türünde toplam 223.416 sağlıklı birey taranmış, 2.087 birey şüpheli pozitiflik ile hastanelere yönlendirilerek erken teşhis ve tedavileri sağlanmıştır. Böylece bireylerin hayatları kurtarılmış, yaşam kaliteleri arttırılmış, erken teşhis ile tedavi mali yükü önemli ölçüde azaltılmıştır.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Türkiye 1. si Oldu!

İl Sağlık Müdürlüğü sorumluluğunda, Antalya’da yaşayan 30-65 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında 116.485 kişi tarandı ve Sağlık Bakanlığı il hedef nüfusu olan 114. 852 sayısının üzerine çıkarak %101,4 oranı ile Türkiye 1.si oldu. Bu kapsamda Ankara’da düzenlenen törende Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüğümüze belge verildi. Belgeyi Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yard. Dr. Saniye GÜLATAN Müdürlük adına Halk Sağlığı Genel Müdürü Uzm. Dr. Fatih KARA’nın elinden aldı.

İlimizde de bu kapsamda taramalara destek veren saha çalışmaları değerlendirilerek düzenlenen törenle; 

Serviks kanseri tarama programında birinci olan Kemer İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan  Korkuteli ve Serik İlçe Sağlık Müdürleri ve ekibine, üçüncü olan Alanya İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine,

Meme kanseri tarama programında birinci olan Kaş İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan Kemer İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, üçüncü olan Demre İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine,

Kolorektal Kanser tarama programında birinci olan Kumluca İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan Gündoğmuş İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, üçüncü olan Konyaaltı İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine,

Ayrıca ilimizdeki Aile Hekimlerinden; Muratpaşa Şehit Ebe Canan AKKUŞ Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Uzm. Dr. Levent Tuna ŞENGÖZ’e ve Ebe Nilüfer KAŞTAN ESEN’e kendisine kayıtlı bireylere en çok tarama yapmaları nedeniyle İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal HÜLÜR tarafından Teşekkür Belgeleri verildi. Törende konuşma yapan HÜLÜR, saha çalışmalarında gösterdikleri üstün çabadan dolayı tüm ekipleri takdir ettiklerini ve hayat kurtarıcı bu çabalarla gurur duyduklarını ifade etti.

 

 
 

 

 

 

“BALIK TÜKETİN” UYARISI
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak, ilçemizde ...
7.01.2020 (0)
Korkuteli Devlet Hastanesi, 2019 Yılında Rekor Kır
Korkuteli Devlet Hastanesinin 2019 yılında 11 ayda sunduğu hizmetler bir önceki ...
25.12.2019 (0)
Sağlıklı Nesiller, Sağlıklı Gelecek için Anne Sütü
1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasında Anne Sütünün önemini vurgulamak amacıyla Korku...
7.10.2019 (0)
Besin Zehirlenmesi Şüphesi: 62 Öğrenci Hastaneye B
Korkuteli Müftülüğüne bağlı Merkez Erkek Kuran Kursunda kalan 62 öğrenci, besin ...
24.08.2019 (0)
Umut Rehabilitasyon Fizyoterapiyle Umut Saçıyor
Korkuteli Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ilçenin takdirini kazanmaya...
22.08.2019 (0)
Dahiliye Uzmanı Yazıcı, Göreve Başladı
Elmalı Devlet Hastanesinden Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan Dahiliy...
27.07.2019 (0)
Büyükşehir’den Midye Operasyonu
Merdiven Altı Üretilen 1860 Kg Midyeye El Konuldu ...
12.07.2019 (0)
Kan Bağışı Başladı
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi, “Kan Bağışı” kampanyası çerçeves...
9.07.2019 (0)
Çöp Konteynırları Yıkanarak Dezenfekte Ediliyor
Korkuteli Belediyesi tarafından kirliliğin ortadan kalkması ve kötü kokuların ol...
8.07.2019 (0)
Kanser Taramalarında Antalya, Türkiye Birincisi Ol
Antalya’da yaşayan 30-65 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı ka...
6.07.2019 (0)