Foto Galeri WebTV

18 Eylül 2019 Çarşamba  10:28
Acil Zam Bekliyorlar
Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, “Toplu sözleşme süreci beklentileri karşılamadı. Sağlık çalışanlarının aylıklarına ivedi şekilde seyyanen zam yapılmasını bekliyoruz” dedi.
 Paylaş
QR Kodu
 

 

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Kuluöztürk, 5’inci Dönem Toplu Sözleşme sürecinin ardından gelinen noktayla ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık çalışanlarının ekonomik açıdan zorlandığını aktaran Başkan Kuluöztürk, sektör çalışanlarının aylıklarına acil olarak seyyanen zam yapılması gerektiğini belirtti. Özlük hakları ve 4688 Sayılı Kanun üzerinde de duran Kuluöztürk, Memur-Sen ve Sağlık-Sen ile ilgili oluşturulmak istenen olumsuz algılara da sert cevap verdi. 

Seyyanen zam beklentisi

5’inci Dönem Toplu Sözleşme sürecinin mutabakatsızlıkla sonuçlandığını,  Hakem Kurulu tarafından masada uzlaşılan maddelerin yok sayıldığını hatırlatan Kuluöztürk, toplu sözleşme sürecinin sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap veremediğinin altını çizdi.  Sağlık çalışanları açısından hayat pahalılığının her geçen arttığına dikkat çeken Kuluöztürk, “Hükümetin verdiği teklif, beklentilerimizin çok altındaydı ve kabul edilemezdi. Sürecin bu şekilde sonuçlanması tüm sektör çalışanlarımızı çok üzdü. Sağlık çalışanlarının aylıklarına acil olarak seyyanen zam yapılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Özlük hakları

Özlük haklarına dair taleplerinin görmezden gelindiğini ve gelinen nokta itibariyle sağlık çalışanlarının büyük motivasyon kaybına uğradığını belirten Kuluöztürk, “Başta, döner sermaye sisteminin değişmesi, icap nöbetleri ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi maddelerinin yer aldığı 44 maddelik bir talep listemiz vardı. Ancak bu taleplerimiz de görmezden gelindi. Sağlık çalışanları olarak hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Bürokratik yollardan özlük haklarımızı elde edemezsek hukuki yollara başvuracağız” dedi.

 

“Kimse fırsatçılık yapmasın”

Bazı sendikaların, gelinen noktayı kendi lehlerine çevirmek için yoğun çaba gösterdiğine değinen Kuluöztürk, oluşturulmak istenen algının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Kuluöztürk, “Konfederasyonumuzun ve sendikamızın süreci yönetemediğine yönelik olumsuz bir algı oluşturulmak isteniyor. Geçmişteki toplu sözleşmelerde daha düşük tekliflere imza atanlar, bugün bizleri eleştiriyorlar. Üyelerimizin haklarını korumak için yapılması gereken ne varsa yaptık ve bundan sonra da yapacağız. Kimse fırsatçılık yapmasın. Sağlık çalışanlarımız her şeyin farkındalar” değerlendirmesinde bulundu.

“Sendikalar Kanunu değişmeli”

Görüşmelerde kendilerine karşı sergilenen tutumumun, bir takım değişikliklerin zamanının geldiğine dair işaretler ortaya koyduğunu sözlerine ekleyen Kuluöztürk, “4688 Sayılı Kanun artık yeniden ele alınmalı. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda artık değişiklik yapılması şart olmuştur. Öncelikle 30 gün olan müzakere süreci, işçilerde olduğu gibi 60 güne çıkarılmalı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun hükümet lehine olan üye dağılımı değişmeli ve noterlik görevi görmesinin önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.


“Mevcut yapı değişmeli”
Milyonlarca kamu çalışanı ilgilendiren toplu sözleşme süreciyle ilgili yapının değişmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Kuluöztürk, “Hizmet kollarına ilişkin tekliflerin müzakere edilme süreci, toplu sözleşme takvimini sıkıştırıyor. İşçi sendikacılığında 60 gün olan müzakere süreci, biz memur sendikacılığında 30 günle sınırlı. Bu süre yeterli değil ve uzatılmalı. Yıllardır 4688 ile ilgili değişiklik yapılması gerektiğini dile getiriyoruz. Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nu mutlaka ele alınmalı. 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yaşanılanlar bu konudaki kaygılarımızın haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Ayrıca hakem yerine işveren heyetini gördük. Hükümetle yetkili memur sendikası arasında anlaşma sağlanamaması durumunda, devreye girerek zam ve diğer sosyal haklar konusunda son kararı veren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun hükümet lehine olan üye dağılımı değişmelidir. 4688 Sayılı Kanun’a göre, Kurulu oluşturan 11 kişiden 6’sı hükümet tarafından seçilirken 5 üye sendikalar tarafından belirlenmektedir. Ayrıca oyların eşit olması durumunda verdiği oy, 2 oy yerine geçen Kurulun Başkanı da yine hükümet tarafından seçilmektedir. Dolayısıyla Kurulda hükümet ağırlıkta” şeklinde konuştu. Kurulun adaletli bir karar yerine noterlik yaptığını yineleyen Kuluöztürk, “Mevcut yapı değişmeli. Sağlık – Sen olarak sendikal mücadelemize yasalar çerçevesinde kararlılıkla sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Anaokulu Öğrencileri İtfaiyede
Özel Antalya Bahar çiçekleri Anaokulu öğrencileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi...
14.10.2019 (0)
Korkuteli Belediye Proje Danışmanı Faruk Karaçay
Korkuteli Belediyesi, Proje danışmanlığına Faruk Karaçay ile çalışmaya başladı. ...
11.10.2019 (0)
Pansiyonlar Denetleniyor
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki 6 öğrenci pansiyonun denetimine başladı.10...
09.10.2019 (0)
Mezarlıklar Bakımda
Antalya Büyükşehir Belediyesi Korkuteli Hizmet Birimi, İlçe merkezi ve mahallele...
03.10.2019 (0)
Okullarda Özel Güvenlikler Göreve Başladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıkları arasında okull...
03.10.2019 (0)
‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ Etkinliği
2019 yılının yaya güvenliği yılı ilan edilmesi ile birlikte tüm yurtta olduğu gi...
03.10.2019 (0)
Kadın Doğum Uzmanı Betül Akgün Aktaş Göreve Başlad
Korkuteli Devlet Hastanesine atanan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. B...
03.10.2019 (0)
Kaymakam Çimşit, Yaşlıları Unutmadı
Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, 1 Ekim Yaşlılar Günü münasebeti ile ilçenin en ...
02.10.2019 (0)
Büyükşehir’den Gökce’ye yeni görev
Büyükşehir Belediyesi’nin yan şirketlerinden Ekdağ’a yönetim kurulu başkanı yapı...
02.10.2019 (0)
Sinema tırı 9 Ekim’de Ulucak’ta
Altın Portakal Film Tırı ile Antalya’nın 19 ilçesinde 27 Eylül-18 Ekim 2019 tari...
02.10.2019 (0)