Foto Galeri WebTV

12 Ekim 2019 Cumartesi  10:13
Mantar Üretimine ‘Saman’ Darbesi
Beyaz altın adı verilen kültür mantarında Türkiye’nin ihtiyacının önemli bir kısmını tek başına karşılayan Korkuteli ilçesinde üretici saman fiyatlarından dert yanıyor.
 Paylaş
QR Kodu
 

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde, mantar üretiminde kullanılan kompostun ana hammaddesi olan saman Batı Akdeniz Bölgesi'nde yetersiz kalınca, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden temin edilmeye başlandı. Türkiye'nin en büyük kültür mantarı üreticilerinden ve toplam saman üretiminin de yaklaşık yüzde 10'unun kullanıcısı olan Ersanlar Grup firmasının sahibi Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan, samanın tonu 50 lirayken, nakliye, yükleme ve bağlama fiyatları maliyetinin yaklaşık 500 lira olduğunu açıkladı.

 

BATI AKDENİZ'DE ÜRETİMİ DÜŞTÜ

Türkiye'de yıllık saman üretim miktarının 200- 300 bin ton civarında olduğunu belirten Süleyman Ersan, Batı Akdeniz ve çevre bölgelerde samanın yetersiz kaldığını söyledi. Türkiye'de arazilerin bölünmesiyle tarlaların küçülmesi ve ölçek sorunları nedeniyle özellikle Batı Akdeniz ve çevresinde hububat ekiminin düştüğünü belirten Ersan, bölgeden saman ihtiyacı karşılanamadığı için Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden temin ettiklerini dile getirdi.

 

İÇ SAYFA

Türkiye’nin Mantar ihtiyacının yüzde 50’den fazlasının karşılandığı Korkuteli  ilçesinde mantarcılar saman fiyatları ve enerji maliyetlerinden dertli. Yılda 20 bin tonu aşkın mantar üretimi yapılan ilçede mantar üretimini başlatanlardan Süleyman Ersan, mantarda en büyük gider kalemlerinin saman ve enerji maliyetleri olduğunu söyledi.

TARLADA 50, EVE GELDİ 550

Güney Doğu’dan tonunu 50 liraya aldığı samanı Korkuteli’ne bağlama ve nakliye maliyeti ile birlikte 550 liraya getirdiğini açıklayan mantar üreticisi ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan, “Samanın bağlaması ve nakliyesi oldukça yüksek. Geçen seneye göre saman işi yapanlar hiç para kazanmadı bu sene. Bizim de maliyetlerimiz oldukça arttı” dedi.

 

ÜRETİMİN HAM MADDESİ

Samanın mantar üretiminin ham maddelerinden biri olduğunu açıklayan Ersan, “Mantar üretiminde mantarın yetiştirildiği kompost; saman ve tavuk gübresinden yapılır. Mantardaki en büyük gider kalemi saman ve enerjidir. Saman bu bölgede yeterli seviyede yetişmediği için Türkiye’nin bir çok yerinden saman alıyoruz. Türkiye’de üretilen 300 bin ton samanın yüzde 10’unu ben alıyorum. Fakat motorine gelen zamların da etkisiyle aldığımız samanı 11 kat daha fazla ödeyerek buraya getiriyoruz” diye konuştu.

HUBUBAT YERİNİ SERAYA BIRAKTI

Akdeniz bölgesinde bir zamanlar hububat yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu be nedenle saman üretiminin de yapıldığını açıklayan Ersan, şöyle konuştu: “Bu bölgede buğday ekimi yetersiz. Bunun bir nedeni tarlalarda ölçek sorunu olması. Tarlalar miras yoluyla bölüşüldüğü için gittikçe küçüldü. Bir de ülke genelinde buğday, arpa gibi hububat üretiminden uzaklaşıldı. Hububat üretimi artık yerini bölgemizde seraya bıraktı.”

6 BİN KİŞİ GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Korkuteli’nde 25 yıldır yapılan mantarcılık bölgenin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Türkiye’nin mantar ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan ilçede hemen her evin altında mantar yetiştiriciliği yapılıyor. Bölgede 6 bini aşkın kişi geçimini mantar üreterek sağlıyor.

 

 

 

 
 

 

 

 

Ömer Başkan'dan Esnafa Büyük Müjde
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek son günlerde sıkıntılı günler geçir...
31.03.2020 (0)
Mecliste Yeterli Çoğunluk Sağlanamadı Bu Güne Erte
Korkuteli Belediyesi’nin dün yapılması planlanan Mart ayı Olağanüstü Meclis Topl...
31.03.2020 (0)
Jandarma’dan “Huzur Güven” Uygulaması
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Tim komutanlığı ekipleri, ilç...
20.03.2020 (0)
Korkuteli Belediyesi CORONA Virüsüne Karşı Önlemle
Tüm dünyada etkisini gösteren ve geçtiğimiz haftadan itibaren ülkemizde de görül...
20.03.2020 (0)
‘Koronavirüs’ Tedbirleri Kapsamında Su Kesilmeyece
Antalya Büyükşehir Belediyesi Koranavirus (Covid_19) kapsamında , koronavirüs sa...
20.03.2020 (0)
Cuma Günü Ve Kandil Gecesi Camiler Kapalı Tutulaca
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamı...
20.03.2020 (0)
Sancaktar, 14 Mart Tıp Bayramı’nı Kutladı
Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, yayınladığı bir mesajla bütün s...
16.03.2020 (0)
Sancaktar’a Hayırlı Olsun Ziyaretleri Sürüyor
Geçtiğimiz günlerde 7’inci olağan kongrede başkan seçilen Ak Parti İlçe Başkanı ...
13.03.2020 (0)
Ak Gençlik, Kütüphaneye Kitap Yardımında Bulundu
Ak Parti Korkuteli İlçe Gençlik Kolları Yeni Seçmen Birimi ve Yönetim Kurulu üye...
12.03.2020 (0)
MHP, Mahalle Temsilcileri İle Toplantı Yaptı
Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe teşkilatı, aylık olağan mahalle temsil...
12.03.2020 (0)