Foto Galeri WebTV

13 Mart 2020 Cuma  10:57
Koronavirüs İçin Okullarda Tedbir Alınıyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (COVID-19), ilk vakasının Türkiye'de görülmesiyle birlikte tedbirler de artırılmaya başlandı. Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede Okul Dezenfekte Eki
 Paylaş
QR Kodu
 

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılarak etkisini gösteren koronavirüsün ilk vakasının görülmesiyle birlikte tüm ülkede hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla tedbirler alınmaya başlandı. Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede Okul Dezenfekte Ekibi kurarak, Okullarda dezenfekte çalışmalarına başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 ile okullarda alınacak önlemlerle ilgili olarak çalışmalar başlatmıştır. Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmet Yıldız’ın talimatlarıyla dezenfekte çalışmaları Arif Cebeci Ortaokulunda başlatılmıştır. Emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür edilerek çocuklarımız için en uygun şartların sağlanacağı ifade etmiştir.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çelik başkanlığında, İSG Uzmanı Halil Aydın, İLÇE Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri Bayram Tabak, Erol Çetinkaya, İbrahim Şahin, Veli Demir ve Alper Sarı’dan oluşan Okul Dezenfekte Ekibi, İlçemiz Okullarından dezenfekte çalışmalarına başlamıştır.

OKULLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

İnfluenza gibi hava yolu ile bulaşan enfeksiyonların yayılımı kapalı ortamlarda daha kolay olduğu için eğitim kurumlarında hastalığın bulaşmasını engelleyecek önlemlerin alınması, eğitim kurumlarında çalışan tüm personel ve öğrencilerin hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmesi gereklidir. Bu önlemlerin alınması için sağlık çalışanları, okul yönetimi ve öğretmenler, veliler ve öğrenciler arasında iş birliği ve eşgüdümün sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunmak için öğrencilerin bir arada bulunduğu mekanlarda (derslik, kantin, yemekhane, spor alanları, okul servisleri vb.) aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir:

Okullarda çalışan tüm personel ve öğrenciler hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmelidir.

Sınıflar, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

Okul ve kreş gibi toplu yaşam alanlarında oyun parkı, oyuncaklar, çocuk karyolası, etajer, sandalye, yemek masası, pencere kenarı, kapı kolu gibi sık temas edilen yerler deterjanlı su ile günlük olarak temizlenmelidir.

Sık kullanılan ve mikropların bulunabileceği yüzeylerin (kapı kolları, bilgisayar klavyesi, cep telefonu ya da kablolu telefon ahizeleri, televizyon uzaktan kumandaları, sandalye, masa ve sıralar, vb. yüzeyler) dezenfeksiyonu için 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya ev temizliğinde kullanılan deterjanlar yeterlidir.

Temizlik, temiz alandan kirli alana doğru yapılmalıdır. Hastalık varlığında kişinin çevresindekiler ile teması sınırlandırılmalı ve evde istirahat etmesi konusunda çocukların aileleri bilgilendirilmelidir. İstirahat hem daha kısa sürede iyileşmeyi sağlar hem de hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını engeller.

Mümkün olduğu kadar toplu etkinliklerden kaçınılmalı, yapılacaksa etkinlikler açık havada düzenlenmelidir.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

AŞILAMA BAŞLIYOR
Antalya’da 65 yaş ve üstü ile risk gruplarına öncelik verilmesi planlanan grip v...
3.10.2020 (0)
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE KADIN HASTALIKLARI VE
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI ATANDI ...
26.09.2020 (0)
Korona Virüs Denetimleri Sürüyor
İçişleri Bakanlığının 81 ildeki valiliklere gönderdiği genelge kapsamında Korkut...
18.09.2020 (0)
MUHTARLARA COVID-19 EĞİTİMİ
Özel Şelale Termessos Hastanesi Korkuteli İlçesi muhtarlarıyla bir araya geldi. ...
18.09.2020 (0)
Jandarma Korona Virüs Denetimi Yapıldı
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığı, kendi sorumluğunda bulunan 50 Mahallede, ko...
7.09.2020 (0)
“BU İŞİN ŞAKASI YOK”
Korkuteli’nde korona virüsü tedavisine Devlet Hastanesinde devam eden Ak Parti İ...
7.09.2020 (0)
KORONAVİRÜSE YAKALANAN ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
KORONAVİRÜSE YAKALANAN ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, VATANDAŞLARI UYARDI ...
24.08.2020 (0)
VAKA SAYISI 17 OLDU
Korkutelinde vaka sayısı artmaya devam ediyor. Dün yapılan testlerde rakam 17 ol...
11.08.2020 (0)
Koronavirüs İçin Okullarda Tedbir Alınıyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (COVID-19), ilk vakasının Türkiye'de gö...
13.03.2020 (0)
Nöroloji Uzmanı Altunç Göreve Başladı
Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan...
13.03.2020 (0)