Telefon
WhatsApp
“SATACAK BIR ŞEY KALMAYINCA SIRA DEĞERLI ARAZILERE GELDI”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2022 Yılı Bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Bakan Lütfi Elvan’a hitaben “1986’dan 2020 yıl sonuna kadar yapılan yaklaşık 70 milyar dolarık özelleştirmenin çoğu sizin iktidarınızda yapıldı. Salgın döneminde bile satışlara hız kesmeden devam ettiniz. Satma sırası şimdi sıra değerli arazilere geldi. Madem ki bu taşınmazları satıyorsunuz ve parası sosyal konutlarda kullanıyoruz diyorsunuz, o zaman Manavgat'ta ve diğer ilçelerimizde yangında evleri yanan vatandaştan neden para istiyorsunuz?” diyerek tepkisini dile getirdi.
SATACAK BİR ŞEY KALMADI!
Milletvekili Cavit Arı, “Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar o zor şartlarda yapılmış birçok fabrika iktidarınız tarafınızdan satıldı. Şimdi, kala kala, değerli araziler kaldı ve bu değerli arazileri her geçen gün satmaktasınız. Örneğin, ilimiz Antalya'nın Finike ve Aksu ilçesinde çok sayıda taşınmaz satıldı. Finike toplam 75 milyonluk bir satış gerçekleşmiş. Aksu ilçemizde de 634 milyonluk taşınmazlar satılmış. Şimdi, bu taşınmazların satıldığı bölgelere bu satış bedelinden de herhangi bir katkı, destek veriyor musunuz diye sorduğumda, böyle bir uygulamanız olmadığını da görüyoruz ve dediniz ki: "Sosyal konutların yapımında harcanıyor." Sayın Bakan, Antalya Milletvekili olarak ben buradan bir kez daha tekrarlamak istiyorum: Madem ki Antalya’da bu taşınmazları satıyorsunuz ve sosyal konutlarda kullanıyorsunuz, o zaman Manavgat'ta ve diğer ilçelerimizde yangında evleri yanan vatandaştan neden para istiyorsunuz? Zaten evi yanmış ve bu yanan evlerin bedelinin yüzde 50'sini vatandaştan istemektesiniz” dedi.
HERKES SIKINTIDA, VATANDAŞTA PARA KALMADI
Bakan Lütfi Elvan’a hitaben sunumunuzda Türkiye'de sanki ekonominin tam anlamıyla rayında olduğuna dair böyle bir pembe tablo çizmeye çalıştınız ama hayat öyle değil Sayın Bakan, gerçekler farklı diyen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Bugün, sokağa çıktığınızda, vatandaşın yüzüne şöyle bir bakarsanız neredeyse mutlu bir vatandaşımız kalmadı. Herkeste maalesef ki bir karamsarlık hâkim, yarın kaygısı hâkim. Biz, bunu istemeyiz ama maalesef ki iktidarınızın yarattığı acı tablodan kaynaklı durum böyle. Hayat pahalılığı gerçeği var. Emeklinin, memurun maaşı yetmez, asgari ücret yetmez, birçok esnaf borçlu, krediyle nefes alabiliyor, yani kısacası herkes sıkıntıda. İcralar patlamış, bir taraftan dosya sayıları katlamış ancak tahsil edilen dosya miktarı ise her geçen gün oransal anlamda düşmekte çünkü vatandaşta para kalmadı. Elektrik, doğal gaz fiyatları katladı. Bizim talebimiz olan
TRT payı kaldırıldı ancak en azından kış sezonunda ÖTV ve KDV'nin kaldırılması talebimizi tekrarlıyoruz. Devletin kendi alacaklarına -örneğin makdu harçlara, damga vergisini, trafik cezalarını, pasaporta gibi- uygulanan artış oranları, adına "yeniden değerlendirme oranı" diyoruz, yüzde 36,2 ancak maaşlara ise getirilmeye çalışılan oran en fazla yüzde 9'lar seviyesinde. Sayın Bakan, takdir edersiniz ki, devletin kendi alacağına uyguladığı yeniden değerlendirme oranı aslında piyasada -maalesef- olan gerçek enflasyonu bir anlamda göstermekte. Memura, çalışana ve emekliye de zam yeniden değerleme oranına göre gerçekçi bir şekilde yapılmalıdır. Aksi hâlde sıkıntılar her geçen gün daha da artacaktır.” dedi.
ÖZELLEŞTİRME SONRASI VATANDAŞLARI BİR ANLAMDA KUMARA TEŞVİK EDİYORSUNUZ
Milletvekili Cavit Arı konuşmasını, “Zaman zaman kumarın doğru olmadığına dair açıklama yaparsınız. Evet, kumar gerçekten zararlıdır ve olmaması gerekir. Ancak yine sizin iktidarınızda Millî Piyangoyu bir anlamda, gelir paylaşımı esasına dayalı olarak on yıl süreyle özelleştirdiniz. Sizin döneminizde özelleştirmeden sonra Millî Piyango çeşitleri o kadar arttı ki vatandaşları bir anlamda kumara teşvik ediyorsunuz. Sadece piyango varken akabinde "Hemen Kazan" "Sayısal Loto" "Şans Topu" "On Numara" "Süper Loto"yla vatandaş her gün bu kumarı bir şekilde oynamak durumunda. Onun devamında, daha önce sadece "Hemen Kazan"la oynanan bir oyun varken,şimdi bunun çeşitlerini arttırmışsınız. Renkli kazı kazanlar, yoldan geçenin de dikkatini çeken kazı kazanlar var. İsimleri de çok enteresan. "Altın" diye bir kazı kazan var, tanesi 5 lira. "Altın Yumurta" tanesi 10 lira. "Şans Dağı" 10 lira. "Milyonerler Kulübü" var, 20 lira. "Hazine Haritası" var, 20 lira. "Büyük İkramiye" var, 30 lira. Yani siz, böyle, vatandaşı bunları oynamaya teşvik eden bir anlayış içerisindesiniz.” diyerek tamamladı.
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!