Telefon
WhatsApp
İSTANBUL’DA ‘GÜREŞ ADABI’ UNUTULDU
Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün anısına düzenlenen ‘Ulugazi Yağlı Güreşleri’ 83 yıl aradan sonra ilk kez düzenlendi. Uzun yıllar sonra düzenlenen güreşlerde yaşanan kaydırma işleminin etik olmadığını söyleyen Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, kaydırma işlemi iptal edilmesinden sonra yapılan İsmail Balaban- İsmail Koç eşleşmesinin başka pehlivanlarla değiştirilmesine tepki gösterdi. Başkan İşlek, “Bu resmen yanlıştır, etik değildir, güreş adabına yakışmamıştır” dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına 83 yıl aradan sonra dün düzenlenen ‘Ulugazi Yağlı Güreşleri’nde yaşanan olayları değerlendiren Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, adeta ateş püskürdü. 64 pehlivanın katıldığı hesaplanarak yapılan kura çekimlerinde 63 pehlivanın katıldığı anlaşılınca kaydırma işlemi yapıldığı söyleyen Başkan İşlek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm gazilerimiz adına düzenlenen yağlı güreş organizasyonunda maalesef bardak ve sabır taşırır olaylar yaşanmıştır ”dedi.
“BU RESMEN YANLIŞTIR, ETİK DEĞİLDİR”
Yaşanan skandalları yaptığı açıklamada ile özetleyen Başkan İşlek, "64 Başpehlivanımızın katılımları hesabı ile kura çekimleri yapılmış, ardından 63 pehlivanın katılımı görülünce kurada kaydırma yapılmak istenmiştir. Başpehlivanların verdiği tepkiler üzerine olması gereken yapılmış, kaydırma iptal edilmiş, gelmeyen pehlivanın kuradaki eşi galip sayılarak bir üst tura çıkartılmıştır. Fakat ne hikmetse ilk çekilen kuraya göre güreşler başlayacak iken İsmail Balaban- İsmail Koç eşleşmesi başka pehlivanlarla değiştirilmiştir. Bu resmen yanlıştır, etik değildir, güreş adabına yakışmamıştır. Bu sebepten ötürü Korkuteli Belediyespor güreş takımımızın başta Ali Gürbüz olmak üzere tüm pehlivanları bu haksızlığa karşı güreşi bırakmış ardından hemen hemen tüm Başpehlivanlarda güreşi bırakarak arka bölüme geçerek tepki göstermişlerdir” ifadelerini kullandı.
“GÜREŞ CAMİASI SIKINTILI DURUMDA”
Normal şartlarda herhangi başka bir güreş organizasyonunda bu yapılan yanlışlık için tepkilerinin devam edeceğini ve güreşe tekrar çıkılmayacak olmasından bahseden Başkan İşlek, “Fakat Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere gazilerimiz adına yapılan bu organizasyonda tüm başpehlivanlarımızı geçmişin manevi hatıraları yüzü suyu hürmetine tekrar yeşil çayıra çıkarttık. Bu vesile ile sezon başından itibaren anlatmaya çalıştığımız, birçok güreş organizasyonunda kapalı olarak maruz kaldığımız etik dışı yaklaşımların İstanbul'da tüm güreşseverlerin gözü önünde aleni bir şekilde yaşanması, güreş camiamızın ne kadar sıkıntılı bir durumda olduğunun göstergesidir” diye konuştu.
ATA SPORUMUZU ‘GERÇEK GÜREŞLER’E KAVUŞTURALIM
Sezon başından beri yaşanan bu tür olaylar hakkında açık çağrıda bulunan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, cümlelerini şöyle noktaladı: “Sezon başından itibaren yaşanan, güreş camiamıza yakışmayan bu tür olayların görüşülmesi, ayırt etmeksizin tüm Başpehlivanlarımızı siyaset üstü bir yaklaşımla artık birbirleri arasında problem ve kamplaşma olmaksızın kucaklanması, her siyasetçinin tüm başpehlivanlara eşit mesafede olabilmesi adına biraz önce protokolde Sayın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e ve Kırkpınar Ağamız Seyfettin Selim'e yaptığım açık çağrıyı buradan tekrar yeniliyorum. Gelin Antalya’da, tüm başpehlivanlarımızın, bağlı bulunduğu belediye başkanlarının, Kırkpınar Ağamızın katıldığı, siyasetten uzak bir tam gün Yağlı Güreş İstişare toplantısı yapalım. Gelin Peygamber Sünneti, ata sporumuz yağlı güreşleri şaibesiz, amasız, fakatsız, siyasetsiz bir platforma ve tekrar hep birlikte "gerçek güreşler"e kavuşturalım. Takdir tüm güreşseverlerin, hüküm Allah'ındır…”
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 TS  Trabzonspor 10 7 0 24
2 HTY  Hatayspor 10 6 2 20
3 BJK  Beşiktaş 10 6 2 20
4 ALNY  Alanyaspor 10 6 2 20
5 FB  Fenerbahçe 10 6 3 19
6 FKGK  Karagümrük 10 5 2 18
7 KON  İH Konyaspor 10 4 1 17
8 GS  Galatasaray 10 5 3 17
9 ALT  Altay 10 5 5 15
10 ADS  Adana Demir. 10 3 3 13
11 İBFK  M.Başakşehir 10 4 6 12
12 GFK  Gaziantep FK 10 3 4 12
13 YMS  Y.Malatyaspor 10 4 6 12
14 SVS  Sivasspor 10 2 3 11
15 KYS  Kayserispor 10 3 5 11
16 GRS  Giresunspor 10 2 5 9
17 ANT  Antalyaspor 10 2 5 9
18 GÖZ  Göztepe 10 2 6 8
19 KSM  Kasımpaşa 10 1 6 6
20 ÇRZ  Ç.Rizespor 10 1 8 4
21

Reklam

Yazarlarımız

Antalya Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği