Foto Galeri WebTV

10 Mart 2020 Salı  10:20
Uysal’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması
Saadet Partisi Korkuteli Kadın Kolları Başkanı Yadigâr Uysal Yavuz; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
 Paylaş
QR Kodu
 

Yadigâr Uysal Yavuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her sene kadına ait sorunların ve çözüm yollarının konuşulduğu gün olmaktan öteye geçemedi. Her yıl aynı şekilde, toplumun birçok kesiminde birbirini tekrarlayan çalışmaları görüyoruz. Gün bitince, gündem değişiyor, problemler yarına devrediyor. Biz buradaki çözümsüzlüğü, doğal olarak her yıl birbirinin tekrarı fotoğrafın çekilmesini, tedavi reçetesindeki yanlışta buluyoruz.

Kadına ait sorunlar aslında “insana” ait sorunlardır. Doğal olarak kadın erkek, birlikte konunun muhataplığı söz konusudur. Konuyu sadece kadınlara lütfetmek diye anlar, bu şekilde politikalar üretme kolaycılığına düşersek, hem sorunlar çözülmez hem de toplumun huzur ve doğru yapılanmasını bozmuş oluruz. Toplumsal hayat kadın ve erkek ile biçimlenir. Her iki cins yaradılışlarından gelen özelliklere uygun olarak toplumsal hayatta varlık gösterirler ve toplumun huzuruna katkı sağlarlar. Kadın ve erkeğin birbirine göre biyolojik, psikolojik, farklılıkları vardır. Bu farklılıklar üstünlük atfetmekten ziyade, birbirini tamamlayıcı özellikleri doğrultusunda sağlam yapıyı oluşturmaktadır.

8 Mart dolayısıyla günümüz kadınlarının sorunlarını ele alırken, günümüz insanının da sorununu konuşuyor buluyoruz kendimizi. Tesirini hayatın her alanında hissettiğimiz kapitalist sistem, eşref-i mahlûkat dediğimiz insanı öğütmek üzerine kurulmuştur. Bu düzen güçlünün güçsüzü yok etmesini meşrulaştırdığı için tüm toplum için olduğu gibi kadın için de pek çok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu zorlukların en başında, kadını da çok boyutlu etkileyen geçim sıkıntısı gelmektedir. Doğal olarak çalışmak zorunda kalan kadınımız çalışma hayatında büyük problemlerle karşılaşıyor. Evine ek gelir getirebilmek için ağır şartlarda çalışmak zorunda kalıyor. Fıtratına uygun olmayan zaman ve zeminde, sosyal güvenceden mahrum, düşük statü ve ucuz işgücü altında çalışmak durumunda kalan kadın, mutsuzlaşıyor. Çalışma hayatı ile ailesi arasında sıkışıp kalıyor. Öyle ki, annelik vasıflarını yerine getirmekte zorlanıyor, varsa evladına hasret kalıyor.

Bu konu üzerinde ısrarla durmakta fayda var çünkü aile toplumun temeli, kadın ise ailedeki en önemli unsurdur. Eğer kadın aile içindeki görevini kâmil manasıyla yerine getiremez, çocuklarıyla tam olarak ilgilenemezse aile temellerinde çatırdamalar meydana gelir ve toplum yapısı bozulmaya başlar. Bugün aile mefhumu ciddi anlamda tehlike altındadır. Çalışma hayatını seçmiş bir kadının şartlarını, eşitlik ilkesinden ziyade adalet ilkesi üzerine bina ederek düzenlemek devletin vazifesidir.

Özelde kadınların genelde ise tüm insanlığın en büyük sıkıntılarından biri de şiddettir. İnsanlık tarihi incelendiğinde, fiziki güç ve kuvvete sahip olanların, diğer canlıların üzerinde tahakküm uygulamayı, kendilerine hak sebebi saydığını görüyoruz. Bu “kuvveti üstün tutan medeniyetlerin” zihniyetidir. Günümüzde bu zihniyetle yetişen ve topluma katılan bireyler, maalesef “hakkı üstün tutmayı değil, güçlü olmayı” hayatlarının merkezine koymuşlardır. Bu fikir yapısına sahip insanlar, şiddetin uygulayıcısı olarak çıkıyor karşımıza. Kadına şiddeti hak sayanlar, töre cinayetleri, çocuk yaştaki gelinler, memleketimizin derin yaralarıdır. Kadına uygulanan şiddeti sadece fiziki şiddet ile sınırlandıramayız.

Yanı sıra psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet de kadınların büyük mağduriyetidir. Devlet, uygulanan şiddetin önüne geçebilmek için, “panik butonu”, “konuk evleri”, “kadına şiddete son: alo 183 hayat kurtarır” projeleri ile tedbir almaya çalışıyor. Ancak istatistikler gösteriyor ki alınan tedbirlere, çıkarılan yasalara, uluslararası sözleşmelerle, kadının bilinçlendirilmesine rağmen şiddet her geçen gün artış göstermektedir. Ülkemizdeki eğitim seviyesi, yükselmesine rağmen kadına uygulanan şiddetin oransal büyümesi de bizi kaygılandırmaktadır. Anlaşılmıştır ki şiddete, sadece diploma ile çözüm bulmak, yeterli değildir. Alınan tedbirlerin yetersizliği ve çözüm sağlamadığı ortada. Bu konuda duyarlı olmak hepimizin insanlık vazifesidir. Bireye ceza enüst seviyeden verilmelidir. Bunları konuşurken, medya ve reklam sektöründe kadın bedeninin bir “meta” olarak kullanılmasını da “en büyük istismar” olarak görüyoruz. Bunun sistematik olarak yapılması ve müsaade edilmesi de burada konuşulması gereken önemli bir konu.

Kadına uygulanan şiddetin başka bir boyutu daha var ki; oda “savaş” kadınlarının yaşadıklarıdır. Çünkü erkekler savaşta bir kere ölmektedir. Savaş kadınları ise uğradıkları zulüm ve işkencelerle her gün bin kere ölmektedir. Bosna savaşında erkekleri öldürülen 20 binden fazla kadın tecavüze uğramıştır. Ruanda’da aynı kaderi paylaşan kadın sayısı 15 bindir. Irak savaşında çocuklarından ayrılan, göçe maruz kalan, işkence gören, tecavüze uğrayan kadın sayısı yaklaşık 1 milyondur. Ve çok üzülerek söylemeliyiz ki, bugün Kuzey Afrika’da, Myammar’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da Ortadoğu’da, Filistin’de, sınırımızın hemen yanı başında, savaş içindeki kadınların uğradığı şiddet, işkence, tecavüzler göz ardı edilmektedir. Savaş sonucu ülkemize mülteci olarak gelen 3 milyon Suriyeli kadının yaşadığı mağduriyet bizi derinden yaralamaktadır. Hükümet mülteciler için doğru şekilde sevk ve idare gerçekleştirememiştir. Bir lokma ekmeğe muhtaç kadınlar, çaresizlik girdabına sürüklenmiştir.

Ekonomik sıkıntılar, sosyal boyutta problemlerle toplumun her kesimini etkilemiştir. Son dönemlerde her gün bizi çok derinden üzen haberlerle uyanıyoruz. Hatta hepimizin içinden bu ülke ne zaman bu hale geldi diye geçiyordur. Öncelikle bir anne olarak çocuklarımızı nasıl bir toplum emanet edeceğimizi düşünüyoruz. Saadet Partisi Kadın Kolları olarak toplumun her kesiminden insanla bir araya geliyor ve istişarelerde bulunuyoruz. Ve emin olun toplumun en önemli sorunu nedir diye sorduğumuzda hepsinden aynı cevabı alıyoruz. Herkes bu sorunun “ahlak sorunu” olduğu üzerinde duruyor. Biz bu soruna sebep olacak ihmalleri çok uzun yıllardır söylüyoruz. “Önce ahlak ve maneviyat” ilkesini ön plana çıkarmamızın sebebi de budur. Ancak ne yazık ki gerek eğitim sisteminin bozulması gerek aile mefhumunun zedelenmesi gerekse kabul edilen uyum yasaları ile toplum temeline ciddi dinamitler atılmış ve gördüğünüz bu tablo ortaya çıkmıştır. Bunun tek bir çözümü vardır. Uygulanılan tüm politikalarda önce ahlak ve maneviyat ilkesinin gözetilmesidir. Bunun içerisine bireysel ahlâk, toplum ahlâkı, eğitim ahlakı hatta siyaset ahlâkını bile alabilirsiniz. Eğer devleti yönetenler bu çizgiye riayet edemezlerse toplumdan çok da güzel bir tablo beklememek lazım.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, kadınlarımızın sorunlarına çözüm bulmak, sıkıntıları azaltmak istiyorsak eğer; sorunları “ne kadına ne de erkeğe indirgemeden,” aileyi ve toplumu bir bütün olarak alıp, hep birlikte kucaklayarak çözme yoluna gidilmelidir.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

AK PARTİ OVA KÖYLERDE VATANDAŞLA BULUŞTU
AK PARTİ OVA KÖYLERDE VATANDAŞLA BULUŞTU...
15.07.2020 (0)
“15 TEMMUZ ZAFERİ” DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZLERİNDE
İletişim Başkanlığı tarafından Bursa, Çanakkale, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya...
13.07.2020 (0)
DİREKSİYON SINAVI GERÇEKLEŞTİ
Korkuteli’nde sürücü adayları, ehliyet alabilmek için direksiyon başına geçti. A...
9.07.2020 (0)
Ak Partiden Orman İşletme Müdürüne
Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar ve yönetimi, geçtiğimiz günlerde...
9.07.2020 (0)
PROTOKOL ÇİL HAYVANCILIĞI GEZDİ
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, beraberinde ilçe jandarma komutanı, tarım ilçe ...
9.07.2020 (0)
CHP’Lİ KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Korkuteli Kadın Kolları tarafından dayanışma kahva...
9.07.2020 (0)
Projeleri dualar ile açıldı
Korkuteli Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Korkuteli Canlı Hayvan Pazar...
9.07.2020 (0)
ŞİMDİ DONDURMA ZAMANI
Türkiye’de Ödül Almış Bölgenin EN İYİ Dondurması...Bu Lezzeti Doyasıya Yaşa!...
1.07.2020 (0)
DOMUZLAR ARPA TARLASINI İSTİLA ETTİ
Korkuteli’nde arpa hasadı devam ederken, İlçeye bağlı İmecik susuzunda Arpa tarl...
30.06.2020 (0)
KIZ İMAM HATİP LİSESİNİN YENİ İSMİ, “HASAN ÖZDEMİR
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün kararı ile Korkuteli Kız ...
30.06.2020 (0)