Foto Galeri WebTV

16 Ekim 2020 Cuma  10:50
Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Kutlaması
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nde, Taşkesik mahallesinde Patates hasadında çalışan çiftçi kadınları ziyaret ederek çiçek verdi.
 Paylaş
QR Kodu
 

Dünya Kadın Çiftçiler Gününedeniyle Korkuteli’nde, Ziraat Odası Başkanlığı ve İlçe Orman ve Tarım müdürlüğü kutlama yaparak Taşkesik mahallesinde patates hasadı yapan kadınları ziyaret ederek kadınların gününü kutlayıp sohbet ettiler.

Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Kaymakam adayı Mehmet Gündoğdu, beraberinde Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, İlçe Orman ve Tarım müdürü Selda Sert, Milliyetçi Hareket Partisi ilçe yöneticileri, Taşkesik mahallesinde Patates hasadına katıldılar.

Kadın çiftçiler ile patates toplayan Kaymakam Ömer Çimşit ve beraberindekiler hasat sonrası tarlada Durkadın Asar, Dudu Demirayak ve Ayşe Kula’ya çiçek buketi verirken, diğer misafirler tarlada çalışanlara karanfil verdiler.

DÜNYA GIDA ÜRETİMİNİN YARISINDAN FAZLASINI KADIN ÇİFTÇİLER GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR

İlçe Orman ve Tarım müdürü Selda Sert,” Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve Güvenliğinde sahip oldukları önemi vurgulamak amacıyla Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır. Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını kadın çiftçiler gerçekleştirmektedir. Ülkemizde ve özellikle Korkuteli’nde küçük tarım işletmelerinde işgücü büyük oranda kadın çiftçilerimizin omuzlarındadır. Tarımda çalışanların yarıya yakınını kadınların oluşturduğunu belirterek, “Kırsalda çocukların bakımı ve ev işlerinin yanı sıra tarımın yükü de kadınların sırtında. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4'ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken, bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır.

Bu gerçekleri gören ve tarımın kadınların omuzlarında yükseleceğine inanan Bakanlığımız, tarımsal destekleme, proje ve eğitimlerde kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık vermektedir. Bu alanda bölgesel olarak Kadın Çiftçilerimize yönelik çalıştaylar düzenlenmektedir. Uygulamış olduğumuz projelerde ve Ekonomik Yatırımlar programında kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Son yıllarda kadınların tarıma ve tarımsal sanayiye daha çok katılmalarıyla tarımda büyük gelişmeler yaşandı. Kadınlarımızın bu sektörde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, kooperatif ve birliklerde daha çok yer alması gerekiyor. Bu vesileyle, tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyoruz ’dedi.

BÖLGEMİZ BİR TARIM BÖLGESİ OLMASINA RAĞMEN İLÇEMİZDE KADINLARIMIZ HER ZAMAN TOPRAKLA İÇ İÇELER

Kaymakam Ömer Çimşit, “Her türlü zor koşulda büyük emek veren çiftçilerin hem ülke ekonomisinin büyümesine hem yaşadıkları yerlerin ekonomik olarak büyüyerek gelişmesine katkıları olduğunu belirterek, “Bölgemiz bir tarım bölgesi olmasına rağmen ilçemizde kadınlarımız her zaman toprakla iç içeler. Hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de büyük emekleri bulunan, tarım şehri ilçemizin, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkıları olan üretken tüm kadınlarımızın “Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun”. Tarımsal işgücünün yüzde 80- 90'lık bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Ülkemizde de diğer ülkeler gibi tarımsal üretimin sağlanmasında, önemli görevi kadınlarımız üstlenmektedir. Kadın çiftçilerimiz, evde çocuğunu, serada sebzesini, açık alan tarlalarda ise bitkilerini yetiştirmektedir. Bugünde hasadına başlanan Patates topluyorlar. Kadınlarımızı projelerle ve desteklemelerle ön plana çıkarmalıyız. Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından bu yana kutlanmaktadır. Tüm üretici, çiftçi kadınlarımızın 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Kutlaması
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nde, Taşkesik mahall...
16.10.2020 (0)
BUCAK YOLUNDA TRAFİK KAZASI; 3 YARALI
Korkuteli Bucak yolunda meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. ...
15.10.2020 (0)
ALKOL DENETİMİ YAPILDI
SAHTE VE KAÇAK İÇKİ DENETİMİ YAPILDI ...
14.10.2020 (0)
Kadınların Kışlık Yufka Ekmek Telaşı
Korkuteli’nde kışlık yufka ekmek hazırlayan kadınlar hem yardımlaşıyor hem de ev...
10.10.2020 (0)
Diyanet Vakfına Veli ve Ahmet Aşık kardeşlerden
Diyanet Vakfına Veli ve Ahmet Aşık kardeşlerden arsa bağışı ...
9.10.2020 (0)
Mahalli Sanatçı Süleyman Yıldız, Sokakta Konser Ve
Korkutelili mahalli sanatçı Süleyman Yıldız, elinde sazı ile esnafları ziyaret e...
7.10.2020 (0)
Yaylada Patates Hasadı Başladı
Korkuteli’nde çiftçilerin alternatif ürüne yönlendirilmesi amacıyla başlatılan p...
6.10.2020 (0)
Okul Ve Yurt Önlerine Özel Güvenlik Koruyacak
Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlı...
5.10.2020 (0)
ORMANLIK ALANDA YANGIN SONRASI YANMIŞ CESET BULUND
Döşemealtı ilçesindeormanlık alanda çıkan küçük çaplı yangının söndürülmesinin a...
29.09.2020 (0)
Döşemealtı’nda 3.6 Büyüklüğünde Deprem
Döşemealtında Richter ölçeğine göre 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ...
23.09.2020 (0)