Telefon
WhatsApp
BİÇERDÖVER KONTROLLERİ SÜRÜYOR
 
 
Korkuteli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, biçerdöver kontrollerini sürdürüyor. İlçe Müdürlüğü hasadı başlayan hububat ürünlerinde tüm mahallelerdeki biçerdöver kontrollerine yoğun olarak devam ediyor.
Korkuteli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Bakanlığın “Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı” gereğince; hasat olgunluğuna erişen ürünlerin zamanında, en az ürün kaybıyla kabul edilebilir dane kayıp oranı olan % 2’ nin altında hasat edilmesini sağlayarak milli servet kaybını önlemek, eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmeti verilmesinin önüne geçerek kamu düzenini sağlamak için hasat teknikleri konusunda eğitimli teknik eleman ile biçerdöver kontrollerinin hasat sezonu boyunca yapılacağı bildirildi. Teknik elemanlarca yapılacak tarla kontrollerinde biçerdöver operatörlerinden G sınıfı (Biçerdöver) Sürücü Belgesi, 2 adet 6 kg lık yangın söndürme cihazı ve ruhsat ibrazının isteneceği söylendi.
Hasat esnasında operatörler ve üreticilerin aşağıda belirlenen hususlara dikkat etmesi gerektiği vurgulandı. Buna göre; Ürünler tam olgunlukta hasat edilmelidir. Tohumların gerekli hasat olgunluğuna ulaşmadan hasat edilmesi, verimi azalttığı gibi kaliteyi de düşürür. Hasat zamanının gecikmesi durumunda ise başaktan dökülen daneler önemli kayıplara neden olur. Hasat döneminde geceleri çiğ düşmekte ve sabah saatlerinde genellikle saat 9-10 gibi çiğ kalkmaktadır. Çiğ kalkmadan yapılacak hasatta, danelerin ayrılması zor olacağından dövme ünitesi vazifesini tam olarak yerine getiremeyecektir. Bu sebeple bu saatlerden önce hasat yapılmamalıdır. Yatık ürünün hasadında, dolap ayarlarının doğru ve hassas bir şekilde yapılarak gerekli hallerde başak kaldırıcıların da kullanılması kayıp oranını azaltacaktır. Hasat edilecek tarlanın başında işe başlamadan önce tarlanın ve ekinin durumuna göre gereken ayarlar yapılarak hasada öyle başlanmalıdır. Yapılan kontrollerde kabahatli olduğu tespit edilenlere 5326 sayılı Kabahatler kanunun 32. maddesine göre “kamu düzenin korunması amacıyla” işlem yapılacağı bildirildi.
Ayrıca hayvan beslenmesinde kaba yem açısından önemli bir açığı kapatan saman için biçim yüksekliğinin mümkün olan en alt seviyeden ayarlanması ile hem kanunen yasak olan anız yakılmasının önüne geçileceği hem de üretime katkı sağlanacağı ifade edildi.
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!