Foto Galeri WebTV

09 Ağustos 2019 Cuma  11:35
Faiz Düştü, Konut Hızlandı
Merkez bankasının faiz indirim kararı ardından, kamu bankaları başta olmak üzere birçok bankadan konut kredisi faiz oranlarında çok ciddi bir indirim yapılıp, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Korkuteli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “Konut satın almak için en uygun zaman dilimindeyiz dedi. Yaşanan ekonomik krizden dolayı ertelenen konut talebi,  konut kredilerinin 0,99 seviyesine inmesi ile çifte fırsata dönüşmüş durumdadır. Birincisi,  konut fiyatlarının en düşük seyrettiği dönemdeyiz. İkincisi,  konut kredilerinin 0,99 a inmesidir. Bu fırsatların ikisi her zaman aynı anda gelmez. Konut ihtiyacı olan vatandaşlarımız elini çabuk tutarak, konut fiyatları yükselmeden konutlarını almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Şevket Büyükemir, “örneğin 100 bin TL x 120 ay vade için indirimden önce;  % 1.50 oran ile aylık 1,802 TL ödeme, toplamda 216 bin                                                                                                                                                                     indirimden sonra; % 0.99 oran ile aylık  1,428  TL  ödeme, toplamda  171 bin TL  geri ödemesi olacaktır. Dolayısıyla 45 bin TL vatandaşın cebinde kalacaktır. Bu oranlar 2. el konutlar içinde aynen geçerlidir.

Son yıllarda yüksek seyreden konut kredi faizleri, vatandaşın alım gücünü kırmış,  konut sektörü, satışlarda yaşanan gerilemeyle birlikte sıkıntılı sürece girmişti.  Yaşanan ekonomik krizden dolayı konut fiyatları maliyetine hatta maliyetinin altında satılmaktaydı.

Nihayet iş dünyası tarafından ümitle beklenen indirim geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faizleri 4.25 baz puan indirmesinin ardından kamu bankaları Ziraat bank, Halk bank ve Vakıf bank 500 bin TL ye kadar ve 180 aya kadar vadeli konut kredilerini  0.99 a indirmiştir.  Bu indirim Konuta olan talebi arttıracak,  emlak sektörünü hareketlendirecektir. Özel bankaların da bu harekete katılmasıyla birlikte,  konut sektörü en kazançlı yatırım araçları haline gelecektir.

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörü, direk olarak yaklaşık 200,  dolaylı olarak 400  iş kolunu harekete geçiren, binlerce istihdam sağlayan ve ülkenin büyüme oranlarını doğrudan etkileyen konut sektörü de, yeniden katma değer üretmeye başlayacak ve ülkemiz genelinde hem kendi sektörünü hem de diğer sektörleri tekrar beklenen canlılığa kavuşturacaktır.

Amerika merkez bankası FED, yılsonuna kadar yapacağı iki toplantıda büyük ihtimalle faizlerde indirim kararı alması bekleniyor.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimine devam etme sinyalleri verdi ve bir yandan da döviz rezervlerini arttırıyor. Dolayısıyla faizler düşme trendine girdi.  Döviz de de ibre aşağı yönlü devam ediyor. Artık günümüzde dövizin yatırım aracı olma ihtimali azalırken, önümüzdeki dönemlerde yatırımın parlayan yıldızı emlak sektörü olacaktır. dedi

 

 

 
 

 

 

 

Eski Muhtar Hüseyin Ünal Vefat Etti
Uzunoluk eski mahalle Muhtarı Hüseyin Ünal vefat etti. Vefat eden Hüseyin Ünal’ı...
21.08.2019 (0)
İlk Hac Kafilesi Döndü
Kutsal topraklarda hac ibadetini tamamlayan Türk hacılar yurda dönmeye başladı. ...
21.08.2019 (0)
Toplam Çözüm Ekibi Kızılcadağ Mahallesinde
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından başlatılan “Toplam Çözüm Ekibi”...
21.08.2019 (0)
1978 İlkokul Mezunları Buluştu
Alaaddin Mahallesi Alâeddin İlk Okulunun 1978 yılı mezunları 41 yıl sonra sınıf ...
20.08.2019 (0)
Korkuteli’nde Kavun Hasadı
Korkuteli’nde alternatif ürün olarak değerlendirilen kavunun yetiştirildiği tarl...
20.08.2019 (0)
Eğitim Bir Sen’den Zam Teklifine Tepki
Eğitim-Bir-Sen Korkuteli İlçe Temsilcisi Sait Özçelik, toplu sözleşme görüşmeler...
20.08.2019 (0)
‘Kırmızı Altın’da Hasat Zamanı
Salçalık Domateste Üretim Arttı ...
19.08.2019 (0)
15-25 Yaş Arası Ve 35 Yaş Üzeri Halı Saha Futbol T
Korkuteli’nde yeni halı saha turnuvası İlçemizde her yaştan sporsevere yönelik h...
17.08.2019 (0)
THK’dan Vatandaşlara Teşekkür
Türk Hava Kurumu’ndan Teşekkür ...
17.08.2019 (0)
Selektörler Gelecek Yılın Tohumlarını Hazırlıyor
Korkuteli Ziraat Odası’na ait selektör buğday eleme aracı, seyyar olarak mahalle...
16.08.2019 (0)