Foto Galeri WebTV

12 Mart 2020 Perşembe  09:58
Yeni Tip Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Korkuteli Sağlık İlçe Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, Koronavirüs ile ilgili broşürlü uyarıda bulundu. Sağlık İlçe Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, ülkemize Koronavirüs’ün giriş yapmasına ilişkin açıklama
 Paylaş
QR Kodu
 

KORONAVİRÜS (KOVİD-19) NEDİR?

Kovid-19, ilk olarak 2019'un aralık ayında Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edildi. Virüsün çıkış noktasının Vuhan'daki "Huanan Balık Pazarı" olduğu ve burada satılan yarasa ve bazı cahşi hayvanlardan insanlara bulaştığına dair teoriler ortaya atıldı. Sonrasında yapılan araştırmalar da bu bilginin doğruluğunu sorgular nitelikteydi.

Çıkış noktası Çin olan Kovid-19 çok kısa bir zaman içinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. En az 110 ülkede görülen yeni tip koronavirüs bazılarındaysa can kayıplarına yol açtı.

KORONAVİRÜS (KOVİD-19) NASIL BULAŞIR?

Koronavirüs'ün bilenen ve tespit edilebilmiş bulaşma yöntemleri arasında hapşırma, aksırma ve öksürme bulunuyor. Bu şekilde, virüs taşıyıcı kişilerin ağızlarından ve burunlarından çıkabilecek parçacıklar ile bulaşabilen virüs yayılım gösterebiliyor.

Hastalığın ilk olarak hayvanlardan insanlara geçmesi "Acaba canlı hayvanlardan da bulaşıyor mu?" sorusunu da gündeme getiriyor olsa da bu yönde henüz bir bulguya rastlanmadı.

KORONAVİRÜS (KOVİD-19)'ÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Covid-19'un belirti göstermeden bulaşıcı olabildiği 2 ila 14 günlük bir kuluçka dönemi olduğu biliniyor.

Koronavirüsün belirtileri hafif veya şiddetli seyredebiliyor. Ateş ve öksürüğün yanı sıra hastalığı şiddetli geçirenlerde nefes darlığı, zatürre ve böbrek yetmezliği meydana gelebiliyor. Bazı hastalarda bu belirtilere boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrı ve ishal de eşlik ediyor.

KORONAVİRÜS (KOVİD-19)'DEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Koronavirüs her ne kadar dünya genelinde salgın boyutunda olsa da Türkiye'de bu hastalık henüz sınırlı sayıda. Avrupa, Çin ve İran'ın aksine hastalığın daha fazla yayılım göstermemesi adına en önemli önlem sakinliği korumak ve hijyen kurallarına dikkat etmek.

Hijyen kuralları içinde öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılması, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, su ve sabun yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılması, hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanması, hayvansal ürünlerin tüketilmeden önce pişirilmesi ve kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmaması yer alıyor.

Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı'nın uyarıları arasında toplu taşıma araçlarının kullanımı sırasında dikkatli olunması ve ellerin gün içerisinde bol bol sabunlu su ve dezenfektan ile temizlenmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı korona virüse karşı “4 gün kuralını uygularken evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yayımlanan "Yeni korona virüse evde izleme (karantina) kuralları" başlıklı paylaşımda, "Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız" uyarısı yapıldı.

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı: “Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın."

ATEŞ, ÖKSÜRÜK VE SOLUNUM SIKINTISINA DİKKAT

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi.

Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi "hsgm.saglik.gov.tr" ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

KORKUTELİ’NDE MOTOSİKLET KAZASI 1 ÖLÜ
Korkuteli’nde sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücü...
9.07.2020 (0)
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMAN
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMANI ATANDI ...
9.07.2020 (0)
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İLAÇLAMA
ABB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı çalışanlarımızca ağaçların ilaçlanması yap...
17.06.2020 (0)
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının Son Hasat Kontrollerini Yapıl...
11.06.2020 (0)
İMECİKLİLER DERNEĞİ VE BEYDOST’TAN 3 BİN RAKIMLI E
Korkuteli İmecikliler Sosyal-Kültürel-Dayanışma Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği ...
10.06.2020 (0)
Zabıtadan “Evde Kal” Mesajı
Korkuteli Belediyesi zabıta Müdürlüğü ekiplerince, yeni tip koronavirüs (Kovid-1...
31.03.2020 (0)
‘Bol bol kültür mantarı tüketelim’
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, uzmanların bu dö...
31.03.2020 (0)
Nisan Ayında Haftalığa Dönüyoruz
Basın İlan Kurumu'nun aldığı karar sonrasında Korkuteli’nde yayın yapan Korkutel...
31.03.2020 (0)
Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi
Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ‘Aile İçi ve Kadına Şiddet Büro Amir...
16.03.2020 (0)
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’un
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’uncu Yılı Kutlandı ...
13.03.2020 (0)