Foto Galeri WebTV

13 Mart 2020 Cuma  10:55
İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u An
Korkuteli ilçesinde “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99’uncu yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi.Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleşenpro
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleşen anma gününe İlçe Kaymakamı Ömer Çimşit, Belediye Başkan vekili Ogün Taş, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bedir Kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Mesude –Erol Memioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Kutlu tarafından yapıldı.

Kutlu, “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir. İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurt severlik ve özgürlük aşkımız İstiklâl Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını " Hayal ile yoktur alkış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim " diyerek abideleştiren Mehmet Akif...
Abideler sadece tunçtan ve mermerden yapılmaz. Bazı abideler vardır ki kelimelerin gözyaşıyla yoğrulmasıyla, dilden yapılmışlardır. İşte o abidelerin başında İstiklal Marşı gelmektedir. Zira bu marş yazıldığında Anadolu’nun birçok şehri düşman tarafından işgal edilmişti. Fakat bu durum Mehmet Akif’in istiklal inancını sekteye uğrat(a)mamıştı. Marşın ilk dizesindeki “Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!” ifadesi onun azminin, kararlılığının ve cesaretinin dille inşa edilmiş abidevî ifadesidir. Bu millet Hakk’tan manevî güç alıyordu. Bunun içindir ki “Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin, istiklâl”.

Mehmet Akif’in şiirinde anlattığı vatandır, vatan için dökülen kandır, verilen candır. O bir milletin istiklali için yaşadığı heyecandır.

İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlık için çektiği ızdırabı, bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, milli mücadelenin heybetini ve canlılığını en iyi şekilde ifade eder. İstiklal Marşı O günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif; “O şiir bir daha yazılamaz Onu ben dahi yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir, O milletimin malıdır” diyerek bu durumu ifade etmiş ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır. Yine İstiklal Şairimizin “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diye dua etmesi o günlerin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir” dedi.

İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerin istiklal marşını seslendirmesi büyük alkış aldı.

Bayrak dans gösterisibüyük alkış aldı.

Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

TUNÇ'TAN ANLAMLI ZİYARET
TUNÇ'TAN ANLAMLI ZİYARET...
15.07.2020 (0)
7 Günde 683 Ünite Kan Bağışı
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi, “Kan Bağışı” kampanyası çerçevesi...
15.07.2020 (0)
KAYMAKAM ÇİMŞİT, KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi tarafından Korkuteli’nde devam ede...
15.07.2020 (0)
KORKUTELİ’NDE MOTOSİKLET KAZASI 1 ÖLÜ
Korkuteli’nde sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında motosiklet sürücü...
9.07.2020 (0)
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMAN
KORKUTELİ DEVLET HASTANESİNE ÜÇÜNCÜ DAHİLİYE UZMANI ATANDI ...
9.07.2020 (0)
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İLAÇLAMA
ABB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı çalışanlarımızca ağaçların ilaçlanması yap...
17.06.2020 (0)
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının
Siyez, Karakılçık, Akçalıbasan, Köse Buğdaylarının Son Hasat Kontrollerini Yapıl...
11.06.2020 (0)
İMECİKLİLER DERNEĞİ VE BEYDOST’TAN 3 BİN RAKIMLI E
Korkuteli İmecikliler Sosyal-Kültürel-Dayanışma Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği ...
10.06.2020 (0)
Zabıtadan “Evde Kal” Mesajı
Korkuteli Belediyesi zabıta Müdürlüğü ekiplerince, yeni tip koronavirüs (Kovid-1...
31.03.2020 (0)
‘Bol bol kültür mantarı tüketelim’
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, uzmanların bu dö...
31.03.2020 (0)