Foto Galeri WebTV

10 Eylül 2019 Salı  11:48
Sarıcalardan, Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
Saadet Partisi yeni ilçe başkanı Yusuf Sarıcalar yeni başlayan eğitim öğretim dönemiyle alakalı dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminde yaşanan İstikrarsızlıktan, yetişen nesilleri
 Paylaş
QR Kodu
 

 

Saadet Partisi yeni ilçe başkanı Yusuf Sarıcalar yeni başlayan eğitim öğretim dönemiyle alakalı dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminde yaşanan İstikrarsızlıktan, yetişen nesillerin durumuna, müfredatlardan, mesleki yönelim hatalarına kadar bir çok konuya değindi.
Özlenen nesillerin yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Yeni başlayan 2019-2020 Eğitim öğretim yılımız hayırlara vesile olsun. Bu vesileyle başta cefakar öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum. Orta Asya'dan Viyana kapılarına kadar asaletinden ve adalet duygusundan ödün vermemiş, her daim mazlumun yanında olmuş, acizken de kuvvetliyken de nemelazım dememiş bir ecdadın torunlarının bu eğitim döneminde özlenen şuurda ve Asalette yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Üstün meziyetli nesiller Hepimizin ortak amacı..
Her yıl olduğu gibi bu yılda milyonlarca öğrencimiz yeni bir eğitim maratonuna başlıyor. Tüm eğitim camiası ve ülkemiz için yeni başlayan bu meşakkatli yolculuğun en verimli şekilde değerlendirilmesi, geleceğimiz geçlerimizin, hem maddi hemde manevi açıdan üstün meziyetler kazanabileceği bir yıl olması hepimizin ortak amacıdır.

Sistem İstikrarsızlığı herkesin ortak şikayeti..
Maalesef birçok alanda olduğu gibi eğitim sisteminde de kafa karışıklığı hala devam ediyor. Her seçimde, her bakanda, her arızada sistem değiştirme yoluna gidiliyor. Ancak eğitim yaşayan bir sistem ve geçmiş gelecek bağlantısı çok kuvvetli. Oluşan hızlı değişimler başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm ülkeyi olumsuz etkilemektedir.

Deva sistemlerde değil; zihniyetlerdedir..
Gelinen bu noktada asıl konuşmamız gereken öncelikle biz hangi müfredatı okullarımızda işliyoruz. Bu müfredat nasıl belirleniyor. Bu müfredatla yetişen nesillerimizin ne kazanıp ne kaybediyor.
Sistem, tabela, kitap, okul değiştirmekle şimdiye kadar ne elde ettik.? Okulların adını fen lisesi, imam hatip lisesi yapmakla yol katedebildik mi.?
Akıllı Tahtalar, son sistem eğitim araçları derdimize çare olabildi mi.? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı maalesef ki olumsuz olacaktır. Artık bir zihniyet değişimi kaçınılmazdır.

Mimar Sinanlar, Farabiler, Piri Reisler yetiştiren bir medeniyetin evlatlarıyız..
Orta Asya'dan günümüze, Selçuklulardan Osmanlılara kadar köklü bir medeniyetin evlatları olarak hem fenni hemde manevi ilimlerde tüm dünya tarafından kabul görmüş, hatta kitapları, eserleri ve hayatları dünyaca ünlü üniversitelerin müfredatllarında okutulan, keşfedildikçe hayranlık uyandıran birçok ilim adamı, düşünür, Hikmet sahibi şahsiyetleri yetiştiren bu medeniyetin torunları olarak eğitimde bu getirildiğimiz nokta içler acısıdır. 

Hiçbir kuşu yüzmeye, hiçbir balığı da uçmaya zorlayamayız..
Her alanda zirvelerin yaşandığı ceddimiz Osmanlı Devletinin eğitim yuvalarının temel düsturu muhakkak yaradılış fıtratına uygun bir eğitimin işlenmesiydi. Eğitime başlarken ve eğitim süresince talebelerin eğilim, kabiliyet analizleri yapılır ona göre meslek ve yürüyecekleri yollar belirlenirdi. Bu gün yaşadığımız eğitim problemlerinin en önemli eksiklerinden birisi kabiliyet ve eğilimlerle buluşamayan yanlış alanlar, meslekler ve sonuçta israf olan zaman ve nesillerdir.

Fabrika yapan fabrika; öğretmen yetiştiren öğretmen..
Hem daim rahmetle yâd ettiğimiz Necmettin Erbakan hocamızın ağır sanayi ve milli üretime dair "makina yapan makinalar yapacağız." Sözü eğitim sorunlarımız içinde bir yol gösterici olabilir. Düşlediğimiz eğitim seviyesinde, ahlak ve maneviyat donanımına kavuşmuş nesiller ancak üstün meziyetli, inanmış, eğitici kadrolarla elde edilebilir.


Önce ahlak ve maneviyat..
Sonuç olarak bir an önce Amerikan İngiliz dayatması Fulbright Kurulunca belirlenen müfredatlardan kurtulmamız, eğitici kadrolarımızı öncelikle daha donanımlı hale getirmemiz, önce ahlak ve maneviyat düsturunu üzerine eğitim sistemimizi dizayn etmemiz gerekir. Unutmayalım ki 100 bilim adamı bir hastalığa Deva bulamazken, ahlaki ve manevi seciyelerden yoksun bir bilim adamı dünyayı yakabilir.

 
 

 

 

 

Ak Parti Eski Ve Yeni İlçe Yönetimleri Bir Araya G
AK Parti Korkuteli eski ve yeni ilçe yönetim kurulu üyeleri, yemekte bir araya g...
27.02.2020 (0)
Sancaktar Mazbatasını Aldı
AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı seçilen Kemal Sancaktar, mazbatasını dün aldı. G...
27.02.2020 (0)
Doğalgaz Ve Korkuteli -Bucak Yolunda Sıkıntı Yok
Pazar günü AK Parti Korkuteli ilçe teşkilatının 7’inci olağan kongresine katılan...
25.02.2020 (0)
AK PARTİ’DE SANCAKTAR YENİDEN BAŞKAN
Ak Parti Korkuteli 7’inci Olağan Kongresinde tek liste halinde seçimlere giren v...
24.02.2020 (0)
Tınkaz, Güven Tazeledi
İYİ Parti Korkuteli İlçe Teşkilatının 1’inci Olağan Kongresini Belediye düğün sa...
24.02.2020 (0)
Ak Parti’de Kongre Heyecanı
“Türkiye için inandığın yolda yürü” sloganıyla 7’inci Olağan Kongre sürecini baş...
22.02.2020 (0)
CHP Kadın Kollarında “Özgen” Dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli Kadın Kolları olağan kongresinde tek listeyle ...
19.02.2020 (0)
CHP Kadın Kollarında Özgen dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli Kadın Kolları Kongresi bugün gerçekleştirilece...
18.02.2020 (0)
Vali Karaloğlu: EDS Mart Veya Nisanda Devreye Giri
ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, bir süredir kurulum çalışmaları devam eden Elekt...
8.02.2020 (0)
Organize Mermer Sanayi Müteşebbis Heyeti Toplandı
Korkuteli Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Toplantısı Vali Münir Karalo...
8.02.2020 (0)