Foto Galeri WebTV

10 Eylül 2019 Salı  11:48
Sarıcalardan, Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
Saadet Partisi yeni ilçe başkanı Yusuf Sarıcalar yeni başlayan eğitim öğretim dönemiyle alakalı dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminde yaşanan İstikrarsızlıktan, yetişen nesilleri
 Paylaş
QR Kodu
 

 

Saadet Partisi yeni ilçe başkanı Yusuf Sarıcalar yeni başlayan eğitim öğretim dönemiyle alakalı dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminde yaşanan İstikrarsızlıktan, yetişen nesillerin durumuna, müfredatlardan, mesleki yönelim hatalarına kadar bir çok konuya değindi.
Özlenen nesillerin yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Yeni başlayan 2019-2020 Eğitim öğretim yılımız hayırlara vesile olsun. Bu vesileyle başta cefakar öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum. Orta Asya'dan Viyana kapılarına kadar asaletinden ve adalet duygusundan ödün vermemiş, her daim mazlumun yanında olmuş, acizken de kuvvetliyken de nemelazım dememiş bir ecdadın torunlarının bu eğitim döneminde özlenen şuurda ve Asalette yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Üstün meziyetli nesiller Hepimizin ortak amacı..
Her yıl olduğu gibi bu yılda milyonlarca öğrencimiz yeni bir eğitim maratonuna başlıyor. Tüm eğitim camiası ve ülkemiz için yeni başlayan bu meşakkatli yolculuğun en verimli şekilde değerlendirilmesi, geleceğimiz geçlerimizin, hem maddi hemde manevi açıdan üstün meziyetler kazanabileceği bir yıl olması hepimizin ortak amacıdır.

Sistem İstikrarsızlığı herkesin ortak şikayeti..
Maalesef birçok alanda olduğu gibi eğitim sisteminde de kafa karışıklığı hala devam ediyor. Her seçimde, her bakanda, her arızada sistem değiştirme yoluna gidiliyor. Ancak eğitim yaşayan bir sistem ve geçmiş gelecek bağlantısı çok kuvvetli. Oluşan hızlı değişimler başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm ülkeyi olumsuz etkilemektedir.

Deva sistemlerde değil; zihniyetlerdedir..
Gelinen bu noktada asıl konuşmamız gereken öncelikle biz hangi müfredatı okullarımızda işliyoruz. Bu müfredat nasıl belirleniyor. Bu müfredatla yetişen nesillerimizin ne kazanıp ne kaybediyor.
Sistem, tabela, kitap, okul değiştirmekle şimdiye kadar ne elde ettik.? Okulların adını fen lisesi, imam hatip lisesi yapmakla yol katedebildik mi.?
Akıllı Tahtalar, son sistem eğitim araçları derdimize çare olabildi mi.? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı maalesef ki olumsuz olacaktır. Artık bir zihniyet değişimi kaçınılmazdır.

Mimar Sinanlar, Farabiler, Piri Reisler yetiştiren bir medeniyetin evlatlarıyız..
Orta Asya'dan günümüze, Selçuklulardan Osmanlılara kadar köklü bir medeniyetin evlatları olarak hem fenni hemde manevi ilimlerde tüm dünya tarafından kabul görmüş, hatta kitapları, eserleri ve hayatları dünyaca ünlü üniversitelerin müfredatllarında okutulan, keşfedildikçe hayranlık uyandıran birçok ilim adamı, düşünür, Hikmet sahibi şahsiyetleri yetiştiren bu medeniyetin torunları olarak eğitimde bu getirildiğimiz nokta içler acısıdır. 

Hiçbir kuşu yüzmeye, hiçbir balığı da uçmaya zorlayamayız..
Her alanda zirvelerin yaşandığı ceddimiz Osmanlı Devletinin eğitim yuvalarının temel düsturu muhakkak yaradılış fıtratına uygun bir eğitimin işlenmesiydi. Eğitime başlarken ve eğitim süresince talebelerin eğilim, kabiliyet analizleri yapılır ona göre meslek ve yürüyecekleri yollar belirlenirdi. Bu gün yaşadığımız eğitim problemlerinin en önemli eksiklerinden birisi kabiliyet ve eğilimlerle buluşamayan yanlış alanlar, meslekler ve sonuçta israf olan zaman ve nesillerdir.

Fabrika yapan fabrika; öğretmen yetiştiren öğretmen..
Hem daim rahmetle yâd ettiğimiz Necmettin Erbakan hocamızın ağır sanayi ve milli üretime dair "makina yapan makinalar yapacağız." Sözü eğitim sorunlarımız içinde bir yol gösterici olabilir. Düşlediğimiz eğitim seviyesinde, ahlak ve maneviyat donanımına kavuşmuş nesiller ancak üstün meziyetli, inanmış, eğitici kadrolarla elde edilebilir.


Önce ahlak ve maneviyat..
Sonuç olarak bir an önce Amerikan İngiliz dayatması Fulbright Kurulunca belirlenen müfredatlardan kurtulmamız, eğitici kadrolarımızı öncelikle daha donanımlı hale getirmemiz, önce ahlak ve maneviyat düsturunu üzerine eğitim sistemimizi dizayn etmemiz gerekir. Unutmayalım ki 100 bilim adamı bir hastalığa Deva bulamazken, ahlaki ve manevi seciyelerden yoksun bir bilim adamı dünyayı yakabilir.

 
 

 

 

 

Ömer Başkan'dan Esnafa Büyük Müjde
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek son günlerde sıkıntılı günler geçir...
31.03.2020 (0)
Mecliste Yeterli Çoğunluk Sağlanamadı Bu Güne Erte
Korkuteli Belediyesi’nin dün yapılması planlanan Mart ayı Olağanüstü Meclis Topl...
31.03.2020 (0)
Jandarma’dan “Huzur Güven” Uygulaması
Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Tim komutanlığı ekipleri, ilç...
20.03.2020 (0)
Korkuteli Belediyesi CORONA Virüsüne Karşı Önlemle
Tüm dünyada etkisini gösteren ve geçtiğimiz haftadan itibaren ülkemizde de görül...
20.03.2020 (0)
‘Koronavirüs’ Tedbirleri Kapsamında Su Kesilmeyece
Antalya Büyükşehir Belediyesi Koranavirus (Covid_19) kapsamında , koronavirüs sa...
20.03.2020 (0)
Cuma Günü Ve Kandil Gecesi Camiler Kapalı Tutulaca
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamı...
20.03.2020 (0)
Sancaktar, 14 Mart Tıp Bayramı’nı Kutladı
Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, yayınladığı bir mesajla bütün s...
16.03.2020 (0)
Sancaktar’a Hayırlı Olsun Ziyaretleri Sürüyor
Geçtiğimiz günlerde 7’inci olağan kongrede başkan seçilen Ak Parti İlçe Başkanı ...
13.03.2020 (0)
Ak Gençlik, Kütüphaneye Kitap Yardımında Bulundu
Ak Parti Korkuteli İlçe Gençlik Kolları Yeni Seçmen Birimi ve Yönetim Kurulu üye...
12.03.2020 (0)
MHP, Mahalle Temsilcileri İle Toplantı Yaptı
Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe teşkilatı, aylık olağan mahalle temsil...
12.03.2020 (0)