Foto Galeri WebTV

7 Ocak 2020 Salı  10:53
“BALIK TÜKETİN” UYARISI
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak, ilçemizde üretimi yapılan, satışa sunulan balıklar rutin denetimlerimizle yasal mevzuat çerçevesinde takip edilmekte ve gerekli iş
 Paylaş
QR Kodu
 

Yapılan açıklamada, Balık; yaşamın her döneminde sağlığın korunması ve gelişmesine katkıda bulunan bir besin olmuştur. Balık eti iyi kalitede bir protein, omega 3, D vitamini ve iyot gibi besin öğelerini içermesi nedeniyle düzenli ve yeterli miktarda tüketimi önerilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde; çocukluk çağında düzenli balık tüketiminin kronik hastalıkların önlenmesinde katkıda bulunduğu, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de sağlığın korunması için yeterli ve dengeli bir diyetin vazgeçilmez bir parçası olduğu sonucuna varılmıştır. Genel olarak haftada 2 porsiyon yağlı balık tüketimi önerilmektedir. 150 gr balık eti yetişkin bir bireyin günlük protein gereksiniminin %60 ını karşılamaktadır.

Dünyada kişi başına tüketilen balık miktarı ortalama 20 kg. dır (FAO 2016) . Gelişmiş ülkelerde ise yıllık kişi başına tüketilen balık miktarı 27 kg. dır. Ülkemizde ise 2018 verilerine göre 6.1 kg olduğu tespit edilmiştir (TÜİK). Bu miktarın 3 tarafı denizleler çevrili ülkemizde; gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde tüketilen balık miktarının çok daha altında olduğu görülmektedir.

Bu sebeple sağlıklı bir beslenme için büyük öneme sahip olan balığın, belenme alışkanlıklarımızın içine katılarak, tüketim miktarı ve sıklığının arttırılması gerekmektedir. Daha sağlıklı nesiller için ülkemiz balık tüketiminin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla ilçemizde faaliyet gösteren ve bünyesinde yemekhane bulunduran kamu kurum ve kuruluşlarımızın haftada en az bir menüde balık ve balık ürünlerine yer verilmesi, balık tüketimin arttırılması konusunda önemli bir adım olacaktır. Ayrıca evlerimizde mutfaklarımızda balık tüketimini arttırmak sağlıklı nesiller için önemli bir adım olurken 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu anlamda sıkıntı yaşanmayacağını göz önünde bulundurmalıyız. Kaliteli protein ihtiyacımızı karşılamak yeterli ve dengeli beslenmek için mutlaka balık tüketimini arttırmalıyız.

Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortaklaşa her hafta 2 okulumuzda Gıda Güvenliği Hijyeni ve bilinçli tüketici eğitimleri verilmekte bu eğitimlerde yeterli ve dengeli beslenme ve balık tüketimi konularında da öğrencilerimizi bilgilendirmekteyiz. Ayrıca Su Ürünleri Mühendislerimiz aracılığı ile ilçemizde üretimi yapılan, satışa sunulan balıklar rutin denetimlerimizle yasal mevzuat çerçevesinde takip edilmekte ve gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır. Bu itibarla da vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile Balık Tüketmeleri ve balık tüketimini arttırmaları yönündeki temennilerimiz vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Adem Durmaz

 
 

 

 

 

VAKA SAYISI 17 OLDU
Korkutelinde vaka sayısı artmaya devam ediyor. Dün yapılan testlerde rakam 17 ol...
11.08.2020 (0)
Koronavirüs İçin Okullarda Tedbir Alınıyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (COVID-19), ilk vakasının Türkiye'de gö...
13.03.2020 (0)
Nöroloji Uzmanı Altunç Göreve Başladı
Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan...
13.03.2020 (0)
Verem Hastalığına Dikkat Edin!
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, verem hastalığı ve tedavi yön...
8.02.2020 (0)
Öğrencilere gıda güvenliği ve Hijyen eğitimi
Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Yarıyıl tatilinin bitmesiyle ilçemiz ok...
8.02.2020 (0)
“BALIK TÜKETİN” UYARISI
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak, ilçemizde ...
7.01.2020 (0)
Korkuteli Devlet Hastanesi, 2019 Yılında Rekor Kır
Korkuteli Devlet Hastanesinin 2019 yılında 11 ayda sunduğu hizmetler bir önceki ...
25.12.2019 (0)
Sağlıklı Nesiller, Sağlıklı Gelecek için Anne Sütü
1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasında Anne Sütünün önemini vurgulamak amacıyla Korku...
7.10.2019 (0)
Besin Zehirlenmesi Şüphesi: 62 Öğrenci Hastaneye B
Korkuteli Müftülüğüne bağlı Merkez Erkek Kuran Kursunda kalan 62 öğrenci, besin ...
24.08.2019 (0)
Umut Rehabilitasyon Fizyoterapiyle Umut Saçıyor
Korkuteli Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ilçenin takdirini kazanmaya...
22.08.2019 (0)