Foto Galeri WebTV

21 Mart 2019 Perşembe  12:08
Gazetecilere Destek Programı
Gazeteciler Cemiyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi isimli programın tanıtımı Antalya’da yapıldı. Proje kapsamında işsiz ya da çalışan gaz
 Paylaş
QR Kodu
 

 

Gazeteciler Cemiyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi isimli programın tanıtımı Antalya’da yapıldı. Proje kapsamında işsiz ya da çalışan gazetecilere destek vermek ve sektörü güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Avrupa Birliği finansmanıyla Gazeteciler Cemiyeti tarafından demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de ki çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi için Ocak 2019’da hayata geçirilen Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi Programı’nın tanıtımı yapıldı. Toplantıya Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Yusuf Kanlı katıldı. Programın detayları hakkında Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Program Koordinatörü Yusuf Day, Program Sorumlusu İgor Chelov, Program Araştırma Uzmanı Umut Irmaksever, Ulusal Komite Sorumlusu Ali Şimşek, Ankara Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı ve Program Editörü Göksel Bozkurt bilgi verdi.

“Ev sahipliği yapmaktan memnunum”
Programın tanıtım toplantısında konuşan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Gazeteciler Cemiyeti ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak her zaman bir arada olduklarını dile getirdi. Yeni, “Gazetecilik mesleğinin her geçen gün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu dönemdeyiz. Özgürlük alanındaki sorunlar, yine meslektaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili sorunlar, özellikle basın özgürlüğü ve gazetecilerin hak ve özgürlükleriyle ilgili örnek olacak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bunun bir tarafında olmamız gerekiyordu. Ev sahipliği yapmaktan ve Antalya basınını da bu programla bir araya getirmekten oldukça memnunum” dedi.

“Özgürlüğe sorumluyuz”
Mevlüt Yeni’nin ardından konuşan ve projenin amacını anlatan Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Yusuf Kanlı, “Gazeteciler Cemiyeti olarak 1946’da başlayan yolculuğumuzda kucaklayan, birleştirici ve olabildiğince Anadolu ile beraber davranmayı hedefledik. 1973’den başlayarak Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’ni bir araya getirmek için çaba sarf ettik. Yıllarca oluşturulan federasyona başkanlık yapmaya çalıştık. Hoş olmayan gelişmeler sonrası konfederasyon kurulma dönemine de destek verdik. Sevmek sorumluluktur, karşılığı olmayan sevgi anlamsızdır. Özgürlüğü severiz, özgürlüğe sorumluyuz. Basın özgürlüğünü severiz, bunun da savunması için çok uğraşıyoruz. Örgütlülüğü seviyoruz, örgütlülüğü savunmaya çalışıyoruz. Bu proje geçmiş projelerimizin tümünden daha iddialı ve yoğun. Çünkü ilk defa Gazeteciler Cemiyeti tarihinde ve Türkiye’de basın camiası tarihinde üçüncü parti destek verecek bir projeyle karşınızdayız” diye konuştu.

“Hapisteki gazeteciler son sorunumuz”
Gazetecilerin yapısal donanımlarını arttıracak ve medya kuruluşlarının desteklerini sağlamlaştıracak bir proje gerçekleştireceklerinin altını çizen Kanlı, “ Mesleğimizde önemli sıkıntılardan geçiyoruz. Ben bu sıkıntıları 4’e ayırıyorum. Herkes birincisinin hapisteki gazeteciler olduğunu düşünür; ama değil. Hapisteki gazeteciler çok büyük ve çok önemli sorunumuzdur; ancak en son sorunumuz budur. Birinci sorunumuz örgütlenmedir. Cemiyetlere ve sendikaya üye olmayan basın sektöründe dayanışma eksik olacağından eksik dayanışma ile gazeteciler yalnız kalacak. Durum böyle olunca yalnız kalan gazetecinin durumu medya patronu ya da siyasetçinin iki dudağı arasında olacaktır. Böylece sansür ve otosansür gibi işsiz kalma sorunuyla karşılaşacaktır. İkinci büyük sıkıntımız ise ekonomik boyutlu sıkıntılardır. Artan medya girdileri ve diğer sebeplerle kapanan gazeteler, temsilcilikler ve medya kuruluşları üzerinden çok büyük miktarda gazetecinin işsiz kalması olayıdır. Üçüncü ve bunlarla eşit olan sıkıntıysa medya sahipliğidir. Medya sahipliğinde maalesef biz çoğulculuğu kaybettik. Ciddi bir şekilde polarizasyon var. Bu hem iktidar taraflı hem de iktidar karşıtı medyada mevcut durumdadır” ifadelerine yer verdi.

 

“Bir yere varılmıyor”
Ciddi bir kutuplaşma ve karşıt sese yer vermeme gibi bir durum olduğunu söyleyen Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Program Koordinatörü Yusuf Day, “Karşıt sese yer vermeyen bir medyanın doğal olarak izleyicisi de azalır, tirajı da düşer. Bununla bağlantılı olarak ülke tirajının 2 milyon 100 bine düştüğünü görüyoruz. 82 milyonluk bir ülkede bu utanç verici bir rakamdır.  Olur efendim gazeteciliğiyle bir yere varılmıyor. Gazetecinin temel görevinin sorgulamak, sormak ve halk adına iktidarın, egemenin ya da iş adamının sorgulandığı denetlendiği bir alan olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Biz de bütün bunları düşünerek iki yıldır düzenlediğimiz anketlerle hem sosyal medya da hem de ulaşabildiğimiz gazetecilere sözlü ve yazılı bir şekilde sorunlar tespit ettik. Bu sorunları çözmek adına da bu projeyi hazırladık” dedi.

“40 aylık bir projedir”
Programın detayları ile ilgili bilgi veren Program Sorumlusu İgor Chelov ise şöyle konuştu: “Projemiz Türkiye’de medya çoğulculuğu, basın özgürlüğü ve gazeteciler için güven ve dayanışma ortamı sağlamak üzerinden dönüyor. 40 aylık bir projedir. Projenin 3 ana bileşeni, yapı, özne ve onlar arasındaki interaktif ilişkilerdir. Yapıya doğrudan müdahale edemiyoruz ancak dolaylı bir şekilde niteliksel değişimlere doğru gidebiliriz. Nereye gitmemiz gerektiğini bilmemiz için ciddi bir analiz yapmamız gerekiyor. Bu program kapsamında üç aylık raporlar yayınlayacağız.  Özneler gazetecilerdir. Bizim burada ki amacımız gazetecilerin kapasitelerini geliştirmektir.” Projenin 4 destek aracı olduğunu söyleyen Chelov, “Bunlar internet sitesi teknik destek aracı, serbest çalışan gazetecileri güçlendirme destek aracı, basın evi destek aracı, genç gazeteciler için destek aracıdır” ifadelerini kullandı.

“Başvurular Nisan’da başlıyor”
İşsiz gazetecileri destelemek ve güçlendirmek konusuyla ilgili bilgi veren Ankara Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı ve Program Editörü Göksel Bozkurt, “Sektörün içinde bulunduğu durum malum. İşsizlik en yıkıcı sorunların basında gelmektedir. Pek çok meslektaşımız bu olumsuz tablodan etkileniyor. İşsiz sayısı sektörde giderek artıyor. Yerel medya açısından baktığımızda bu durum yakıcı bir hal alıyor. Serbest çalışan gazetecileri güçlendirme destek aracımız bu yakıcı soruna mütevazı ölçüde çözüm sunmayı hedeflemektedir. Bu aracımız onları destekleyerek güçlü hissettirmeyi ve zor dönemlerinde onlara destek olmayı amaç ediniyor. Destek programı 1 Nisan tarihinde açılacak 28 Şubat 2022 tarihine kadar toplam 422 haber için destek verilecek. Üretilen haberler Gazeteciler Cemiyeti’nin gazetesinde işsiz gazetecilerin imzasıyla yayınlanacak” şeklinde konuştu. Destek miktarları hakkında da bilgi veren Bozkurt, “Haber yazılarına brüt 75 Avro, araştırma ya da dizi yazılarına brüt 120 Avro destek verilecek. Bir gazeteci bu projeye yılda en fazla 5 proje ile katılabilecek. Başvurular 1 Nisan itibariyle yapılabilecek” dedi.

 

 
 

 

 

 

Kara ve ekibi mazbatasını aldı
Hafta sonu gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Korkuteli Olağanüstü Kongre...
28.10.2020 (0)
Çıldır’ın acı günü
Cumhuriyet Halk Partisi eski İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, babasını kaybetmenin ...
28.10.2020 (0)
Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Tunç Ve Atalay’dan Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyareti ...
28.10.2020 (0)
Çimşit’ten Yapılmışev’e Hayırlı Olsun Ziyaret’i
Korkuteli İlçe Kaymakamı Ömer Çimşit, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Milliyetçi...
28.10.2020 (0)
KORKUTELİ CHP’ “KARA” DEDİ
SANDIKTAN ŞEYHALİ KARA ÇIKTI ...
26.10.2020 (0)
‘Üreten kesimin sıkıntılarını var’
Saadet Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar ve yönetimi ilçede kamu ku...
26.10.2020 (0)
Tülay Yıldız’ın kızı sözlendi
Ak Parti Korkuteli Kadın Kolları Başkanı Tülay Yıldız’ın kızı Ayşenur Yıldız geç...
26.10.2020 (0)
AK PATİDE YENİ 1 ÜYE, YENİ 1 FİDAN
AK PATİDE YENİ 1 ÜYE, YENİ 1 FİDAN ...
26.10.2020 (0)
CHP’de kongre zamanı
Cumhuriyet Halk Partisi olağanüstü ilçe kongresi bugün yapılacak. 2 adaylı bir y...
24.10.2020 (0)
‘Askıda Ekmek Kampanyası’na Tam Destek
MHP Korkuteli İlçe Teşkilatından ‘Askıda Ekmek Kampanyası’na Tam Destek ...
24.10.2020 (0)