Foto Galeri WebTV

04 Haziran 2012 Pazartesi  10:54
Akar aday olur mu?
Hüseyin Ünal ile Serbest Kürsü
 Paylaş
QR Kodu
 

Geçtiğimiz hafta Elmalı ziyaretim oldu, bilen bilir bir tarafımız Elmalı’dan. Anadan ve hanımdan dolayı Elmalılıyız. Çok uzun yıllardır Elmalı’yı ve Elmalı siyasetini yakından takip ediyorum. Son Elmalı ziyaretimde akraba ziyaretleri yaparken MHP Meclis Üyesi ve seçime uzun bir süre olmasına rağmen kispeti giymiş, meydana çıkmış, Ya, Allah deyim Başkan adaylığına hazırlanan bir siyasetçi izlenimi ile karşımda duran Halit Akar ile karşılaşınca, sohbet, muhabbet derinleşti, iş röportaja döküldü. Halit ağabey ile aynı köylü sayılırız, zaman zaman bir birimizi eleştirsek de sevdiğim saydığım ve siyasetini beğendiğim bir isim. Siyasette ileriyi görmek her baba yiğide nasip olmaz, diyerek bir giriş yapalım. Ve hemen akabinde Akar’ın ileriyi gören bir siyasetçi olduğunu belirtelim. Uzun sohbetimizde açık açık söylemese de ileriye dönük bir hazırlık içersinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. 2001 yılından itibaren siyaset muhabirliği yapıyorum. Bunca yıl siyasilerle iç içe olunca, artık bir siyasinin konuşmasını bırakın, oturup kalkmasından bile mana çıkarmaya çalışıyorum. Yerel siyaset noktasında da bu gözlemlerin çok faydası oluyor. Benim edindiğim izlenimlere göre, Halit Akar gelecek için kararını vermiş. Yıllardır siyasetin içinde olmanın verdiği tecrübe ile de emin adımlarla hedefine ilerliyor. Elmalı’nın geleceğine dair büyük projelerden, büyük hayallerden bahsederken ki o inanmışlık, ister istemez beni dürttü, ısrarlı sorularım karşısında kaçamak cevaplarda verse bana göre Halit Akar aday adayı, kendisinin de söylediği gibi bu işler nasip kısmet işi. Bekleyim göreceğiz ama Elmalı siyaseti hiç olmadığı kadar hızlı bir döneme giriyor.   

Sizin için siyaset neyi ifade ediyor?

                      Siyaset demokrasinin olmazsa olmazıdır. Siyasetsiz demokrasi düşünülemez.

Sizin siyaset anlayışınız nedir? Siyasetten ne anladığınızı anlatır mısınız?

                       Ben siyaseti az ve öz insanlara hizmet olarak adlandırırım.

Yani?

Yani şu herkesin bir siyaset anlayışı var. Ben siyasetten şunu anlıyorum. Siyaset insanları mümkün olduğunca memnun etme sanatıdır.

Bu nasıl olacak?

İnsana değer vererek olacak. İnsana değer verdiğin zaman gerisi kolay. O zaman bulunduğun ortamda bıkmadan usanmadan insanlığa hizmet edersin. Dertleriyle ilgilenirsin, sevinçlerine ortak olursun kısaca sana ihtiyaç duyulduğunda sen orada olursun.

Son zamanlarda Elmalı’daki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gelişmeler benim tasvip etmediğim bir durum. Gerginlik ve restleşme ilçemize zarar veriyor. Herkes kendisine göre bir doğru arıyor. Benim doğrularım barış, kardeşlik, hoşgörü, sabır ve bütünleyici olmaktır. Ben ayrımlaştırma ve kısır çekişme yerine sorunları istişare yoluyla çözmeyi yeğlerim. İnsanları görüş ve fikirlerinden dolayı yargılamam. Sen ben ayrımcılığına devamlı karşı olmuşumdur.

Kamuoyunda sizin Başkan Hüseyin Altıntaş’la aranızın iyi olmadığı söyleniyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Hayır, bu doğru değil. Başkanla bazı konularda görüş ayrılığımız var elbet. Ancak bu görüş ayrılıklarımız parti içerisinde müzakere ediyoruz. Çözemediğimiz fikirleri ayrılıklarını kamuoyuna yansıtmamaya özen gösteriyoruz.

Yeni çıkacak yasa ile köy ve kasabaların Türkiye genelinde ilçelere bağlanacağı söyleniyor bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Zaman hızla değişiyor ilk çıktığı dönemde elzem olan yasalar gün geliyor zamanın şartlarına uyum sağlayamıyor. Bu nedenle günümüzün şartlarına uygun yasaların çıkması bence önemli. Kasabalarımızın ve köylerimizin daha iyi hizmet alabilmesi, daha düzgün, yaşanılabilir yerler olması açısından yerinde bir karar diye düşünüyorum. Burada görev seçilecek Belediye Başkanı ve meclis üyelerine düşüyor. Görev ve sorumluluklar kat kat artacağı için seçilen kişilerin çalışkan, üretken, özverili, adil, sabırlı, hoşgörülü, istişare yapabilen, ben değil biz diyebilen kişilerden olmasını cenabı ALLAH’ tan niyaz ederim.

Son olarak günü henüz tam belli olmamış önümüzdeki yerel seçimde Elmalı’ya Belediye Başkan adaylığınız hemşerilerimiz tarafından dillendiriliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Evet bu doğrudur. Kamuoyunda ismim Belediye Başkan adaylığım için gündem oluşturuyor. Bu konudaki düşüncelerim net. Cenabı ALLAH nasip ederse ve hemşerilerim de onay verirse şirin ilçemize insanlarımıza hizmete talibim. Başkanlık nasip işidir. Bizim çabamızı göstereceğiz gerisini cenabı ALLAH‘a bırakacağız. Derim ki; görelim “Mevla’m neyler, neylerse güzel” eyler.

-          İnsanların merak ettiği diğer bir konu şu Halit Akar aday olursa hangi partiden aday olur?

        Ben MHP‘liyim ve MHP Meclis üyesiyim.

-          Hemşerilerimize son bir mesajınız  var mı?

Elmalı küçük, şirin, sevimli bir ilçe insanları sıcakkanlı sevgi dolu. Birbirine saygılı ve hoşgörülü, yeter ki birileri insanlarımızı germesin, bölmesin, birbirimize küstürmesin kafamızı geleceğimize yorduğumuzda önümüz aydınlık olacaktır.

Halik Akar kimdir?,

1964 elmalı Yılmazlı köyü doğumlu. İlkokulu Demre Alakent İlköğretim okulunda, Orta Okulu, Elmalı Ortaokulunda, Liseyi Antalya Lisesinde okumuş. Her ne kadar Üniversiteyi kazansa da iki yıl sonra Anadolu Üniversitesinde ki okul hayatına son vererek ticaret hayatına atılmış. Halan Elmalı’nın sevilen esnafları arasında. 1994 yılından itibaren siyaset sahnesine çıkarak MHP’de sırası ile yönetim kurulu üyeliği, 2 dönem ilçe başkanlığı ve 2 dönemdir sürdürdüğü Belediye Meclis Üyeliğine devam ediyor. Evli ve iki erkek evlat sahibi.


 
 

 

 

 

 

Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik
Antalya Emniyeti Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik “Umutların Hayal Olmasın” Pro...
10.10.2018 (0)
ZÜHRE ÇELİK BENİM DÜNYAM
Bugün sizlerle umudun olduğu her durumda yaşama sevincinin bulunabileceğine dair...
02.08.2014 (0)
MHP 17 BİN OY ALACAK
Milliyetçi Hareket Partisi Veli Yorulmaz ile geniş kapsamlı bir röportaj gelişti...
03.07.2013 (0)
“Korkuteli'nin en büyük eksiği sosyal yaşamı”
Serbest Kürsü'nün konuğu Hasan Saraç...
10.07.2012 (0)
“Tek hayalim Üniversiteyi açmak”
Korkuteli Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Galip Kaya, ...
10.07.2012 (0)
“Bazı kişiler sattığı ürünü kalitelisini saklıyor”
İlçemizin sevilen esnaflarından ve işini ciddiye alan, müşteri memnuniyetini ö...
27.06.2012 (0)
Akar aday olur mu?
Hüseyin Ünal ile Serbest Kürsü ...
04.06.2012 (7)
İlk olarak Kapalı Çarşı yapardım
Bugünkü konuğumuz genç bir esnafımız olan Mikro İletişimin sahibi Emrah Kurşunte...
04.06.2012 (0)
Futbol takımlarını çekmek için Tesis yapalım
Bu günün Konuğu Süleyman Koyuncu yani namı diğer Arap Sülo kardeşimiz oldu....
30.05.2012 (0)
İktidar farklı, Yerel Yönetim farklı olunca üvey e
Bu gün serbest kürsüde Yaren Özgür’ü konuk etti. Yaren Özgür Korkuteli’nin gözde...
28.05.2012 (0)