Foto Galeri WebTV

16 Mart 2020 Pazartesi  10:20
Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi
Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ‘Aile İçi ve Kadına Şiddet Büro Amirliği’ kuruldu. Korkuteli ilçesinde aile içi ve kadına şiddetle mücadele amacıyla bu büro ile polis birimleri ile ilgili
 Paylaş
QR Kodu
 

Korkuteli İlçe emniyet Müdürlüğü, Polis merkezi amirliği binasında Asayiş büro amirliği yanında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği kuruldu. Bir Komiser, 1 Bayan Polis memuru ve 2 personelin görev yaptığı birimde kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik açıdan zarar veren her olay; tehdit, zorlama, özgürlükten yoksun bırakma ve insan hakları ihlaline yönelik her türlü eylemin önüne geçilmesi planlanıyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yayımlanan ve 81 il valiliği, emniyet müdürlükleri, jandarma komutanlıkları ve sahil güvenlik komutanlıklarına gönderilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi” Korkuteli’nde de uygulamaya konuldu.

Bu amaçla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro amirliği yanında “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Bürosu” olarak hizmete açıldı.

Geçtiğimiz günlerde Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit başkanlığında Emniyet Müdürü Caner Çiçek, İlçe Jandarma Komutanı teğmen Ali Yıldız, İlçe Milli eğitim Müdürü İsmet Yıldız, Sağlık İlçe Müdürü Uz. Dr. Oya Dirican, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Öznur Taşkan, Vakıf Müdürü Saliha Şahin, Kaymakamlık yazı işleri Müdürü Hüseyin Özvatan’ında katıldığı bir toplantı gerçekleşti.

BAYAN POLİSLER İLGİLENECEK

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğinde görev yapacak polis memurları öncelikle şiddet gördüğü için polise başvuran kadınları inceleme altına alacak. Onlara gelen tehdit derecelerine göre gerek duyduğunda tehdit eden kişi hakkında mahkemede dinleme ve izleme kararı aldıracak. 155 Polis İmdat Hattı'na gelecek aile içi kadına şiddet ihbarları ise yine bu büroya yönlendirilecek. Görevliler, aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin verileri inceleyecek, mücadeleye dönük stratejiler geliştirecek, kanunun etkin uygulanmasını sağlayacaklar. Ayrıca travmaya maruz kalan kadınlarla buradaki sıcak ortamda ve mümkün olduğunca kadın personel ilgilenilecek.

ÖZEL HASSASİYET GÖSTERECEKLER

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Büro Amirliği görevleri arasında; görev alanlarına giren olaylar ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcısını bilgilendirmek ve talimatları doğrultusunda genel hükümlere göre mağdur, şüpheli, tanık ve benzeri kişilere yönelik adli iş ve işlemleri yapmak, geçici koruma altına alınması tedbiri kapsamındaki koruma hizmetlerini vermek ve verilmesini sağlamak, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalık çalışmaları yapmak da bulunuyor.

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Büro Amirliği görevleri arasında; 6284 Sayılı kanun kapsamına giren olaylar ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcısını bilgilendirmek ve talimatları doğrultusunda genel hükümlere göre mağdur, şüpheli, tanık v.b. kişilere yönelik adli iş ve işlemleri yapmak, geçici koruma altına alınması tedbiri kapsamındaki koruma hizmetlerini vermek ve verilmesini sağlamak, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalık çalışmaları yapmak da bulunuyor.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

KORKUTELİ’NDE MOTOSİKLET KAZASI 1 ÖLÜ
Korkuteli’nde sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücü...
9.07.2020 (0)
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMAN
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMANI ATANDI ...
9.07.2020 (0)
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İLAÇLAMA
ABB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı çalışanlarımızca ağaçların ilaçlanması yap...
17.06.2020 (0)
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının Son Hasat Kontrollerini Yapıl...
11.06.2020 (0)
İMECİKLİLER DERNEĞİ VE BEYDOST’TAN 3 BİN RAKIMLI E
Korkuteli İmecikliler Sosyal-Kültürel-Dayanışma Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği ...
10.06.2020 (0)
Zabıtadan “Evde Kal” Mesajı
Korkuteli Belediyesi zabıta Müdürlüğü ekiplerince, yeni tip koronavirüs (Kovid-1...
31.03.2020 (0)
‘Bol bol kültür mantarı tüketelim’
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, uzmanların bu dö...
31.03.2020 (0)
Nisan Ayında Haftalığa Dönüyoruz
Basın İlan Kurumu'nun aldığı karar sonrasında Korkuteli’nde yayın yapan Korkutel...
31.03.2020 (0)
Aile İçi Ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi
Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ‘Aile İçi ve Kadına Şiddet Büro Amir...
16.03.2020 (0)
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’un
Korkuteli Yurt Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın 99’uncu Yılı Kutlandı ...
13.03.2020 (0)