Foto Galeri WebTV

7 Mayıs 2012 Pazartesi  14:18
“Başlı başına Korkuteli ismi marka olmalı”
Serbest kürsünün bu gün konuğu ilçemizin en renkli simalarından ve sevilen esnaflarından namı diğer Yeşil, Ramazan Adrasan oldu.
 Paylaş
QR Kodu
 


Serbest kürsünün bu gün konuğu ilçemizin en renkli simalarından ve sevilen esnaflarından namı diğer Yeşil, Ramazan Adrasan oldu. Ramazan abi renkli kişiliği, hazır cevaplılığı, esprili yapısı, sportmen kişiliği ile hakikaten farklı birisi. Bugün serbest kürsüde Ramazan Beyin gözü ile Korkuteli’ne baktık. İlginç yaklaşımları ilginç çözüm önerileri ile güzel bir röportaj çıktı ortaya. 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ramazan Adrasan, 1965 yılında Ulucak köyünde doğdum. Selçuk ve Karşıyaka ilkokulunda okul hayatını bitirdim ticaret hayatına ilkokul 4 sınıfta simit satarak başladım. Okuldan sonra 1977 yılında amcamın oğlu Osman Adrasan’ın yanında lokantacılığa başladım. İşimle alakalı tecrübe kazanmak için Alanya gibi turistlik yerlerde çalıştım. Askere gittim askerliğin ardından bir süre daha lokanta sektörünün içinde bulundum ardından bir süre kahvehane işletmeciliği yaptım. Şuan işletmekte olduğum yerde daha önce çalışmıştım, çalıştığım yeri almak nasip oldu. Kendi mesleğimin yanında tavuk ve şarküteri üzerine faaliyet gösteren Adrasan Tavukçuluğu açtık. Yine besicilik yapmaktayız, iş yerimizin et ihtiyacını kendi besihanemizde karşılıyoruz. Evli ve iki çocuk sahibiyim.

Neden bu meslek özel bir nedeni var mı?

İnsanlara iyi bir hizmet verebilmek, işimi en iyi şekilde yaparak hedeflediğim seviyeye ulaşmak için bu mesleği seçtim.

Mesleki olarak Korkuteli’nde ki sıkıntılarınız?

Personel sıkıntısı yeni elemanların yetişmemesi, en büyük sıkıntı bu.

Bu mesleği seçmeseniz hangi mesleği seçerdiniz?

Öğretmen olmak isterdim, çünkü bizim eğitimli insanlara ihtiyacımız var.

Korkuteli’nin öncelikli sorunu nelerdir?

Çarpık yapılaşma, şehir içi trafiği, otopark sorunu, alt yapı, çevre düzenlemesi. Bunların yanı sıra ilçemizin en büyük sıkıntıların başında dükkan sıkıntısı geliyor. Ticari alanımız çok kısıtlı ve bir kısır döngü içersinde dönüp duruyoruz. Belediyemiz ticari alanları çoğaltsa ve bu alanlara esnafların açılması için teşviklerde bulunsa ilçemizde hem istihdam artacak hem de ekonomik olarak daha iyiye gideceğini düşünüyorum.

Korkuteli’nin söz sahibi siyasileri ve yetkilileri neler yapmalı?

Siyasileri eşit şekilde menfaat gözetmeden ilçemize hizmet getirmek için çalışmaları lazım.

Hayalinizde nasıl bir Korkuteli var?

Antalya’nın en güzel en gözde ilçesi olmamız gerekirken maalesef en sönük ilçeleri arasındayız. Hayalim alt yapı üst yapı olarak tüm sorunları bitmiş yeşilliğin hakim olduğu sosyal aktivitelerin bol olduğu, çarpık yapılaşmanın olmadığı bir Korkuteli hayalim var. Yine bunların yanı sıra kültürlü ve eğitimli bir birini iyi anlayabilen siyasi yapılanmanın iyi işlediği sen ben kavgasının olmadığı herkesin Korkuteli için çalıştığı bir Korkuteli hayalim var.

Korkuteli’nin ekonomik yapısını nasıl buluyorsunuz?

Korkuteli’nin ekonomik olarak konumu iyi. Mantarı var, sebzesi var, meyvesi var.

Korkuteli sosyal yaşamı nasıl ve eksiklikleri neler?

İnsanların oturup eğlenecek hiçbir yeri yok eğlenmek için Antalya’ya gidiyorlar, kültürel etkinlikler bunun yanında sosyal yönleri olan şenlikler olmalı özellikle gençlere yönelik çalışmalar yapılmalı. Özellikle yaz aylarında ilçemize gençliği çekmemiz gerekiyor. Gençliği olmayan yazlıkçı potansiyeli, bence potansiyel değil. Gençler ilçemize gelirse ilçeye katkıları daha çok olacak. Gençleri de ilçeye çekmenin yolu sosyal ve kültürel aktivitelerden geçiyor. Bu konuda yetkililerimiz gerekli çalışmaları yapmalılar.  

Turizmin başkenti bir ilin ilçesi olarak turizmden hiç pay almamamızın nedeni nedir?

Öncelikli olarak turizme yönelik tesisimiz yok, turist gelse otobüsün park edeceği hiçbir yer yok. Bu şartlarda ilçemize turist gelmez. 

Tarihimizi ve doğamızı pazarlaya biliyor muyuz? Pazarlayamıyorsak neden?

Pazarlayamıyoruz. Öncelikle halkımızı bilinçlendirmemiz lazım, ardından ilçemizin reklamını yapmalıyız. Her türlü reklam fırsatını kullanmalı ilçemizi tanıtmalıyız.

Siyasetçileri nasıl buluyorsunuz?

Eleştirmek anlamında değil ama ben biraz siyasilerimizi pasif olarak görüyorum. İl ve ilçe bazında Korkuteli’ni yeterli şekilde anlatamıyorlar yeterli yatırımı getiremiyorlar.

Siz siyaset yapsanız Korkuteli için önceliğiniz neler olurdu?

Öncelikli olarak ilçemizin tanıtılması için gereken çalışmayı yaparım, ilçemizde en azından bir televizyon açılması için çalışmalar yapar yatırımcıları teşvik ederdim. Ayrıca ilçemizin sanayileşmesi için gereken çalışmaları da yaparak ilçeye farklı sektörlerin gelmesine çalışırdım. Bunun yanı sıra büyük bir spor kompleksi, kültür merkezi gibi yatırımlara da öncelik verirdim.

Gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Spor yapsınlar, sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur felsefesi ile yola çıksınlar. Çünkü spor insanlara saygıyı öğretir, boş işlerle uğraşmayıp eğitime önem vermelerini tavsiye ederdim. Hayatın bir parçası isek bu yaşamın bir gayesi olması lazım ve bunun bilincinde olmaları gerekiyor. Yaşamak sadece nefes alıp vermek değil.  

Korkuteli sporda yeterlimi?

Yeterli değil, bence sadece futbol üzerine odaklanmış. Tanıtım için spor önemli güreş olabilir, boks olabilir, uzakdoğu sporları olabilir ilçemiz spora müsait bir iklime sahip bu konuda eğitim eksikliği bir an önce giderilmeli, Sinan Şamil Sam, Selçuk Aydın veya karatede Haldun Aladaş gibi isimler neden Korkuteli’nden çıkmasın bu potansiyel Korkuteli’nde var. Maalesef sporcularımız gerekli maddi desteği bulamıyor iş adamlarımız bu konulardan uzak duruyorlar sponsorluktan kaçınıyorlar. Korkuteli Gençlik Voleybol takımımız çok başarılı maçlar yaptı ilçemizin tanıtımını sağladı ama onlarda sponsor sıkıntısı yaşadı yaşamaya da devam ediyor.

Korkuteli marka olması gerekiyorsa bu öncelik neyde olmalı?

Elimizde altın değerinde mantar ve meyvecilik var yeterli organizasyon olmadığı için herkes kendinin başının çaresine bakmaya çalıştığı için bu konuda sıkıntı var. Eğer marka olmak istiyorsak bu konularda kurumsallaşmamız lazım. Yayla konusunda markalaşmamız lazım yakın ilçeler ile irtibata geçerek spor ve diğer konularla alakalı ortak organizasyonlar yapılmalı. Kısacası Korkuteli ismi başlı başına bir marka olmalı.  

Son olarak vermek istediğiniz mesajınız ne?

Ben değil biz olalım Korkuteli’ni layık olduğu yere hep beraber taşıyalım. Ayrıca ağzının tadını bilenler için damak tadınızı bizde şımartın.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik
Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik “Umutların Hayal Olmasın” Pro...
10.10.2018 (0)
ZÜHRE ÇELİK BENİM DÜNYAM
Bugün sizlerle umudun olduğu her durumda yaşama sevincinin bulunabileceğine dair...
2.08.2014 (0)
MHP 17 BİN OY ALACAK
Milliyetçi Hareket Partisi Veli Yorulmaz ile geniş kapsamlı bir röportaj gelişti...
3.07.2013 (0)
“Korkuteli'nin en büyük eksiği sosyal yaşamı”
Serbest Kürsü'nün konuğu Hasan Saraç...
10.07.2012 (0)
“Tek hayalim Üniversiteyi açmak”
Korkuteli Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Galip Kaya, ...
10.07.2012 (0)
“Bazı kişiler sattığı ürünü kalitelisini saklıyor”
İlçemizin sevilen esnaflarından ve işini ciddiye alan, müşteri memnuniyetini ö...
27.06.2012 (0)
Akar aday olur mu?
Hüseyin Ünal ile Serbest Kürsü ...
4.06.2012 (7)
İlk olarak Kapalı Çarşı yapardım
Bugünkü konuğumuz genç bir esnafımız olan Mikro İletişimin sahibi Emrah Kurşunte...
4.06.2012 (0)
Futbol takımlarını çekmek için Tesis yapalım
Bu günün Konuğu Süleyman Koyuncu yani namı diğer Arap Sülo kardeşimiz oldu....
30.05.2012 (0)
İktidar farklı, Yerel Yönetim farklı olunca üvey e
Bu gün serbest kürsüde Yaren Özgür’ü konuk etti. Yaren Özgür Korkuteli’nin gözde...
28.05.2012 (0)