Foto Galeri WebTV

07 Mayıs 2019 Salı  11:25
Dünyada 300 Milyondan Fazla Kişi Astım Hastası
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, Dünya’da yaklaşık 300 milyona yakın astımlı olduğunu, Türkiye’de de yaklaşık 3 ila 5 milyon civarında astımlı hasta olduğunu ifade etti.
 Paylaş
QR Kodu
 

ADEM DURMAZ

Astım hastalığı hakkında açıklamalar da bulunan Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, astımı hava yollarının kronik iltihabı sonucu oluşan bir hastalık olarak tanımladı.

Dr. Dirican, “2014 Küresel Astım Raporu'na göre, dünya genelinde yaklaşık 334 milyon kişinin astım hastası olduğu tahmin ediliyor. Bunun, 2025'e kadar 400 milyonu bulması bekleniyor.

Astım nedir?

Astım, akciğer hastalıklarının en önemli olanlarından bir tanesidir; çeşitli uyaranlar sebebiyle hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalıktır.

ASTIMIN NEDENLERİ

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kalıtımsal (genetik) etkenlerin önem taşıdığı bilinmektedir. Astım bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişi her yaşta astıma yakalanabilir. Çocukken astıma yakalananlarda iyileşme oranı %50'leri bulmaktadır. İleriki yaşlarda iyileşme oranı düşmektedir. Astım sıklıkla bir alerjiye bağlı olmakla beraber; alerji olmadan da astım görülebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sık tekrarlayan öksürük, hırıltı ve nefes darlığı astımın en önemli belirtileridir. Öksürük astım hastalığının en çok görülen belirtisi olup kuru ve inatçı bir nitelik gösterir. Mevsim geçişlerinde artış gösterebilir, alerjik astımlarda polen alerjisi varsa ilkbaharda yakınmalar artabilir. Astımda belirtilerin aniden ortaya çıkmasına astım atağı veya astım krizi adı verilir. Bu durumda hastalarda ağır bir nefes darlığı olur. Soğuk hava, sigara dumanı ve kirli hava, mikrobik hastalıklar, aşırı yorgunluk; ağaç ve çiçek polenleri, hayvan tüyleri gibi alerji yapıcı maddeler ve psikolojik bozukluklar astım şikâyetlerini artırmakta ve astım ataklarını tetiklemektedir.

Astımı belirtilerin şiddetine göre hafif aralıklı, hafif süreğen, orta süreğen ve ağır süreğen olarak sınıflamak mümkündür. Astımın tanısında muayene bulgularının yanı sıra, kanda IgE'nin ve eozinofil adı verilen akyuvarın sayısının yüksek bulunması, solunum testlerinde soluk borusunda daralma olduğunun gösterilmesi ve deri testleri ile hastaların neye karşı alerjisi olduğunun gösterilmesinin çok büyük bir rolü vardır.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

 

Alınabilecek önlemlerle, astımla başarılı bir hayat sürmek mümkündür. Hastanın evinde ve çevresinde alınabilecek önlemlerle astımlı bir hastanın hayatını kolaylaştırmak ve astım ataklarının önüne bir nebzede olsun geçmek mümkündür. Sigara, sprey, parfüm gibi duman ve kokular evden uzak tutulmalıdır. Özellikle astımlı kişinin yatak odasındaki halı ve kilim gibi tozu ve küfü çeken eşyalar kaldırılmalıdır. Yatak takımları toz geçirmeyen fermuarlı nevresim takımları ile kaplanmalı, çarşaf ve nevresimler sık sık ve çok sıcak suda yıkanıp güneşte iyice kurutulmalıdır. Ev ve odaları havalandırmaya özen gösterilmelidir.

TEDAVİ SÜRECİ

Tedavide astım ataklarını durdurmak için çabuk açıcılar diyebileceğimiz rahatlatıcı ilaçlara ve akciğerleri korumak ve astım ataklarının başlamasını önlemek için de astımdaki temel sorun olan hava yolundaki iltihabın azaltılmasına yönelik olarak koruyucu ilaçlara gereksinim vardır.

Tedavide kullanılan ilaçlar iki gruba ayrılır. Birinci grup ilaçlara rahatlatıcı ilaçlar adı verilir (salbutamol, terbutalin gibi sempatomimetikler). Bu tür ilaçlara inhaler de denilir. Kriz esnasında veya belirtiler başladığında kişi inhaler'i ağzına götürür ve soluk alma (inspirasyon) sırasında inhaler'i sıkar. İkinci grup ilaçlar astımdaki temel sorun olan hava yolundaki iltihabın azaltılmasına yöneliktir. Bunlar da solunum yoluyla alınan kortikosteroidler, kromolin sodyum, nedokromil sodyum, teofilin ve lökotrien reseptör antagonistleridir.

Alerjik astımlı hastaların bir kısmında ilaç tedavisi ve korunma yöntemleri etkili olmamakta ve aşı tedavisi (immünoterapi) gerekli olmaktadır.
Astım Tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri doktorunuzun tavsiyelerine aynen uymak ve düzenli kontrollere devam etmektir. Astım, özellikle çocuklarda hafif bir tablo gösterirse belirtiler (%50-%60) tamamen kaybolabilir. Ancak yetişkin astımlıların belirtileri çoğu kez ömür boyu kalıcıdır.

 

 
 

 

 

 

“Süt Üretiyoruz Ancak Tüketmiyoruz”
Korkuteli Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Kır, Türkiye’nin süt üre...
21.05.2019 (0)
Yılın Ebesi Korkuteli’nden
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Özlem Ebe Antalya’da Yılın Ebesi Seçildi ...
10.05.2019 (0)
Dünyada 300 Milyondan Fazla Kişi Astım Hastası
Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, Dünya’da yaklaşık 300 milyona yakı...
07.05.2019 (0)
Öğrencilerden Kan Ve Kök Hücre Bağışı
Korkuteli Hacı Ethem Şerife Kavukçu Anadolu Lisesi ile Korkuteli Temel Lise öğre...
11.04.2019 (0)
3 Günde 333 Ünite Kan Bağışı
Türk Kızılay’ı Batı Akdeniz Bölge kan Merkezi, 3,5 aylık aranın ardından Korkute...
11.04.2019 (0)
Hava Ambulansı, Rabia Teyze İçin Havalandı
Korkuteli’de kalp rahatsızlığı geçiren Rabia Kaplan, (57) hava ambulansıyla Anta...
19.03.2019 (0)
Sigara, İnsan Ölümü, Hastalık, İşgücü Ve Ekonomik
Korkuteli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Nihat Ateş, 9 Şubat Dünya Sigarayı ...
14.02.2019 (0)
Korkuteli’nde Yaşlıların Yeni Adresi ‘Aktif Yaşlı
Yaşlı Bireyler Burada Aktifleşiyor ...
11.02.2019 (0)
Brusella (Malta Humması) Nedir Belirtileri Nelerdi
Brusella (Malta Humması) Nedir Belirtileri Nelerdir? ...
08.02.2019 (0)
SU TÜKETİMİ
Vücudumuzun hayat kaynağı. Bedenimizin yaklaşık %60-70’ini oluşturan yapı. Fayda...
06.02.2019 (0)