Foto Galeri WebTV

29 Mayıs 2019 Çarşamba  11:18
Diyetle 119 Kilodan 83’e Düştü
Korkuteli ilçesinde 119 kiloyu tartıda gördüğü gün dönüm noktası niteliğinde karar alıp kilo vermeye karar veren Rıza Kaya, 28 haftada 36 kilo vererek 83 kiloya düştü.
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Burdur ili Söğüt mahallesinde ikamet eden 41 yaşındaki Rıza Kaya, aşırı kiloları nedeniyle iş hayatında olduğu kadar sosyal hayatında da sorunlar yaşaması ve ayrıca basküle çıkarak tartıldığında 119 kilo olduğunu görünce diyet yapmaya karar verdi.

Korkuteli Özel Medi Yaşam Hastanesi diyetisyen Esma Çetin’e gelerek kilo vermeye karar veren Rıza Kaya, 28 haftada 36 kilo vererek 83 kiloya düştü.

Rıza Kaya, “Yaklaşık 16-17 yıl gibi uzun bir süredir 119 kiloydum. Artık fazla kilolarım beni çok rahatsız etmeye başlamıştı ve profesyonel bir yardım almaya karar verdim. Ekim ayında Korkuteli Özel Medi Yaşam Hastanesindeki Diyetisyen Esma Çetin’e gelerek diyete başladım. 7 ay gibi kısa bir sürede 83 kiloya düşerek koruma programına geçmiş bulunmaktayım. İnanılması güç ama bu süreçte zorlanmadım. Hatta bazen fazla yiyorum diye düşündüm. En önemlisi düzenli yemek yemeye başladım. Esnaf olarak çalışmam ve çalışma şartlarımın yoğun olmasına rağmen bana özel hazırlanan diyet listesine disiplinle uymam ve diyetisyenimin beni motive etmesi, doğru yönlendirmesiyle bu güzel sonucu elde ettik. Diyet sürecinde herhangi bir yardımcı bitkisel ya da medikal preperat kullanmadım. Hatta egzersiz bile yapmadım. En ilginç olanı da buydu. Egzersiz yapmadan tüm kilolarımdan kurtuldum. Artık daha sağlıklı ve rahat bir hayat beni beklemekte. Tüm kilolu arkadaşlara bu zor hayattan kurtulmak için bir an önce profesyonel bir yardım almalarını ve yüklerinden kurtulmalarını öneriyorum.

Korkuteli Özel Medi Yaşam Hastanesindeki Diyetisyen Esma Çetin, “Diyete karar verenlere özel program yaptıklarını belirterek, “Rıza bey yaşına, boyuna ve kilosuna uygun, enerji bakımından dirençsiz hissettirmeyecek, aynı zamanda da kilo verirken kas kaybında değil de yağ kaybına yönlendirecek tarzda bir program hazırladık. Diyet programı hazırlarken onun sevdiği ve sevmediği yiyecekleri dikkate aldık, kan değerlerine baktık. 119 kilo ile başladık, 28 haftada 36 kilo verdi. Bunun 33 kilosunu yağdan verdik. 33 kilo demek 128 paket margarin demek. Bu anlamda yağdan kilo verdiği için herhangi bir kas kaybı olmadığı için halsizlik, bitkinlik yada yorgunluk bu süreçte yaşamadı” dedi.

100 kilogramın üzerinde olan bireylerde diyet programlarının uzun sürdüğünü ifade eden Diyetisyen Esma Çetin, “Obeziteye yatkınlığı olan bireylerde özellikle 100 kilonun üzerinde olan vücutlarda ister istemez diyet süreçleri normalden bir tık daha uzun sürüyor. Hızlı kilo kayıpları kas kaybına yol açabileceğinden çok fazla önermiyoruz. En güzeli haftada bir kilo kaybı en idealidir. Biz Rıza Beyde bunu hedefledik, 28 haftada 36 kilo vermemizde bununla alakalı idi. Kişiye hazırlanan program ne kadar uzun olursa olsun yaşam şekli haline geleceğinden bunu diyet kalıbından çıkartıp yaşam şekline dönüştürecek biraz daha kolaylaştıracaktır süreci. Yüksek kilo kaybı yaşaması gereken obeziteye yatkınlığı olan vücutlarda bireylerin en çok yaptığı hata kiloyu uzun vade de aldığını unutarak tam tersi kısa vadede kilo vermek ve hemen kurtulmak istemesi. Bu anlamda başvurulan düşük kalorili diyetler yada şok diyetler kesinlikle doğru değil. Vücutta kilo kaybının kalıcı olmasını önlüyor. Burada doğru olan kilo kaybını uzun vadeye yaymak, haftada bir kilo idealini yakalamak ve sonrasında kalıcı olmasını sağlamak. Kalıcı olması içinde kas ve sıvı kayıpları değil de verilen kilonun büyük çoğunluğunun yağdan olmasında dikkat etmek” dedi.

 
 

 

 

 

Koronavirüs İçin Okullarda Tedbir Alınıyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (COVID-19), ilk vakasının Türkiye'de gö...
13.03.2020 (0)
Nöroloji Uzmanı Altunç Göreve Başladı
Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan...
13.03.2020 (0)
Verem Hastalığına Dikkat Edin!
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Oya Dirican, verem hastalığı ve tedavi yön...
8.02.2020 (0)
Öğrencilere gıda güvenliği ve Hijyen eğitimi
Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Yarıyıl tatilinin bitmesiyle ilçemiz ok...
8.02.2020 (0)
“BALIK TÜKETİN” UYARISI
Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak, ilçemizde ...
7.01.2020 (0)
Korkuteli Devlet Hastanesi, 2019 Yılında Rekor Kır
Korkuteli Devlet Hastanesinin 2019 yılında 11 ayda sunduğu hizmetler bir önceki ...
25.12.2019 (0)
Sağlıklı Nesiller, Sağlıklı Gelecek için Anne Sütü
1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasında Anne Sütünün önemini vurgulamak amacıyla Korku...
7.10.2019 (0)
Besin Zehirlenmesi Şüphesi: 62 Öğrenci Hastaneye B
Korkuteli Müftülüğüne bağlı Merkez Erkek Kuran Kursunda kalan 62 öğrenci, besin ...
24.08.2019 (0)
Umut Rehabilitasyon Fizyoterapiyle Umut Saçıyor
Korkuteli Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ilçenin takdirini kazanmaya...
22.08.2019 (0)
Dahiliye Uzmanı Yazıcı, Göreve Başladı
Elmalı Devlet Hastanesinden Korkuteli Devlet Hastanesine ataması yapılan Dahiliy...
27.07.2019 (0)