Telefon
WhatsApp
TÜRKİYE 13. CUMHURBAŞKANI'NI SEÇTİ!

TÜRKİYE 13. CUMHURBAŞKANI'NI SEÇTİ! 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 14 MAYIS VE 28 MAYIS'IN GALİBİ 85 MİLYON VATANDAŞIMIZDIR

 

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turu için sandık başına giderek seçimini yaptı 

Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip  Erdoğan, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarıştığı seçimi Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oyla kazanarak 13. Cumhurbaşkanı oldu.

İlk turu 14 Mayıs’ta gerçekleşen “2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim”inde adayların hiçbiri yüzde 50 barajını geçememişti. 28 Mayıs Pazar günü ikinci turu gerçekleştirilen seçimler sonucunda YSK’nın (Yüksek Seçim Kurumu) yaptığı açıklamaya göre 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Toplamda 64 milyon 197 bin 419 seçmenin oy kullandığı seçimde Recep Tayyip Erdoğan 27 milyon 513 bin 587 (yüzde 51,91) oy alarak seçilirken CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise 25 milyon 260 bin 109 oy (yüzde 48,09) aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı'da Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi sonrasında kutlama yapan halka seslendi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunu milletimizin teveccühü ile tamamlamış bulunuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “14 Mayıs ve 28 Mayıs seçiminin galibi 85 milyon vatandaşımızın tamamıdır. Ben bir şey daha söylemiştimi “Biz öyle bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek” öyleyse bugün kazanan sadece Türkiye'dir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan tarihi konuşmasında, Kazanan Türkiye, kazanan demokrasi

28 Mayıs cumhurbaşkanı 2. tur seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.13’ünü alarak tekrar cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan, seçim zaferi sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Milletimizin her iradesi gibi bu sonucun da başımızın üstünde yeri vardır. Fakat kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye’dir, kazanan tüm kesimleriyle milletimizin ta kendisidir, kazanan demokrasimizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından, “Biz Türkiye'yi çok seviyoruz. Bu millet sevilmez mi? Kandil'dekiler sevmez. Onların uzantıları sevmez ama biz severiz. İşte şuandaki tablo sevgililerin tablosu. Resmi rakam 320 bin kişi burada. Yolları söylemiyorum. Havalimanından buraya kadar yollar tıklım tıklımdı. Sizler Cumhur İttifakı'nı mahcup etmediniz. Cumhur İttifakı'nı yalnız koymadınız. Bu yolda beraber yürüdük. Sizler bu görevi yine bize verdiniz. Türkiye Yüzyılını beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz. Hazır mıyız buna?  Değerli dava ve yol arkadaşlarım sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Seçimin 2. tur sonuçlarına göre herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmıştır. Seçim gayri resmî sonuçlarına göre milletimiz Cumhurbaşkanlığı görevini 5 yıllığına daha bizleri tevdi etmiştir. Milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

 

“85 MİLYONUN TAMAMI KAZANMIŞTIR”

Gerek 14 Mayıs'ta gerek 28 Mayıs'ta tercihini hangi partiden hangi adaydan yana kullanmış olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Bu süreçte seçimin sağlıklı şekilde yürümesi için görev yapan müşahitleri emniyet mensuplarını ve herkesi tebrik ediyorum. Milletimiz kararını Türkiye Yüzyıl'ından yana kullanmıştır. Seçimin ilk turunda TBMM'de çoğunluğunu Cumhur İttifakı'na vererek yasamadaki tercihini zaten ortaya koymuştur. Bugün de yürütmedeki tercihi kesinleşmiştir. Kazanan sadece biz değiliz kazanan Türkiye'dir. Kazanan tüm kesimleriyle milletimizdir. Aynı sözü bir kez daha veriyoruz. Bugün kimse kaybetmemiştir. 85 milyonun tamamı kazanmıştır. Kimseye kırgın küskün öfkeli değiliz. Artık seçim dönemine dair tüm tartışmaları ve çekişmeleri bir kenara bırakarak milli hayallerimiz etrafından birleşme bütünleşme vaktidir. Biz bu çağrıyı laf olsun diye değil tüm kalbimizle yapıyoruz. Ben hesap uzmanı değilim ama hesap uzmanının hesabında galiba bir yanlışlık var.

 

“BİZİM İKTİDARIMIZDA ADALET MÜLKÜN ESASIDIR”

2018'de CHP'nin milletvekili sayısı 146 idi. Hesap yapıyoruz ya. 2023'te vekil sayısı 169. Gördüğünüz gibi bir artış var. Fakat burada kiralık vekiller var. 40 tane kiralık vekil. Yüzde 1 oy alan partilere 40 tane kiralık vekil verdi. Sayı 129'a düştü. 146'dan 129'a. Hangisi büyük? Herhalde 129 büyüktür diyemezseniz. 146'dan 129'a bu vekil sayısını düşürene de 'haydi' diyemezseniz. Kandil'dekilerle onları arkaya alıp bir video çekebilirsiniz ama bu millet yutmuyor yutmadı da. Ne diyordu? Eğer Selo'yu dışarı çıkarmak istiyorsanız bana oy verecekseniz diyordu. Benim sevgili milletim ne dedi? Çünkü benim milletim iyi biliyor. Diyarbakır'da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu Selo'dur. Adaletin egemen olduğu Türkiye'de sen 51 kardeşimizin ölümüne neden olan Selo'yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın. Hele hele bizi m iktidarımızda böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bizim iktidarımızda adalet mülkün esasıdır.

 

"BUGÜN TÜRKİYE YÜZYILI MÜJDESİNİ VERME GÜNÜDÜR"

Rahmetli Menderes'in yeter söz milletindir diyerek yeni dönemin kapıları açtığı Türkiye'nin bu gücünün zayıflatılması vardır. Darbeler bunun için yapılmıştır. Koalisyonlar bunun için kurulmuş bunun için yıkılmıştır. Sahip olduğumuz muazzam ekonomik potansiyelin hayata geçmesi hep bunun için engellenmiştir. Bugün bize giydirilen ve dar gelen deli gömlekleri içerisinde bizi boğanların Türkiye Yüzyılı kapısına dayanmasıdır. Siz burada bugün onun için varsınız. Bugün rahmetli Menderes'in uğruna canını verdiği demokrasi ve ekonomi hamlelerimizin en üst seviyeye ulaşma günüdür. Bugün Türkiye Yüzyılı müjdesini verme günüdür.

"SEÇİMLERDE ŞAHİT OLDUKLARIMIZ MİLLETİMİZİN ONURLU DURUŞUNU GÖSTERMİŞTİR"

Bugün hem kendi vatandaşlarımızın hem de kendi geleceklerini bizimle birlikte gören dost ve kardeşlerimizin zafer ve şükür dualarının arşa ulaştığı gündür. İşte sandıklar kapandı telefon zincirleri akmaya başladı. Körfez'den İngiltere'ye Rusya'ya kadar hepsi tebriklerini bildirdiler. Türkiye'nin son 10 yıldır önüne kurulan tüm tuzaklar üzerinde oynan tüm oyunlar sırtına saplanan tüm hançerler işte bugünü engellemek içindir. Alman dergileri İngiliz dergileri Erdoğan'ı yıkmak için kapaklar atmadı mı? İşte onlar da kaybettiler. Aylardır karşımızda kurulan ittifakları gördünüz. Kimlerin kimlerle olduğunu gördünüz. Kimlerin karşımıza dikildiğini gördünüz. Oynanan kirli oyunları gördünüz? Ama ne oldu? Başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Türk milletinin asla zafiyetini yakalama bulma gibi gayreti içerisine girenler yine kaybedecektir. Son seçimlerde şahit olduklarımız bile milletimizin bu onurlu duruşunu göstermiştir. Milletimizle aramızdaki muhabbet köprüsü böylesine güçlü oldukça üstesinden gelemeyeceğiz mücadele çözemeyeceğimiz mesele yoktur.

"ELİMİZ DEPREM BÖLGESİNİN ÜZERİNDE OLMAYA DEVAM EDECEK"

Seçimler bittiğine göre artık tüm vaktimizi ve enerjimizi çalışmaya eser üretmeye hizmet veremeye tahsis edeceğiz. 6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak insanlarımızı hayata bağlamak önceliklerimizin en başında olmayı sürdürecektir. Sadece kalbimiz değil elimiz de deprem bölgesinin üzerinde olmaya devam edecektir.

"TEFECİDEN PARA İSTEYENİN AKIBETİ SANDIKLARDA ORTAYA ÇIKTI"

Enflasyonun yol açtığı sıkıntıları gidermek refah kayıplarını telafi etmek önümüzdeki günlerin en acil konu başlığıdır. Bunları çözmek bizim için zor bir şey değil. Biz bu işi yaşadık ve yaptık. Ama bunların böyle bir derdi yok. Yaparsak yine biz yaparız. Faiz 8.5'a indirildi. Enflasyon da inecek. Onlar bizimle yarışamaz. Onlar IMF kapısında nöbet tutarlar. Bizler Davos'ta kopuşumuzu nasıl başlatmıştık? O zaman Babacan yanımdaydı. Davos'ta IMF başkanıyla görüşüyoruz. O zaman 23,5 milyar dolar borcumuz var. Başkanına dedim sen taksitlerini alıyorsun ve Türkiye'nin siyasi kaderine müdahale edemezsin. Türkiye'nin başbakanı benim. IMF ile ilişkimiz bitti. Ama CHP IMF'den borç almalısınız diyordu. O sizin işiniz bizim değil. Bunlar İngiltere'ye gidip 3 milyar dolar getirecekmiş. Onlar sana delikli kuruş bile vermezler. Tefeciden para isteyenin akıbeti sandıklarda ortaya çıktı. Yolumuza emin adımlarla yürüyoruz. Güven ve istikrar. Bu iki kavram çok önemli. Hep arkadaşlarımla bunu konuştum. Bununla yola devam edeceğiz. Güçlü ekonomiyi bunun üzerine kuracağız. Üretim ekonomisi tasarlıyoruz. Üretim gücümüzün sağladığı imkanları herkesi şaşırtacak yeni bir ekonomik atılımın lokomotifi haline getireceğiz.

"ÇITAYI DAHA YUKARI ÇIKARACAK ADIMLARLA YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

Gabar'da petrol çıktı. Yatarak çıkmadı. Çalışarak çıktı. Daha önce orada Bay Bay Kemal'in dirsek temasında olduğu teröristlerin beton dökmesi sebebiyle petrol çıkaramıyorduk ama şimdi çıkardık. Güneyimizdeki güvenlik tehditlerine karşı terörle mücadelemizi artıracağız. Çok yönlü çalışmalarımızla bunları sınırlarımızdan uzak tutmaya devam edeceğiz. Bay Bay Kemal'in ortakları ne diyordu? 'Biz terör örgütleriyle beraber olacağız.' Bununla kalmadılar. Oradaki petrolü paylaştılar. Kamışlı bunlardan bir tanesidir. Suriye topraklarındaki güvenli bölgelere 600 bine yakın kişinin gönüllü olarak dönmesini sağladık. Şimdi Katar'la anlaşma yaptık. Birkaç yıl içinde 1 milyon kişinin dönüşünü temin edeceğiz. Çıtayı daha yukarı çıkaracak adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Gençlerimizin beklentilerine karşılık gelen adımları sürdüreceğiz.

 

İNŞALLAH TÜRKİYE YÜZYILINI BERABER İNŞA VE İHYAYA DEVAM EDİYORUZ

"Resmi rakamlara göre 320 bin kişi şuanda burada. Yolları söylemiyorum. Havalimanından buraya kadar yollar maşallah tıklım tıklımdır. Sizler Cumhur İttifakını mahçup etmediniz. Bu yolda beraber yürüdük. Gece gündüz demeden yürüdük ve sizler bu görevi yine bizlere verdiniz. İnşallah Türkiye Yüzyılını beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz.

Seçimin gayrı resmi sonuçlarına göre milletimiz cumhurbaşkanlığı görevini 5 yıl daha bizlere tevdi etmiştir. Milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Kazanan sadece biz değiliz kazanan Türkiye'dir. Kazanan tüm kesimleriyle milletimizin ta kendisidir. Kazanan demokrasimizdir. Bugün kimse kaybetmemiştir. 85 milyonun tamamı kazanmıştır. Kimseye kırgın, küskün, kızgın, öfkeli değiliz. Artık seçim dönemine dair tüm tartışmaları ve çekişmeleri bir kenara bırakarak milli hedeflerimiz etrafında birleşme vaktidir. Biz bu çağrıyı laf olsun diye değil tüm kalbimizle yapıyoruz." 

 

YSK Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Yurt içinde 192 bin 214 sandıktan an itibarıyla 191 bin 758 sandığımız açılmış olup sandık açılma oranı 99.32’dir. Yurt içinde Erdoğan’ın 51.91, Kılıçdaroğlu’nun 48.09 oranında oy aldığı görülmüştür. Yurt dışında 5657 sandıktan 4986 sandığın açıldığı, sandık açılmış oranının 88.14 olduğu görülmüş. Erdoğan’ın yüzde 59.80, Kılıçdaroğlu’nun yüzde 40.20 oranında oy aldığı görülmüştür. Genel toplamı sonucu 197 bin 871 sandıktan 196 bin 744’ün açıldığı sandık açılma oranını yüzde 99.43 olduğu görülmüş. Erdoğan’ın yüzde 52.14, Kılıçdaroğlu’nun 47.86 oy aldığı görülmüştür.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 33 29 1 90
2 FB  Fenerbahçe 33 27 1 86
3 TS  Trabzonspor 33 17 12 55
4 BJK  Beşiktaş 33 15 12 51
5 İBFK  Başakşehir 33 14 12 49
6 ÇRZ  Ç.Rizespor 33 14 13 48
7 KSM  Kasımpaşa 33 13 13 46
8 ANT  Antalyaspor 33 11 10 45
9 ALNY  Alanyaspor 33 11 10 45
10 SVS  Sivasspor 33 11 10 45
11 ADS  Adana Demir. 33 9 10 41
12 SAMS  Samsunspor 33 10 14 39
13 MKE  Ankaragücü 33 8 12 37
14 KYS  Kayserispor 33 10 13 37
15 KON  Konyaspor 33 8 13 36
16 GFK  Gaziantep FK 33 9 17 34
17 FKGK  Karagümrük 33 8 16 33
18 HTY  Hatayspor 33 7 14 33
19 PNDK  Pendikspor 33 7 17 30
20 İST  İstanbulspor 33 4 22 16
21

Reklam

Yazarlarımız

Antalya Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği