Foto Galeri WebTV

10 Temmuz 2012 Salı  10:24
“Korkuteli'nin en büyük eksiği sosyal yaşamı”
Serbest Kürsü'nün konuğu Hasan Saraç
 Paylaş
QR Kodu
 

Bu gün Serbest Kürsü'de Antalya'da uzun yıllar görev yapmış, şu anda Korkuteli'de gazetecilik yapmakta olan, Korkuteli Gündem Gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü Hasan Saraç'ı konuk ettik. Saraç, bu güne kadar Serbest kürsüde konuk ettiğimiz isimlerden farklı olarak, Korkuteli'ne tarafsız bir gazeteci gözüyle bakarak yorum yaptı. Şimdi sizlere Hasan Saraç'ın gözünden, Korkuteli'nin görünüşünü sunuyoruz. 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1965 Antalya doğumluyum. İlk, orta ve Lise eğitimimi Antalya'da tamamladım. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Turizm İşletme ve sonrasında da Anadolu Üniversitesi İş İdaresi bölümlerinde Üniversite eğitimimi sürdürdüm. 1988 yılında Antalya'da Yeni İleri gazetesinde spor muhabiri olarak gazeteciliğe başladım. Sonrasında Milliyet gazetesi, Zaman Gazetesi ve Sabah Gazetesi Antalya bürolarında görev yaptım. Son dönemlerde Antalya'nın yerel gazetelerinde idarecilik yaptıktan sonra 2008 yılı Mayıs ayında Korkuteli'ne yerleşerek Korkuteli Gündem gazetesinde görev yapmaya başladım. Şu an halen Korkuteli Gündem Gazetesinde Genel yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktayım. 

Neden bu meslek özel bir nedeni var mı?

Gazetecilik, daha lise yıllarında merak duyduğum bir meslek dalı. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Üniversite eğitiminde benim istediğimden çok, o dönemin sistemine göre bana uygun bölümlere yerleştim. Ancak her iki Üniversiteyi de ailemin maddi imkansızlıkları nedeniyle tamamlayamadım. Anadolu Üniversitesinde okuduğum dönemde, Antalya'nın yerel gazetesi olan Yeni İleri gazetesine, derlemiş olduğum bazı yazıları götürerek yayınlanabilirliğini öğrenmeye çalıştım. Orada yazılarımın da etkisi ile bana yapılan iş teklifini bir süre denemek üzere kabul ettim. Kısa sürede hızlı bir gelişme göstermem sayesinde, yaklaşık 6 ay kadar sonra ulusal bir gazete olan Milliyet gazetesinde önce spor muhabiri, sonra Akdeniz Bölgesi Spor Sorumlusu olarak uzun süre görev yaptım. Özetlemek gerekirse, gazetecilik mesleğine bir anlamda tesadüfen başlamış oldum. Şu an için, iyi ki böyle bir tesadüf olmuş diyorum. Çünkü bu mesleği severek yapıyorum.    

Mesleki olarak Korkuteli’nde ki sıkıntılarınız?

Antalya'dan Korkuteli'ne gelirken, başta ulusal gazeteler olmak üzere, yaklaşık olarak  20 yıllık profosyonel bir gazeteci olarak geldim. Daha önce hiç küçük bir bölgede çalışmadığım için ilk başlarda büyük sıkıntılar yaşadım. Çünkü burada herkes birbirini tanıyor. Yazdığınız eleştirisel bir haber sonrasında, o şahıs ertesi gün size telefon açarak, “Kardeşim sen benim hakkımda nasıl böyle yazabiliyorsun” diyebiliyordu. Antalya'da böyle bir şey yaşamanız söz konusu değil.

Ayrıca Korkuteli ve Korkuteli halkının o dönemde, ilk defa gerçek anlamda bir haber gazetesi ile tanışmanın ve o gazeteyi kabullenebilmenin sıkıntılarını yaşadığını gözlemledim. Zaman zaman almış olduğumuz tehditler, yapılan bir etkinlikle ilgili gazetecinin de bilgilendirilerek davet edilmesi gerektiği, hatta o etkinliğin gazetede iyi bir şekilde yar alabilmesi için görev yapan gazeteciler için uygun bir bölümde yer ayrılması gerektiğini, ilçemizde hala öğrenememiş idarecilerimiz var.      

Bu mesleği seçmeseniz hangi mesleği seçerdiniz?

Aslında bu soru gerçekten çok zor bir soru. Çünkü insanın lise yıllarında hedeflediği meslek ile, sonraki yaşlardaki seçmeyi düşündüğü meslek çok farklı olabiliyor. Öncelikle maddi açıdan rahatlık sağlayabilecek bir meslek olması ve en önemlisi sevdiği bir meslek olması gerekiyor. Gazetecilik mesleğini seçmiş olmaktan pişman değilim. Eğer bu meslek olmasa, değişik yerleri gezip görebileceğim bir meslek ve çok sevdiğim araştırmaları yapabileceğim bir meslek seçmeyi hedeflerdim.

Korkuteli’nin öncelikli sorunu nelerdir?

Korkuteli'nin önecelikli sorunları, her halde sokaktaki çocuk bile biliyordur. Hemen saymaya başlarsak, “Terminal, Toptancı Hal, Kültür Merkezi, Mezbaha, Kanalizasyon” en öncelikli problemler olarak gözümüze çarpıyor.

Bu sorunların çözümü için neler yapılmalı?

İnşallah önümüzdeki süreçte bu problemler ortadan kalkacak. Korkuteli Belediye Başkanımız gerçekten çok idealist bir insan. İlçenin problemlerini çok iyi biliyor ve çözmek için büyük çaba harcıyor. Eş zamanlı olarak bir çok projeyi aynı anda hayata geçirmeye çalışıyor. Saydığımız problemlerden Mezbaha tamamlandı, kısa sürede Terminal, Toptancı Hal ve Kültür Merkezi gibi yatırımlarında hayata geçeceğine inanıyorum. 

Korkuteli’nin söz sahibi siyasileri ve yetkilileri neler yapmalı?

Korkuteli siyaseti bana göre şu dönemde en verimli dönemini yaşıyor. İktidar partisi temsilcileri, ilçenin en küçük problemini bile Milletvekillerine ileterek çözüm yolları arıyorlar. Aynı zamanda, muhalefette yer alan parti temsilcileri de zaman zaman yapmış oldukları sert ama rencide etmeyecek düzeydeki eleştirileri ile, iktidar partisi temsilcilerini hizmet yapma konusunda teşvik ediyorlar. Özet olarak şu aralar ilçemizde dengeli bir siyasi hava yaşanmakta.

Hayalinizde nasıl bir Korkuteli var?

Hayalimde, insanların özellikle sağlık turizmi için akın akın geldikleri, konaklama problemi yaşamadıkları, aynı zamanda spor turizmi yapılabilecek, Süper Lig ve yabancı takımlar için kamp yapma konusunda ilk tercih edilecek bir bölge olarak Korkuteli yer alıyor. 

Hayalinizde ki Korkuteli için neler yapılabilir?

Bu konuda da özellikle Belediye Başkanı Hasan Gökce, bana göre çok önemli tespitler yapmakta. Bunlar defalarca kendisiyle de konuştuk. O da böyle bir Korkuteli için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacağını her fırsatta söylüyor. Yatırım için gelmek isteyenlere destek verebileceklerini, konaklama konusundaki ihtiyacı bildiğini ve çözüm için ne gerekiyorsa yapacaklarını her fırsatta söylemekte. Ama sadece onun demesiyle olmuyor. Bu konuda yatırımcıları bir şekile ilçemize yönlendirmemiz gerekiyor.    

Korkuteli’nin ekonomik yapısını nasıl buluyorsunuz?

Korkuteli'nin ekonomik yapısı bana göre çok iyi durumda. Antalya'nın ekonomik yapısı tamamen turizme bağlı. Eğer turizm olumsuz etkilenirse Antalya'nın ekonomisi bir anlamda çöküyor. Ama ilçemiz için bu kadar olumsuzluk yok. Çünkü Korkuteli ekonomisi Mantarcılığa ve meyveciliğe bağlı. Hemen herkesin bahçesi var. Burada işsizlik olsa bile, insanlar bahçelerinde veya mantarhanelerinde çalışarak geçimini sağlayabiliyor. Bu nedenle Korkuteli çok şanslı. 

Ekonomik yapının düzelmesi için neler yapılmalı?

Dediğim gibi, ekonomik olarak zaten çok büyük bir problem yok. Sadece sanayi kesiminde problem yaşanabilir. Ancak onlar da bu bölgede kendilerini çok iyi bir şekilde tanıtarak, iyi bir reklam yaparak daha iyi bir gelir sağlayabilecek konuma gelebilirler.

Korkuteli sosyal yaşamı nasıl ve eksiklikleri neler?

Kimse alınmasın ama, Korkuteli'de böyle bir ibare, yani Sosyal yaşam diye bir şey yok. Antalya'dan gelen misafirlerimizi götürebildiğimiz tek yer Şehitler parkı. Sinemamız yok, tiyatro yok. En iyi sosyal etkinliğimiz yaz aylarındaki yayla şenlikleri, güreşlerimiz, gerçekleştirilirse festivalimiz ve Ramazan şenliklerimiz. Bunlar zaten neredeyse köylerde bile yapılıyor. Korkuteli'nin artık bu konuyu aşması gerekiyor. Acilen bir sinema ve tiyatro salonu, konferansların verilebileceği bir yer yapılması gerekiyor. Bu konuda da çalışmaların sürdüğünü öğrendik. İnşallah gecikmez.

Turizmin başkenti bir ilin ilçesi olarak turizmden hiç pay almamamızın nedeni nedir?

Çünkü Korkuteli'nin turizm ile doğrudan bir bağlantısı yok. Yukarıda da anlattığım gibi, turizmden pay alabilmemiz için öncelikle sağlık, spor ve doğa turizmi ile ilgili etkili  adımlar atmamız gerekiyor.

Tarihimizi ve doğamızı pazarlaya biliyor muyuz? Pazarlayamıyorsak neden?

Şu an itibari ile pazarlayamıyoruz. Bunun sebebini anlattım. En büyük nedeni ilçemizde konaklama tesisinin olmaması. Eğer, başta konaklama olmak üzere ilçemizin gereken yerlerine ihtiyaç olan tesisleri yapabilirsek, Korkuteli aranan bir turizm bölgesi olacaktır.

Siz siyaset yapsanız Korkuteli için önceliğiniz neler olurdu?

12 Eylül dönemini çocukluktan, gençliğe geçişte yaşadım. O yıllarda siyasetin en çirkin yüzünü gördüm. O nedenle daha o yıllarda siyaset yapmama konusunda karar aldım. Hiçbir şekilde siyaset yapmayı düşünmüyorum. Ama siyaset yapacak olsaydım ve iktidar partisinde yer alsaydım, Korkuteli'nin sağlık, spor ve doğa turizminde etkili bir bölge olması için çalışırdım. 

Gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Korkuteli'li gençler, ilçede yeterli sosyal yaşam olmaması nedeniyle başta Antalya olmak üzere büyük şehirlere gitmek istiyorlar. Onun yerine burada kalıp, ilçemize sosyal alanlar kazandırılması konusunda kamuoyu oluştursalar, siyasilere baskı yapsalar her halde hem başka yere gitme zorunlulukları olmaz, hemde ilçemiz adına yapılan şeylerde onların da katkısı olur. 

Korkuteli sporda yeterlimi?

İlçe halkı sporu seviyor. Ama nedense iş maddi desteğe gelince, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığı güdülüyor. Şu aralar, ilçemizde 2. lig kapılarına zorlayan bir Voleybol takımı ve 3. lig kapılarını zorlayan bir futbol takımımız var. İlçe halkı olarak bu takımlara destek verebilirsek, bir anlamda Korkuteli'nin kalkınmasına destek vermiş olacağız. İşte bunu bir türlü anlayamıyoruz.

Korkuteli marka olması gerekiyorsa bu öncelik neyde olmalı?

Korkuteli, zaten şu anda bazı ürünleriyle marka olmuş durumda. Mesela mantar, kiraz, kayısı, şiş köfte ve yanıksı dondurma gibi ürünler bunlardan başlıcaları. Bizim şu anda hangi ürünleri marka yapmayı düşünmemiz değil, şu an zaten marka haline gelmekte olan ürünleri ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bunun da tek yolu tanıtımdan geçiyor. Bu ürünlerle ilgili birlik ve kooperatifler kurulmalı ve ülke çapında gerekli tanıtım çalışmaları yapılmalı. 

Son olarak vermek istediğiniz mesajınız ne?

Korkutel, havasıyla, suyu ile, sağlık koşulları ile çok güzel ve yaşanacak bir ilçe. Her geçen gün hızla büyüyor. Gazetemiz sayesinde de ilçemiz her geçen gün daha ileriye gidiyor. Eğer bu ilçe halkı, Korkuteli'ne gerektiği gibi sahip çıkarsa, belki kısa süreçte biz değil ama gelecek kuşaklar çok güzel bir ilçede yaşama şansı bulabilecekler. 

 
 

 

 

 

 

Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik
Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik “Umutların Hayal Olmasın” Pro...
10.10.2018 (0)
ZÜHRE ÇELİK BENİM DÜNYAM
Bugün sizlerle umudun olduğu her durumda yaşama sevincinin bulunabileceğine dair...
2.08.2014 (0)
MHP 17 BİN OY ALACAK
Milliyetçi Hareket Partisi Veli Yorulmaz ile geniş kapsamlı bir röportaj gelişti...
3.07.2013 (0)
“Korkuteli'nin en büyük eksiği sosyal yaşamı”
Serbest Kürsü'nün konuğu Hasan Saraç...
10.07.2012 (0)
“Tek hayalim Üniversiteyi açmak”
Korkuteli Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Galip Kaya, ...
10.07.2012 (0)
“Bazı kişiler sattığı ürünü kalitelisini saklıyor”
İlçemizin sevilen esnaflarından ve işini ciddiye alan, müşteri memnuniyetini ö...
27.06.2012 (0)
Akar aday olur mu?
Hüseyin Ünal ile Serbest Kürsü ...
4.06.2012 (7)
İlk olarak Kapalı Çarşı yapardım
Bugünkü konuğumuz genç bir esnafımız olan Mikro İletişimin sahibi Emrah Kurşunte...
4.06.2012 (0)
Futbol takımlarını çekmek için Tesis yapalım
Bu günün Konuğu Süleyman Koyuncu yani namı diğer Arap Sülo kardeşimiz oldu....
30.05.2012 (0)
İktidar farklı, Yerel Yönetim farklı olunca üvey e
Bu gün serbest kürsüde Yaren Özgür’ü konuk etti. Yaren Özgür Korkuteli’nin gözde...
28.05.2012 (0)