Foto Galeri WebTV

17 Eylül 2019 Salı  10:42
Karyağdı Armudunu Olgunlaşmadan Toplamayın
Armut Hasadına Dikkat
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Bütükçetin ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri, haftalık toplantısında Karyağdı armudunu masaya yatırdılar.

Oda Başkanı Musa Fikri Büyükçetin ve Yönetim Kurulu üyesi Ziraat Mühendisi Hasan Ali Ayekin, Karyağdı armudunun çekirdeğinin siyah renge dönüşmeden kesinlikle toplamayın uyarısında bulundular.

Karyağdı armudunun başkenti olarak bilinen ilçede,  Armut toplama dönemine 2 Ekim itibariyle başlanacağını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, çiftçilerin, hasada çekirdeğin olgunlaşmadan ve siyah renk almadan toplanmaması konusunda çiftçileri uyardılar.

Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, geçmiş yıllarda 13 farklı bölgeden karyağdı armudu numunesi alındığını, alınan numunelerde, 10 tanesinde çekirdeğin beyaz çıktığını, 3 yerde çekirdeğin siyah çıktığını ifade ederek, bu yıl Armut üreticisinin, Pazar payını kaybetmemesi ve bindiği dalı kesmemesi için mutlaka Ankara armudunda olguna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükçetin, ürününde ekonomik zarara uğranılmaması ve pazar sorununun yaşanmaması için üreticilerin erken hasattan kaçınmaları gerektiğini, Ankara armudu üreticilerinin mağdur olmamaları için hasat öncesi teknik elemanlar getirip Refraktometre ile ölçümler yaptırmaları gerektiğini, erken toplanan armutta kalibrenin düşük olacağını, boylamada sıkıntı yaşanacağını söyledi.

Ziraat Mühendisi Hasan Ali Ayekin ise, Şuan Ankara armudunun kalibresinin 11-12 olduğunu normal olgunlaşan armudun Kalibresinin 14 olması gerektiğini ifade etti.

İlçede Ankara armudunun hasadının Eylül ayının son haftası ile Ekim Ayının ilk haftasında yapıldığını ifade eden Büyükçetin, Şuan ovada yapılan ölçümlerde Ankara Armudu hasadı için şartların henüz oluşmadığını öğrendik. Ankara armudu hasat dönemine Ekim ayı başından itibaren başlanmalı. Biz her zaman Ankara armudu üreticilerinin güvencesi olacağız. Her tarım ürününde olduğu gibi Ankara armudunda da, mutlaka tam olgunlaşma sağlandıktan sonra yapılmalıdır. Olgunluğa ulaşmadan hasadı yapılan üründe şekil bozuklukları ortaya çıkar ve buruşukluklar oluşur. Ayrıca, yine Ankara armudunda tat ve aroma bozuklukları yaşanır. Bu nedenle çiftçilerimiz büyük ekonomik kayıplara uğrayabilir. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan ele ele vererek Ankara armudunu en iyi şekilde pazarlayacağız” diye konuştu. 

 

 

 
 

 

 

 

Elma Bahçelerinde Hasat
Korkuteli'nde elma hasadı devam ediyor. Şenlik havasında geçen hasatta, elmaları...
14.10.2019 (0)
Faik Ardahan Profesör Oldu
Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Faik Ardahan,...
10.10.2019 (0)
Sertifikalı Tohum Satışlarına Başladı
Korkuteli Ziraat Odası Başkanlığı, Korkuteli’nde sertifikalı tohum satışlarına d...
07.10.2019 (0)
Engelli Ve Yaşlılar İçin Evlerde Nüfus Hizmeti
Korkuteli Nüfus Müdürlüğüne gelip yeni kimlik kartı çıkaramayan engelli ve yaşlı...
07.10.2019 (0)
Kalp Şeklindeki Armuda Sevgili İlgisi
Korkuteli’li Armut üreticisi Şükrü Doğrul, Çin’den getirdiği özel kalıplarla kal...
07.10.2019 (0)
Öküzgözü’nde Feci Kaza: 3 Ölü
Elmalı’da nar yüklü kamyonun devrilmesi sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi. ...
07.10.2019 (0)
Lokman Hekim Öğrencileri, Yaşlıları Unutmadı
Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Okul Müdürü Ahmet Bar...
03.10.2019 (0)
Jandarma, Belden Yukarısı Olmayan Kadın Cesedinin
Korkuteli’ne bağlı Bayat bademleri mahallesi Marif orman Deposu civarında ormanl...
03.10.2019 (0)
Korkuteli çarşı merkezi tehlikede
Kentsel dönüşüm eylem planı kapsamında Korkuteli Belediyesi’nin olduğu bölge ile...
02.10.2019 (0)
“Hayat paylaştıkça güzel”
Umut Özel Rehabilitasyon Merkezi, Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı. Umut Ö...
30.09.2019 (0)