Foto Galeri WebTV

25 Mayıs 2012 Cuma  15:18
Baraj yapılırken tarihimizi yerin altına gömdüler.
Korkuteli’nin sorunlarını ve çözüm yollarını halkın kendisinden dinlemeye devam ediyoruz. Bu gün serbest kürsüye Reşit Topal’ı konuk ettik.
 Paylaş
QR Kodu
 

Atılgan Elektroniğin işletme sahibi Reşit Topal sorularımıza ilginç yanıtlar verdi. 

Özellikle Turizmden yaralanmak için geç kalındığını söyleyen Topal Korkuteli Barajının Alâeddin Mahallesine yapılmasının büyük bir hata olduğunu iddia ederek. Baraj yapılırken Korkuteli tarihinin toprağa gömüldüğünü söyledi. Reşit Topal Korkuteli’nin güzellik olarak Nazilli İlçesine, Sanayi olarak Bucak İlçesine benzeyeceği günleri arzuluyor. Sizi Reşit Topalın ilginç yanıtlarıyla baş başa bırakıyoruz.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Reşit Topal 1968 Korkuteli doğumluyum. Atılgan Elektronik isimli işyerinin sahibiyim.1983 Yılında bu mesleğe başladım. Yaklaşık olarak 8 yıl çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemim oldu.1993 tarihinden bu yana kendi işyerimi işletiyorum.

Neden bu meslek özel bir nedeni var mı?

İlkokuldan bu yana Elektroniğe çok büyük ilgim vardı. Çocukluğumda benim için okumak önemli değildi. Çünkü tüm dikkatim elektronik üzerine yoğunlaşmıştı.

Mesleki olarak Korkuteli’nde ki sıkıntılarınız?

Bizim Korkuteli’nde mesleki bir odamız yok. Fiyat belirleyen bir listemiz yok. Büyük marketlerde satılan markasız ve ucuz uydu cihazları ve Seyyar Televizyoncu çok. Korkuteli’nde bu işi yapan 15 esnaf varsa en az 10 katı seyyar çalışan insanlar var. Bunları denetleyen yok. Mesleki sıkıntımızın birisini de yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Biz işimizi laikiyle yapıyoruz. Ama hakkımızı alamıyoruz.

Bu mesleği seçmeseniz hangi mesleği seçerdiniz?

Baştanda söylediğim gibi bu mesleği çocukluktan seviyorum. Ben aynı zamanda matbaa ustasıyım. Ama başka bir meslek seçmek istesem tornacılığı tercih ederdim. Emekli olunca torna makinesi almayı düşünüyorum. Benim imalat yapmaya büyük bir düşkünlüğüm var.

Korkuteli’nin öncelikli sorunu nelerdir?

Sorunları hepimiz biliyoruz. Ama çözüm yolu arayan yok. Özellikle yaz aylarında kaldırım sorunu var. Bazı esnaflar kaldırımı tamamen işgal ediyor. Belediye Başkanımızın çalışkanlığından şüphe duymuyorum. Seçim dönemine kadar Korkuteli’ne iyi işler yapacağını inanıyorum.

Korkuteli’nin söz sahibi siyasileri ve yetkilileri neler yapmalı?

Sahip olduğu koltuğun hakkını vermeli. Siyasi beklentiden uzak birlik ve beraberlik içinde Korkuteli ve Korkuteli halkına hizmet etmelidir.

Hayalinizde nasıl bir Korkuteli var?

Ben Aydın İli’nin Nazilli İlçesini gördüm. Nazilli’nin çevre düzenlemesi, kaldırımı, yolu, her şeyi çok güzeldi. Bırakın çöp bulmayı toz bile bulamazsınız. Avrupa’nın bir İlçesi gibiydi. Ben Korkuteli’nin Nazilli gibi olmasını arzuluyorum.

Hayalinizde ki Korkuteli için neler yapılabilir?

Yetkililer ana sorunları masaya yatırarak çözüm yolları aramalıdır. Esnaf ve Vatandaş olarak bize büyük görevler düşüyor. İşyerimizi ve çevresini düzene sokmalıyız. Bazı dükkanların önünde onlarca kablo birbirine karışmış ve sarkmış durumda. Dükkanların içinde ve dışında yenileme çalışması yapılmalıdır. Logarlar yaz aylarında rahatsız edecek şekilde koku yayıyor.

Korkuteli’nin ekonomik yapısını nasıl buluyorsunuz?

İlçemizin ekonomik yapısını kötü diyemeyiz. Mantardan ve meyveden girdiler var ama büyük işletmeciler buradan kazandığı parayı başka bölgelere yapıyor.

Ekonomik yapının düzelmesi için neler yapılmalı?

Büyük işletme sahipleri burada kazanıp buraya yatırım yaparsa ekonomimiz daha iyi olacaktır. İlçemize yapılan yatırımlar sayesinde issizlik oranı da asgariye düşecektir.

Korkuteli sosyal yaşamı nasıl ve eksiklikleri neler?

Sıfır. Elmalı bizden daha iyi. Parkımız, Sosyal tesislerimiz, Kültür merkezimiz, yürüyüş yollarımız hiçbir şeyimiz yok. Sadece bir Şehitler parkımız var oda çok küçük .İlçe merkezinde 30 yıl önce yapılan parkın tekrar düzenlenmesi ve genişlemesi gerekiyor.

Turizmin başkenti bir ilin ilçesi olarak turizmden hiç pay almamamızın nedeni nedir?

Bunun en büyük nedeni Korkuteli Barajı’nın Alaeddin’e yapılmasıdır. Baraj yapılırken tarihimizi yerin altına gömdüler. Birçok tarihi eser yok oldu. Eğer barajı daha yukarıya yapsalardı Alaeddin bölgesi mükemmel bir tarihi yer olarak kalırdı ve hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olurdu.

Tarihimizi ve doğamızı pazarlaya biliyor muyuz? Pazarlayamıyorsak neden?

Bir önceki soruya verdiğim cevapta olduğu gibi pazarlayacak fazla bir tarihi yerimiz yok. Sadece bir Medrese ve Hamam kaldı. Oysa Alaeddin’de baraj olmasa Cirim boğazı, helingahlar, mağaralar yok olmayacaktı. Çocukluğumdan hatırlıyorum. Mağaraların girişlerinde heykeller vardı.

Siyasetçileri nasıl buluyorsunuz?

Benim siyasetle hiç ilgimiz olmaz. Siyasete bulaşmadım.

Gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Gençlerimiz fazla çalışmayı sevmiyor. Oysa çocuklarımıza küçük yaşlarda çalışmayı aşılamalıyız. Bizim büyüklerimiz bizi bir işe verdiği zaman ustaya “ Etin senin, kemiği benim” diyordu. Şimdiki gençlerimiz hayatı televizyon dizilerinde olduğu gibi sanıyor. Burada ailelere de çok iş düşüyor.

Korkuteli sporda yeterlimi?

Bana göre yeterli sayılır. Güreşçilerimiz var. Voleybolda 3.Ligdeyiz.

Korkuteli marka olması gerekiyorsa bu öncelik neyde olmalı?

Vatandaşın birçoğu Mantar ve Meyve diyor ama ben aynı görüşte değilim. Artık Türkiye’nin her yerinde mantar üretiliyor. Meyvenin fiyatı ortada. Meyve bazen yetişiyor bazen yetişmiyor. Bence her şeyin başı sanayileşmekten geçiyor. Sanayileşmenin ön plana çıkması gerekiyor. İlçemize fabrikalar açılmalı diye düşünüyorum. Bucak örneğinde olduğu gibi.

Son olarak vermek istediğiniz mesajınız ne?

Esnaf olarak müşterimize dürüst olmamız gerekiyor. Bizim meslekte birisi yazlıkçıya kazık atınca yazlıkçı başka bir dükkana girerken ön yargılı davranıyor ve bizi de kazıkçı değerlendiriyor. Korkuteli’nin geleceği için hepimiz taşın altına elimizi koyarak seçilmişlere ve bürokratlara destek olmamız gerekiyor. Korkuteli’nin önümüzdeki 10 yılda çok değişeceğine inanıyorum.

Röportaj : Nurettin Çoban

 
 

 

 

 

 

Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik
Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik “Umutların Hayal Olmasın” Pro...
10.10.2018 (0)
ZÜHRE ÇELİK BENİM DÜNYAM
Bugün sizlerle umudun olduğu her durumda yaşama sevincinin bulunabileceğine dair...
2.08.2014 (0)
MHP 17 BİN OY ALACAK
Milliyetçi Hareket Partisi Veli Yorulmaz ile geniş kapsamlı bir röportaj gelişti...
3.07.2013 (0)
“Korkuteli'nin en büyük eksiği sosyal yaşamı”
Serbest Kürsü'nün konuğu Hasan Saraç...
10.07.2012 (0)
“Tek hayalim Üniversiteyi açmak”
Korkuteli Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Galip Kaya, ...
10.07.2012 (0)
“Bazı kişiler sattığı ürünü kalitelisini saklıyor”
İlçemizin sevilen esnaflarından ve işini ciddiye alan, müşteri memnuniyetini ö...
27.06.2012 (0)
Akar aday olur mu?
Hüseyin Ünal ile Serbest Kürsü ...
4.06.2012 (7)
İlk olarak Kapalı Çarşı yapardım
Bugünkü konuğumuz genç bir esnafımız olan Mikro İletişimin sahibi Emrah Kurşunte...
4.06.2012 (0)
Futbol takımlarını çekmek için Tesis yapalım
Bu günün Konuğu Süleyman Koyuncu yani namı diğer Arap Sülo kardeşimiz oldu....
30.05.2012 (0)
İktidar farklı, Yerel Yönetim farklı olunca üvey e
Bu gün serbest kürsüde Yaren Özgür’ü konuk etti. Yaren Özgür Korkuteli’nin gözde...
28.05.2012 (0)